סוף ל"סיבוב המוות": גשר מוצא החדש נפתח לתנועה

הגשר מירושלים לתל אביב מבטל את הכניסה הוותיקה למבשרת ציון ■ הגשר בכיוון הנגדי צפוי להיפתח לתנועה בנובמבר הקרוב ■ עלות הקמת צמד הגשרים - כ-380 מיליון שקל

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גשר מוצא
צילום: ששון תירם
אורן דורי
אורן דורי

סיבוב מוצא בכביש 1, המוכר שנים רבות לנהגים הנוסעים מירושלים לתל אביב כ"סיבוב המוות" - בשל מספר התאונות הרבות שהתרחשו בו, נעלם הלילה. במקומו, נחנך היום (ב') גשר מוצא החדש, פרי עבודתם המשותפת של משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל. הגשר, מכיוון ירושלים לתל אביב, יבטל את סיבוב מוצא המסוכן, והוא אחד משני גשרים מקבילים, באורך של כ-800 מטר כל אחד, החולפים מעל עמק מוצא. עלות הקמת צמד הגשרים נאמדת בכ-380 מיליון שקל.

הגשר השני (הדרומי), מכיוון תל אביב לירושלים, ייפתח לתנועה בחודש נובמבר 2016 - יחד עם פתיחת מנהרות הראל שיבטלו את העלייה המיתולוגית לקסטל. שני הגשרים, המתנשאים לגובה של 30 מטרים, כוללים שלושה נתיבים לכל כיוון.

גשר מוצא יתחבר בעתיד לכביש 16, המקודם בימים אלה על ידי משרד התחבורה, ויהווה כניסה נוספת לבירה מכיוון דרום. זאת, בנוסף לכביש 9 המוביל לצפון ירושלים ולרכבת החשמלית המהירה, שתחבר את בירת ישראל לגוש דן, בתוך 28 דקות. בנוסף לכך, משודרג כביש 38 משער הגיא לבית שמש והישובים שמסביבה, שיתרום לפיתוח העיר ולקשר שלה עם ירושלים.

הקמת צמד הגשרים במוצא, מבוצעת כחלק משדרוג כביש מס' 1, בקטע שבין שער הגיא לירושלים. במסגרת הפרויקט מורחב הכביש לשלושה נתיבים, לכל כיוון, תוך שיפור הבטיחות, לאורך הקטע המשודרג, באמצעות ביטול סיבובים חדים, עליות תלולות והוספת שוליים רחבים ותקניים בצדי הדרכים. עלות שדרוג כביש 1, נאמדת בכ-2.5 מיליארד שקל.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, אמר בטקס כי "פתיחת הגשר החדש תשפר את זרימת התנועה באחד מעורקי התנועה המשמעותיים ביותר בישראל. ביטול סיבוב מוצא המסוכן יאפשר לעשרות אלפי הנוסעים לחלוף על הפקקים ולהגיע מירושלים לתל אביב, במהירות ובבטיחות".

שר התחבורה כ"ץ וגשר מוצא החדשצילום: ששון תירם

מנכ"ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ, ציין כי פתיחת גשר מוצא לתנועה הוא שלב נוסף במהפכת הנגישות לבירת ישראל: "למרות מורכבותן של העבודות בעורק תנועה מרכזי והתנאים הטופוגרפיים של האזור, חברת נתיבי ישראל עומדת באתגר בהצלחה וללא כל חריגה בלוחות הזמנים".

גם מחאת תושבי מבשרת זכתה למענה

בחודשים האחרונים הרימו תושבי מבשרת ציון קול צעקה, שכן פתיחת הגשר החדש מבטלת את הכניסה הוותיקה ליישוב ממחלף מוצא ומותירה את התושבים עם נתיב כניסה אחד בלבד, ממחלף הראל.

בזכות המחאה ופעילותו של ראש המועצה, יורם שמעון, הוחלט להקים תוך כשנה וחצי כניסה מזרחית חדשה למבשרת, שכבר עברה את חלק מההליכים הסטטוטוריים ותמוקם בסמוך לחיבור העתידי של הכביש 1 עם 16.

סגן ראש עיריית ירושלים, עופר ברקוביץ, התייחס לדברים ואמר: "הפגיעה הקשה בתושבי מטרופולין ירושלים עם סגירת היציאה לשכונותיהם בהתקדמות פרויקט כביש 1 חייבה מענה. אני שמח שהמהלך שהוביל ראש מועצת מבשרת, בתמיכה שלי, השיג הישג משמעותי בדמות קידום יציאה נוספת מכביש מספר אחת לרמת מוצא ולמבשרת ולבית זית. צר לי שמימוש הפתרון ייקח זמן ממושך, נמשיך לקדם אותו בנחישות לטובת התושבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו