הרכב שלכם ניזוק בתאונה? ייתכן שבקרוב תידרשו להמשיך ולנסוע בו

החברות ואיגוד המוסכים מקדמים מהלך שיעלה באופן ניכר את סף הנזק שנדרש להוכחת טוטאל לוס (אובדן גמור) במכונית ■ הסיבה: החלפים מתייקרים - ומכוניות מוגדרות טוטאל לוס גם ללא פגיעה בטיחותית

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן דורי
אורן דורי

הרכב שלכם ניזוק בתאונה? ייתכן שבקרוב תידרשו להמשיך ולנסוע בו — גם אם הוא ניזוק באופן ניכר. הסיבה היא הצעה שמתגבשת בימים אלה מתחת לפני השטח, שלפיה חברות הביטוח יחמירו מאוד את הרף להגדרת מצב רכב כאובדן גמור ("טוטאל לוס") — מצב שבו מתחייבת חברת הביטוח לקנות את הרכב מהמבוטח לאחר תאונה קשה.

לאורך השנים הפחיתו החברות את סף הנזק ל–60% ואף ל–50% משווי הרכב, כדי למשוך לקוחות אחת מהשנייה. כעת, עקב ההוצאות הרבות שנגרמו להן מכך, חברות הביטוח מבקשות להוביל למהפכה על ידי שינוי מתוחכם. הן פנו למשרד התחבורה ולממונה על הביטוח במשרד האוצר, בבקשה להוציא משקלול אומדן הנזק לאחר תאונה את החלקים העיקריים שנפגעים בתאונות, כמו דלתות, כנפיים, פגושים, מראות צד, פנסים ואפילו רדיאטור — כלומר חלקים שאינם מוגדרים "בטיחותיים", אך משקלם רב באומדן הנזק הכולל.

בשנים האחרונות נרשמה עלייה במחירי חלפי המעטפת בכלי רכב רבים. לעתים תתומחר המראה המודרנית כמו מנוע שלם, שכן היא מצוידת במנגנוני קיפול אוטומטי, או שפגוש מקורי יעלה הון תועפות רק מכיוון שהוא מצויד בחיישני חניה מקוריים — כשחברות הביטוח מחויבות להחזיר את מצב הרכב לקדמותו.

"אם הרכב קיבל מכה יפה, וצריך להחליף פנס, כנף, דלת ולעשות פחחות וצבע, הוא יוכל להגיע ל–50% נזק", מסביר מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, מאיר שביט. "אפשר לקבל טוטאל לוס על פגיעה בחלקי מעטפת בלבד, אף שהשלדה, המנוע והגיר לא ניזוקו ואין עניין בטיחותי".

לפי שביט, אובדן גמור לא משמש כיום את תפקידו המקורי — להוריד מהכביש מכוניות מסוכנות. "טוטאל לוס זו פריווילגיה שחברת הביטוח נותנת ללקוח. טוטאל לוס לעולם יעלה לחברת הביטוח יותר מהתיקון. מבוטח שיש לו 40% נזק מתחנן שיקבעו טוטאל לוס. הוא אומר, 'איך אני אמכור את האוטו אחרי התאונה'. הלקוח מעדיף למכור את הרכב לביטוח ולקנות חדש עם הכסף שיקבל".

אגב, חברות הביטוח לא לבדן במאבק הנרקם והולך. כמו לחברות הביטוח, גם למוסכים יש עניין רב בצמצום מקרי התאונות שיוגדרו כטוטאל לוס. לא בכדי המוסכים, שמטבע הדברים מרוויחים יותר כסף על תיקונים גדולים, מציעים גם הם לשנות בימים אלה את הגדרת האובדן הגמור בתקנות התעבורה. לדבריהם, יש לקבוע שטוטאל לוס יוגדר רק אם ערך הנזק והשינוי בשווי הרכב שווה או עולה על שווי הרכב הניזוק — או אם ערך הנזק יהיה 80% ויותר משווי הרכב והמבטח החליט והודיע שאין הוא מעוניין בתיקונו.

בנוסף, מבקשות חברות הביטוח להכניס את חלקי מרכב הרכב תחת פיקוח מחירים, לרבות דלתות, מכסי מנוע ותא מטען, כנפיים ופגושים. המוסכים טוענים כי יש להכליל בפיקוח גם מנועים, תיבות הילוכים, תיבות, הגה וכריות אוויר. לטענת אלה קביעת רף עליון למחירים של חלקי החילוף תהפוך את הליך תיקון הרכב לאחר תאונה לפשוט יותר.

במשרד התחבורה לא שוללים על הסף את הרעיון להחמרת הגדרת הטוטאל לוס. במשרד טוענים כי אם יוחלט על כך, המהלך עשוי לצמצם מאבקים משפטיים על גובה השומה.

ומה באשר לאינטרס הציבורי? אם חברות הביטוח יוציאו פחות כסף על רכישת כלי רכב פגועים מהמבוטחים — הן ישלמו להם יותר כסף בעבור ירידת ערך ותיקונים. כך, לכאורה, המבוטח לא אמור להיפגע כלכלית.

עם זאת, המבוטח ייאלץ להישאר עם רכב שעבר תאונה — ויתקשה למכור אותו הלאה בבוא העת, וודאי שלא בשווי השוק שיכול היה לקבל בפיצוי מחברת הביטוח. כמו כן, העלאת רף הטוטאל לוס תביא לעליית מכוניות פחות בטיחותיות חזרה על הכביש, וליצירת תמריצים ל"העלמת עין" מסיכונים בטיחותיים.

"חלפים לרכב הם 
1% מיוקר המחיה"

פגרת הפסח הארוכה שאליה יצאו חברי הכנסת היא ה"מאני טיים" של ענף הרכב. השחקנים הרבים בענף, ובהם יבואני הרכב והחלקים, המוסכים, השמאים וחברות הביטוח — מנצלים את החופשה הפרלמנטרית בניסיון לשנות בדקה ה–90 את חוק רישוי שירותי רכב של משרד התחבורה, שצפוי לקבל את אישור הכנסת מיד בתום הפגרה, ולהביא לשינויים מבניים רבים בענף, במטרה המוצהרת להוריד את העלויות לצרכן.

היום יתקיים דיון במשרד התחבורה, בנוכחות משרד האוצר וכלל השחקנים בענף הרכב, שיעסוק במחירי חלקי החילוף. יבואני הרכב, שמייבאים גם את החלפים המקוריים למותגיהם, צפויים להתנגד לפיקוח על המחירים.

על פי נוסח החוק הנוכחי שיוצע לקריאה שנייה ושלישית בכנסת, כלל המוסכים, כולל כאלה שבבעלות יבואן, יידרשו לספק שתי הצעות מחיר לצרכן, הכוללות שתי אלטרנטיבות של מקור חלקי חילוף — מקוריים ותחליפיים (אם קיימים חלקים תחליפיים מתאימים). אם ייתפסו מוסכים שלא מוציאים הצעת מחיר כזו — תושת עליהם סנקציה מנהלית. בנוסף, קנס של עד מיליון שקל יוטל על יבואן שישפיע על מוסך מורשה למכור רק את החלקים שאותם הוא משווק. הנוהל הקיים כיום, להציע לפחות שתי אלטרנטיבות לחלפים, כמעט אינו נאכף, ולא מאפשר לרשויות להשית קנסות מיידיים. בכל מקרה, ליבואני החלפים המקבילים (מקוריים ללא לוגו של יצרן הרכב) והתחליפיים אין כל תמריץ להציע מחירים נמוכים באופן ניכר לעומת היבואנים הישירים.

לטענת רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים, יבואני הרכב משפיעים על מחירי החלפים, אף שיש צו מוסכם של הממונה על הגבלים העסקיים שאוסר עליהם להשפיע על המוסך במכירת חלפים ללקוח. "צו זה אינו נאכף. כתוצאה מכך, מוסך מורשה יבואן שלא מכר מספיק חלפים מקוריים של היבואן מקבל סנקציות כלכליות מהיבואן — והמחיר מגולגל על הצרכן".

שביט מוסיף כי "המפתח זה מחיר החלפים, שם נמצא אבי אבות הטומאה". "אם יורידו את מחירי החלפים — 90% מהבעיה תיפתר מעצמה. האם משרד התחבורה יצליח להתגבר על הלובי החזק של יבואני הרכב? זו שאלה גדולה מאוד. מדובר בשוק של מיליארדי שקלים. חלפים לרכב זה עלויות ענק, 0.5%–1% מיוקר המחיה".

"לא צריך להתווכח 
על 5,000 שקל"

בדיון שנערך בסוף השבוע בין הגורמים השונים בענף הרכב (למעט איגוד יבואני הרכב), עלה גם נושא ההשפעה של חברות הביטוח והמוסכים על השמאים, שקובעים את אומדן הנזק לרכב אחרי תאונה.

כפי שנחשף ב–TheMarker, בחודש שעבר נרקם הסכם בין חברות הביטוח, שמאי הרכב והפיקוח על הביטוח במשרד האוצר, לביטול רשימות השמאים של חברות הביטוח — ובחירת שמאי באופן אקראי מרשימה כלל ארצית. ההסכם, שנכנס לנוסח הצעת חוק רישוי שירותי רכב, יחליף את המצב כיום, שלפיו חברת ביטוח קובעת את מאגר השמאים שעמם היא עובדת, והלקוחות זכאים לבחור שמאי מתוך הרשימה.

על פי חוק, השמאים ברשימה אמורים להיות בלתי־תלויים ואסור לחברות הביטוח או למוסכים להתערב בפסיקותיהם. ואולם, שמאי הרכב טוענים כבר שנים כי חברות הביטוח סוחטות אותם לשתף פעולה עם שחיתות שמתבצעת על גבו של הלקוח. "כשאתה ברשימת שמאים של חברת ביטוח, אתה מנסה לרצות אותה, אחרת לא תהיה לך פרנסה", טענו השמאים.

מוסך בחיפה. כיום קיימים בישראל חמישה מוסכים מומחיםצילום: חגי פריד

לאחר שנים של חילופי האשמות הדדיים בין חברות הביטוח למוסכים, כשכל גוף טוען כי השני מנסה להשפיע על חוות הדעת של שמאי הרכב — בשעה שהמלחמה האמיתית בין הצדדים היא מי ייהנה מההנחה שמקבל המוסך על חלקי החילוף מן היבואן — נרקם בין הצדדים הסכם שלום היסטורי.

שביט, המייצג את חברות הביטוח, הציע בדיון רעיון שלדבריו ימנע חיכוכים בתביעות נזיקין ומאבקים בבתי המשפט: "אם חברת הביטוח תוכל לראות דו"ח מקדים ראשוני של השמאי, שבו הוא מעריך את הנזק, לפני שמתקנים את הרכב — זה ימנע הרבה מאבקים. אנחנו מבקשים זכות להתדיין על השומה הראשונית עם השמאי, לשאול שאלות ולהעיר הערות, אבל לא ללחוץ עליו שיקטין את מחיר התיקון באופן בלתי־הגון. אחת הבעיות כיום היא שמגישים לנו חשבון על נזק שתוקן לפני שראינו אותו, ושם מסתתרים הונאות ודברים לא מוסכמים".

באיגוד המוסכים מסכימים לכינונו של מנגנון פיקוח על המוסכים, ולשלילה של רישיון העסק מכאלה שינסו לנפח עלויות תיקון ולהונות את הביטוח. שביט מודה שאם חברת ביטוח לוחצת על שמאי להוזיל את עלות התיקון, היא לא רק פועלת בניגוד לחוק, אלא גם לא בחוכמה: "חברה אינטליגנטית לא צריכה בכלל להתווכח על נזקים של 5,000–6,000 שקל. אם אתה רואה בתמונות של השמאי שהלך איזה טמבון — תאשר ותן ללכת הלאה. אם השמאי הגון, לא 'יס־מן' אבל מוערך בענף, לא צריכה להיות שום בעיה, והתביעה תרוץ. אחרי הכל, רק 5%–7% מהמבוטחים תובעים את חברות הביטוח, ולחברות יש אינטרס כלכלי לסלק את התביעות כמה שיותר מהר".

ומה יקרה אם חברת הביטוח תתנגד לשומה הראשונית? כיום קיים מנגנון של שמאי מכריע, והמוסכים טוענים שהוא בעייתי. "גם השמאי המכריע בסוף מקבל את המשכורת מחברות הביטוח", אומר לוי. "אמרנו שאנחנו מוכנים למנגנון מהיר של שמאי ומוסכניק, שחברות הביטוח תוכל לקבל אומדן נזק ראשוני ותישמר לה הזכות לערער. הבעיה היא מי יקבע בסוף כמה הביטוח משלם. אם לא יסכימו על השומה, אנחנו רוצים שההכרעה תינתן בידי ועדת ערר של משרד התחבורה או הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר".

שביט מתנגד בתוקף לרעיון המוסכים בנוגע להכרעת הרגולטור על שומות במחלוקת. "יכול להיות שיש מקום לשפר את מנגנוני ההכרעה הקיימים, אבל למדינה אין יכולת מקצועית להכריע בעניינים כאלה. אין בעיה ששמאי חיצוני ובלתי־תלוי יכריע".

בדיון השתתף גם בעל מוסך הסדר, שעובד באופן קבוע עם חברת ביטוח. באופן חריג, לנגד עיניהן של החברות, הוא האשים אותן בלחצים להפחית את עלויות תיקון כלי הרכב אחרי תאונות דרכים. לפי מוסך ההסדר, הוא מחויב בעל פה להעניק לחברות הנחות של 50% ויותר, ולהגיש הוצאות נמוכות, גם אם "באותו חודש הגיעה איזו מרצדס שעלות התיקון עבורה גבוהה — ואז אני מפחד לגעת בה. אם התיקון יהיה יקר, לא משנה מאיזו סיבה, יכולים לפגוע לי בהכנסה ולשלוח אלי פחות מכוניות לתיקון". בקרב חברות הביטוח טוענים מנגד כי אין כל פסול בהתקשרות עסקית מול מוסך, שיהווה עבורן קבלן תיקונים ויעניק להן מחירים מופחתים בשל כמויות העבודה.

"ביקוש גבוה לקבלת רישיונות למוסכים מומחים"

סעיף נוסף בחוק רישוי שירותי רכב נוגע ל"מוסכים מומחים", שאינם מורשי יבואן אבל מוסמכים על ידי משרד התחבורה להתמחות בדגמים של יצרן רכב מסוים. מטרת מוסכים אלה — לפתוח את שוק הטיפולים והתיקונים ברכב ולהוזיל את העלויות לצרכן — עדיין לא התממשה במלואה, אך נמצאת כיום ברמת הפיילוט.

כיום קיימים בישראל חמישה מוסכים מומחים, והשישי אמור להיפתח בשבועות הקרובים. ברשימה ניתן למצוא שני מוסכים המתמחים ברכבי קיה, ועוד כאלה המטפלים במאזדה, פורד, פיז'ו, סיטרואן, רנו וניסאן. בארגון המוסכים מדווחים על ביקוש גבוה לקבלת רישיונות "מומחים" ממשרד התחבורה. רוב הביקוש מגיע מצד מוסכים מורשי יבואן לשעבר, שזיכיונם נשלל על ידי יבואני הרכב, עקב הרצון של היבואנים להשתלט על ענף הטיפולים, או עקב רמת שירות לקויה, תלוי את מי שואלים. חלק מן המוסכים מדווחים על פעילות ענפה של לקוחות, בעוד אחרים סובלים מהוצאות כספיות על ציוד ושיווק בסכום שלא נערכו אליו.

לפי נוסח החוק שיובא לאישור הכנסת בחודש הבא, יבואני הרכב הישירים יידרשו לספק כל מידע מקצועי למוסכים המתחרים בהם (בתשלום), לרבות ספרות טכנית, שעוני יצרן, קטלוג חלקים וכן ציוד מתאים והכשרות טכניות.

למוסך המומחה האחרון שנפתח לפני כשבועיים בחיפה יש סיפור ייחודי. המוסך מטפל ברכבי רנו־ניסאן של היבואן קרסו, ובעליו מחזיק במקביל גם במוסך סמוך, מורשה יבואן של קרסו. לפי הערכות בענף, בעל המוסך מביא בחשבון שבקרוב יישלל ממנו הרישיון להפעיל את המוסך המורשה, ובקרסו כבר התחילו בסנקציות נגדו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008