בקרוב: עשרות נתיבי תחבורה ציבורית בתל אביב וערים נוספות - וגם הקנסות שבדרך

במסגרת פרויקט "מהיר לעיר" ייפרשו נת"צים לאוטובוסים מרמת החייל בצפון ועד דרך בן צבי בדרום ■ עיריית תל אביב כבר נערכת לגיוס פקחים שיקנסו נהגים פרטיים באמצעות מצלמות ניידות ונייחות ■ בשלב ראשוני, ייפרשו נת"צים בבת ים, חולון, לוד, רמלה, קרית אונו והוד השרון

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פקק תנועה ברחובות תל אביב
פקק תנועה ברחובות תל אביבצילום: ודים שלייפמן
אורן דורי
אורן דורי

משרד התחבורה ועיריית תל אביב־יפו צפויים לחתום אחרי חג הפסח על הסכם לרישות העיר בנתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים) חדשים, שייפרשו לאורך רחובות מרכזיים. בנוסף, יוכשרו נת"צים מחוץ לעיר, בין היתר בכביש 2 ולכל אורך נתיבי איילון. זאת, במסגרת השלב השני של פרויקט "מהיר לעיר" — תוכנית להכשרת מאות קילומטרים של נתיבי תחבורה ציבורית ב–20 ערים מרכזיות בגוש דן והסביבה.

השלב הראשון, שנחתם עם הרשויות המקומיות ביום חמישי האחרון, יבוצע בבת ים, חולון, לוד, רמלה, קרית אונו והוד השרון. ההסכם עם תל אביב נמצא בשלבים אחרונים לפני חתימה. על פי התכנון, נתיבי התחבורה הציבורית ימוקמו בצירים מרכזיים כמו דרך השלום, יצחק שדה, בן צבי, דרך ההגנה, שדרות קק"ל, ראול ולנברג ויגאל אלון.

>> לחצו כאן להגדלת המפה

משרד התחבורה מקיים מגעים גם עם עיריות רמת גן וגבעתיים, אך נכון לעכשיו אלה נקלעו לתסבוכת בנוגע למיפוי הנת"צים בשטחן. אף שברמת גן מעידים על נכונות להצטרף למהלך, בגבעתיים מביעים התנגדות עזה. במשרד התחבורה יערבו במשא ומתן את השר ישראל כ"ץ.

התכנון ברמת גן וגבעתיים כולל נתיבי תחבורה ציבורית בדרכים ראשיות כדוגמת אלוף שדה, המקשרת את תל אביב מזרחה לכביש 4, וברחובות הירדן, נגבה ועוזיאל בדרום רמת גן.

עיריית בני ברק מתכוונת לחתום אף היא על הצטרפות ליוזמה בקרוב. בבני ברק יוסדרו נת"צים ברחובות הכניסה המזרחית לעיר מכביש גהה (צומת קוקה קולה), וכן יוכשרו נתיבי אוטובוסים ברחובות העיר עצמה — אך המפה הסופית עדיין לא גובשה, מחשש להסטת תנועת המכוניות לסמטאות ולרחובות צרים השוקקים הולכי רגל.

>> לחצו כאן להגדלת המפה

הנת"צים בתל אביב יוקמו בעיקר בסמוך למתחמי התעסוקה ברחבי העיר, כמו שכונת רמת החייל או במשולש יגאל אלון־מנחם בגין־ההגנה, שאליהם מתנקזים מדי בוקר רבבות של עובדים, שיוצאים מהן אחר הצהריים בשעות דומות — מה שיוצר עומס על הכבישים באזור. במשרד התחבורה מעוניינים לעודד את הנוסעים לעבור מכלי הרכב הפרטי לתחבורה הציבורית, אך מודעים למצב כיום, שבו גם האוטובוסים זוחלים בפקקים.

עיריית תל אביב אמנם לא הראשונה שתצטרף למיזם, אך במשרד התחבורה מחמיאים לה על שיתוף הפעולה ואומרים כי היא מובילה את ערי ישראל בנת"צים, וכי ראש העיר, רון חולדאי, המתין לרשויות נוספות שיחתמו על פרויקט "מהיר לעיר".

תמריצים כספיים לרשויות שיצטרפו

פרויקט "מהיר לעיר" כולל העדפה לאוטובוסים בנתיבים מיוחדים, שרובם יופקעו מנתיבים לנסיעת רכב פרטי, או יבואו על חשבון חניות עירוניות בצדי הדרכים. מסיבה זו חלק מהרשויות חוששות מהמהלך, שאמור לשפר את השירות לנוסעי האוטובוסים והמוניות, אך גם יקשה על נהגים בעלי רכב פרטי.

כדי לשכנע את העיריות להצטרף ל"מהיר לעיר" החליט משרד התחבורה להעמיד שורה של תמריצים כספיים לרשויות המקומיות, בנוסף למימון מלא של הפרויקט, שעלותו הכוללת נאמדת ביותר מ–3 מיליארד שקל.

תמריץ נוסף המוצע לרשויות הוא מצלמות אכיפה שיוצבו בכל הנת"צים במסגרת הפרויקט, ויופעלו על ידי פקחים עירוניים, שיוסמכו לרשום דו"חות לנהגים המתועדים במצלמות כשהם חונים או נוסעים בנת"צים. ההכנסות מהקנסות ינותבו אל קופת העירייה. התקנות להפעלת המצלמות לא אושרו, אך הן צפויות להיות מקודמות בשבועות הקרובים.

ל–TheMarker נודע כי עיריית תל אביב נערכת לגיוס של עשרות פקחים עירוניים חדשים שיעסקו באכיפת הנת"צים — ולא רק באמצעות עבודה משרדית של עיבוד הדו"חות מהמצלמות. נשקלת גם האפשרות שפקחים יתניידו לאורך הנתיבים עם מצלמות ויאכפו עבירות נסיעה של נהגים לא מורשים. בשל מחסור כוח אדם בשוטרי משטרת ישראל שיאכפו את העבירות, יזם שר התחבורה, ישראל כ"ץ, חוק המסמיך פקחים עירוניים לבצע אכיפה בנתיבי תחבורה ציבורית.

כל הרמזורים שלאורך הנת"צים יותאמו למתן זכות קדימה לאוטובוסים. תשתית טכנולוגית זו נהוגה כיום במטרונית בחיפה, לאחר עיכוב של שנים ביישומה, ותכליתה הוא קידום אור ירוק לתחבורה ציבורית.

בעיריית תל אביב מסבירים כי פעלו בשנים האחרונות לסלילת יותר מ–40 קילומטרים של נת"צים ברחבי העיר, גם כחלק מההיערכות העירונית לעבודות הרכבת הקלה. עם זאת, חולדאי טוען שלא די בכך כדי לפתור את מצוקת הפקקים בגוש דן. "עמדת העירייה, כפי שהוצגה בפני משרד התחבורה במשך שנים רבות, הדבר החשוב ביותר שיש לבצע הוא פרישה של רשת נתיבי תחבורה ציבורית, בעיקר בנתיבים הבין־עירוניים של המטרופולין, בדומה לכבישים 2, 5 ו–4, שבהם עד היום אין העדפה מלאה לתחבורה ציבורית. רק כשהדבר יבוצע ותהיה אכיפה אפקטיבית, ניתן יהיה ליצור אלטרנטיבה אמיתית למכונית הפרטית ולהקטין את הפקקים", אמר חולדאי.

על קידום וביצוע הנת"צים בפועל אחראית חברת נתיבי איילון, ואילו הצירים הבין־עירוניים יבוצעו ויקודמו על ידי חברת נתיבי ישראל (מע"צ לשעבר). חברת נתיבי איילון תתחיל בימים הקרובים בתכנון הנתצ"ים בשש הרשויות המקומיות, ומיד לאחר מכן יחלו העבודות להקמתם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב