נאום "חורבן הבית השלישי" של השר המתפטר אבי גבאי - הנוסח המלא

השר להגנת הסביבה תוקף את הממשלה לאחר התפטרותו: "קו ברור בין מתווה הגז למתקפה על הצבא - שמטרתו להחליש את השירות הציבורי"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר כחלון והשר להגנת הסביבה גבאי בביקור במפעלים במפרץ חיפה, ביוני
שר האוצר כחלון והשר להגנת הסביבה גבאי בביקור במפעלים במפרץ חיפה, ביוניצילום: רמי שלוש
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"מתווה הגז היה אתגר משמעותי עבורי. ראיתי מקרוב כיצד מתקבלת ההחלטה הכלכלית הכי גדולה בעשור האחרון - החלטה שנשענה בחלקה על חוסר ידע והבנה בסיסיים בכלכלה ובניהול משא ומתן, ובחלקה על רצף של ׳ספינים׳ בעלי עוצמה, שמאחוריהם מסתתרת חולשה והתרפסות של ממש בפני אינטרסים של אחרים - על חשבון היכולת לצמצם את זיהום האוויר ולצמצם את המספר הנורא של 1,600 ישראלים שמתים בשנה מזיהום אוויר" – כך תקף הבוקר השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, בהצהרה שמסר לתקשורת לאחר הודעת ההתפטרות שלו.

"בעיני, יש קו ברור אשר מחבר בין מתווה הגז לבין המתקפה על הצבא ועל סגן הרמטכ"ל. קו שמטרתו להחליש את השירות הציבורי ולמנוע ממנו לומר את דעתו לציבור טרם קבלת ההחלטות.

"כך פוטרה יו"ר רשות החשמל שהיתה לה עמדה משל עצמה בעניין המתווה וכך ראיתי בכירים בשירות המדינה שהתקרנפו ואמרו דבר אחד בשיחות אישיות - ודבר הפוך בישיבות הממשלה, וכך מנסים כעת למנוע מאנשי צבא מנוסים לאמר את דעתם לציבור".

גבאי הוסיף כי "לאחר שהצבעתי נגד ההחלטה בעניין מתווה הגז התלבטתי האם להתפטר או לאו והחלטתי שגם כאשר דעתי לא מתקבלת חובתי להמשיך ולנסות ולפעול לשינוי בתוך המערכת.השבוע, שנה לאחר שמוניתי לתפקיד הגיעה ה׳צפרדע׳ שכבר לא יכולתי לבלוע. הדחתו של משה יעלון ומינויו של אביגדור ליברמן כשר הביטחון הוא צעד יוצא דופן אפילו בעולם הציני של הפוליטיקה.

אבי גבאי

"שר ביטחון במדינה מוקפת אויבים הוא לא עוד שר. הוא השר החשוב ביותר וכפי שנאמר, אסור לשכוח את החיים עצמם. הזזה של שר בטחון מקצועי ושקול שרק בשנה האחרונה הצליח להרגיע את ההתקוממות שהחלה הוא צעד שלא יכולתי להשלים איתו. כמובן שהמשמעות הנוספת היא עוד הקצנה ועוד הרחבה של השסעים בעם במקום שנפעל לחברם מחדש".

"אנחנו לקראת הרס בית שלישי. קורא לנתניהו להתעשת"

גבאי התייחס בהמשך דבריו למציאות הפוליטית שנוצרה: "אני מאמין שלציבור יש זכות וחובה לקבל ממשלה מובחנת (ימין או שמאל) בהתאם להצבעת הרוב ובבחירות האחרונות הציבור רצה ממשלת ימין אבל, אני לא חושב שנכון למדינה שנשענת על סולידריות להקים ממשלות קיצוניות.

"בעיני מדינת ישראל היא פלא והיא היא הבית השלישי. עם ישראל כבר החריב את הבית השני בשל מלחמות אחים ואנחנו חייבים לעצור את התהליך שאני חושש שמוביל להרס הבית השלישי.

"אני קורא לראש הממשלה להתעשת רגע לפני ולזכור שבטחון הוא בטחון והוא נשען על אנשים ועל מנהיגות ולא רק על טנקים ומטוסים. אני מבקש לנצל את ההזדמנות להודות לכל אלה שסייעו והאמינו ואף להתנצל בפני אלה מכם שחושבים שהייתי צריך להמשיך. מצטער, אבל הבטחתי לעצמי ולמשפחתי שלעולם לא אהיה פוליטיקאי ציני אלא מנהיג ואיש ציבור ולאור תפיסתי את המהלך הפוליטי האחרון המשך כהונה בממשלה הנוכחית לא עולה בקנה אחד עם ההחלטה".

"הענייניות משיגה תוצאות טובות יותר ממניפולציות"

גבאי פתח בסקירת פועלו ובחשבון נפש על חזרתו לשירות הציבורי – לאחר שנים במגזר העסקי.

"באתי מעולם העסקים והניהול וההשתלבות בעולם הפוליטי הציבורי לא היתה קשה ולא מסובכת כפי שנדמה לכאלו שמסתכלים ובוחנים את העניין מבחוץ. להיפך, לאנשי ניהול יש יתרונות עצומים במקום שבו כמעט הכל פוליטיקה, והענייניות לעיתים רבות חזקה ומשיגה תוצאות טובות יותר מאלו שמושגות על ידי מניפולציות", אמר גבאי.

עם זאת, העיר כי "בשונה מהתפישות המקובלות בציבור, מצאתי במשרדי הממשלה אנשים רבים שפועלים לטובת הציבור בתוך מערכת נוקשה וביורוקרטית שמקשה עליהם לבצע את משימותיהם וכתוצאה מכך הציבור נפגע".

גבאי התייחס עוד ליחסי החוץ של ישראל והעיר כי "לא היה לי פשוט להיות חלק מממשלה שהמשיכה בתהליך שהחלה קודמתה ושיבשה לחלוטין את מערכת היחסים עם המעצמה החשובה בעולם, זו ששומרת על האינטרסים הביטחוניים שלנו".

לדבריו, "התקשיתי לראות את הפילוג שהלך והתרחב בעם בשנה האחרונה ואת המתקפה על הצבא שלנו שהוא המוסד הציבורי האחרון שנהנה מאמון ציבורי נרחב".

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"