"הלקח לא נלמד. ההצבעה על המתווה המחודש - מחטף פסול ואסור"

ארבעה ימים לאחר הפשרה מול מונופול הגז, שרי הממשלה יתבקשו הבוקר לאשרר את המתווה ואת הנוסח החדש והמסויג של סעיף היציבות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שטייניץ ונתניהו בעת החתימה על מתווה הגז
שטייניץ ונתניהו בעת החתימה על מתווה הגזצילום: אילן אסייג
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"ההחלטה לא להעמיד את תיקון מתווה הגז לעיון הציבור, לתגובותיו ולהתייחסותו - היא פגם חמור ומהותי. הניסיון לקדם מהלך מהותי ודרמטי במחטף הוא פסול, אסור, ועומד בסתירה לחובת הממשלה והעומד בראשה להביא זאת לשימוע ציבורי" - כך כתב בסוף השבוע עו"ד גלעד ברנע, מהעותרים לבג"ץ נגד מתווה הגז, במכתב בהול ששיגר אל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שר האוצר, משה כחלון והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. "נדמה שהלקח המתחייב לא נלמד ולא 
נעשה", הוסיף.

מכתבו של ברנע, כמו גם פנייה תקיפה מטעם התנועה לאיכות השלטון, שוגרו בסוף השבוע לאחר שנודע כי בכוונת נתניהו ושטייניץ להביא היום להצבעה בממשלה את נוסחו המחודש של מתווה הגז. זאת, לאחר שמונופול הגז נסוג בשבוע שעבר מדרישתו להכליל במתווה את סעיף היציבות השנוי במחלוקת. תחת זאת, סיכמו הצדדים על החלפתו בהתחייבות ממשלתית מסויגת ליציבות רגולטורית, בכפוף לאישור ממשלה.

גלעד ברנעצילום: אליהו הרשקוביץ

"קבלת ההחלטה לאמץ שוב (את המתווה) - כלומר להחליט מחדש - מחייבת בחינה ושקילה כוללת, מלאה ושלמה של מכלול הנתונים העובדתיים, השיקולים הכלכליים, משפטיים, שיקולי חוץ וביטחון וכל שיקול רלוונטי אחר - ולא על דרך של 'אימוץ' החלטה שהתקבלה לפני 9 חודשים", תקף ברנע. "משק הגז הוא מטבעו דינמי, וחלים בו לעתים שינויים מהותיים. לכן הממשלה אינה יכולה פשוט לאמץ את ההחלטה בלי שביצעה תחילה את התהליכים הנדרשים".

בין השאר, טען ברנע כי לאחר ביטול המתווה על ידי בג"ץ, ראוי היה כי הצעת התיקון תלווה בחוות דעת משפטית מעודכנת מטעם היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, העיר כי היות שהשתחררות מהמתווה תשמש בסיס לתביעות פיצויים - חייבת הממשלה לכלול בהצעתה מקור תקציבי לאישור המתווה. לבסוף, טען כי גם הצעת התיקון גובשה ללא עבודת מטה - ובכך חזרה על פגמי העבר.

"קיים יותר מחשש ממשלי ומוחשי כי סעיף היציבות החדש אינו משקף את מלוא המגבלות שנטלה על עצמה הממשלה בשמה ובשמם של רגולטורים שונים", טען ברנע. "עלי לומר בצער כי עצם הבאת הצעת התיקון לממשלה, בדרך ובעיתוי שהובאו, מלמדת על כשלים חמורים ויסודיים במערך הייעוץ המשפטי לממשלה - כשלים שמביאים פעם אחר פעם לפגיעה חמורה בשלטון החוק - ובציבור".

לביקורת של ברנע הצטרפה גם התנועה לאיכות השלטון, שפנתה ביום חמישי לשרי הממשלה. עו"ד נילי אבן חן וידידיה ניסן הזכירו לשרים כי בית המשפט מתח ביקורת על התנהלות הממשלה בכל הנוגע לניהול המשא ומתן עם חברות הגז, שנעשה בהיעדר שקיפות ובאופן בלתי־פורמלי. זאת, בעוד שבאופן אבסורדי, גם סעיף היציבות החדש גובש על ידי צוות שפעל ללא כתב מינוי, ללא שקיפות וללא דיון ציבורי - וכי קיים חשש כי ההצעה "תאושר בחטף".

יובל שטייניץצילום: בלומברג

משרד המשפטים: "אין צורך בחקיקה ראשית"

חודשיים לאחר פסיקת בג"ץ, שביטלה את מתווה הגז בשל פסילת סעיף היציבות, הגיעו בשבוע שעבר הממשלה וחברות מונופול הגז לסיכום על החלפת הסעיף.

תחתיו, גובש סעיף חדש שכולל הצהרה בדבר החשיבות שרואה הממשלה ביציבות רגולטורית לצורך ביצוע השקעות, והחשיבות שהיא רואה בעידוד השקעות בענף. זאת, לצד בחינת פיצוי בעבור שינויים עתידיים, ולאחר שיישומם נשקל בקפדנות.

נילי אבן חן

לטענת משרד המשפטים, ההסדר החדש מקיים את הוראות בג"ץ, ואינו מחייב חקיקה ראשית.

לפי נוסח היציבות החדש, הממשלה תשוחרר מכל כבל ותוכל לבצע כל שינוי רגולטורי נדרש, לרבות בהיבטי מיסוי הגז, הסדרי היצוא שלו ושינוי מבנה השוק.

בה בעת, באשר לשינויים במשטר המיסוי והייצוא שייתפשו כ"מהותיים בעיני המשקיע הסביר" - הממשלה תתחייב "לשקול בחיוב" מתן פתרונות בעבור חברות הגז, במקרה שהשקעתן תיפגע, וזאת כדי להבטיח להן "תשואה נאותה" ביחס למקובל בעולם. משך הזמן להעלאת פתרונות ייתחם לחמישה חודשים.

באשר להתחייבות לגבי הגבלת הליכי החקיקה בכנסת, זו הוסרה לגמרי, ולא תופיע בנוסח החדש. כך גם לא יוגבלו שינויים נדרשים במבנה השוק.

כמו כן סוכם כי בשל פרק הזמן שחלף מאז אישור המתווה בדצמבר, יהיו שרי האנרגיה והכלכלה רשאים לשקול להאריך בחודשיים לכל היותר את פרק הזמן שהוקצב לדלק ולנובל אנרג'י לסכם על מכירת מאגרי כריש־תנין הקטנים (14 חודשים), ללא התחייבות לעשות כן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר