חשיפת TheMarker |

שיא האבסורד: ישראל תייבא גז זול יותר מזה שבמאגרים שלה - מהקאריביים

חברת החשמל חתמה בחודש שעבר מול ענקית הסחר BP על חוזה ליבוא גז טבעי מטרינידד שבאיים הקאריביים במחיר 4.9 דולרים ליחידת חום - בעוד שבמקביל היא רוכשת גז ממונופול תמר ב-5.7 דולרים ליחידה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

אבסורד תמחור הגז במשק הישראלי מגיע לשיאו - לאחר שנודע כי ישראל מתכוונת לייבא גז זר במחיר נמוך מהגז שמופק לחופיה. ל-TheMarker נודע כי חברת החשמל הממשלתית חתמה בחודש שעבר מול ענקית האנרגיה בריטיש פטרוליום (BP), על חוזה ליבוא שלוש מיכליות ענק של גז טבעי נוזלי (LNG) לצורכי המשק.

הגז הנוזלי נועד לגבות את אספקת הגז השוטפת למשק ממאגר תמר, וכן לסייע לחברת החשמל להתמודד עם ביקושי יתר לגז טבעי בשעות עומס - שלא באמצעות צינור הגז הבודד מתמר לאשדוד. ואולם גז רזרבי זה נרכש כעת מ-BP במחיר של 4.9 דולרים ליחידת חום (כולל עלויות שינוע וגיזוז). זאת, בעוד שחברת החשמל משלמת בימים אלה למונופול תמר מחיר של 5.7 דולרים ליחידת חום, עבור רכש הגז הבסיסי מהמאגר.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל

הממשלה צריכה ללמוד מהטייקונים / אבי בר-אלי

לפי הערכות, מקור הגז המיובא הוא במאגרים של טרינידד וטובאגו שבאיים הקאריביים. חברת החשמל מעדיפה גז ממקור זה, מכיוון שהוא נחשב נקי יחסית מנוזלים, ומתאים לדרישות צנרת הולכת הגז היבשתית בישראל, בלי להשקיע בהליכי טיפול נוספים כדי להתאימו. כך, חברת החשמל רוכשת למעשה גז שמקורו באוקיינוס האטלנטי במחיר נמוך מזה שבו היא רוכשת גז שמופק 90 ק"מ מערבית לחופי חיפה, ושאינו נדרש בעלויות שינוע ימי, הנזלה וגיזוז.

יתרה מכך, שבועיים לאחר חתימת העסקה, צנח עוד יותר מחיר הגז הנוזלי שנסחר בים התיכון, לרמות של 4.7–4.8 דולרים ליחידת חום - כך שבתיאוריה, חברת החשמל היתה יכולה לחסוך עוד בהוצאותיה. אלא שהחברה התחייבה במסגרת החוזה שעליו חתמה מול מונופול תמר על מנגנון Take or Pay, שבמסגרתו היא מחויבת לשלם עבור רוב כמות הגז החוזית, גם אם אינה זקוק לגז.

העסקה מול BP כוללת שלושה משלוחים, שיגיעו באוניות בעלות קיבולת של 138 אלף מ"ק גז נוזלי כל אחת - כמות השקולה לכ-82 מיליון מ"ק גז טבעי. הגז המיובא נקלט באונייה מיוחדת שחברת החשמל חוכרת כבר שלוש שנים מחברת אקסלרייט (Exelerate) האמריקאית. אונייה זו מסוגלת להמיר את הגז הנוזלי בחזרה למצב צבירה של גז, ולהזרימו למערכת ההולכה בישראל באמצעות מצוף מיוחד הממוקם שני ק"מ מערבית לחוף חדרה.

בדו"חות הכספיים האחרונים שפירסמה חברת החשמל, היא דיווחה כי לפני כמה חודשים האריכה בשנתיים נוספות את התקשרותה עם אקלסרייט תמורת סכום של כ-70 מיליון דולר בשנה.

לפי הערכות, BP זכתה במכרז חברת החשמל לאחר שהציעה תנאי אספקה גמישים יחסית, לצד חלופות לרכש הגז המשוריין לטובת המשק הישראלי, במקרה שיתברר כי חברת החשמל אינה זקוקה לו. מדובר בלקח שאותו מיישמת חברת החשמל לאחר שבעבר השתחררה בקושי מייבוא גז שהתחייבה לרכוש.

BP זכתה בעבר במכרז ענק שפירסמה חברת החשמל לרכש של עד 16 משלוחים של LNG בסכום עתק של כ-800 מיליון דולר. הסיבה היתה מחיר 
ה–LNG באזור, שנמכר אז סביב 16 דולר ליחידת חום. אלא שצלילת מחירי הנפט בעולם הביאה מאז להתרסקות מחירי ה–LNG. אלה גם צפויים להישאר נמוכים יחסית, לנוכח התחזיות להצפת שוק ה-LNG בגז אמריקאי ובגז אוסטרלי.

כך, בדו"חות חברת החשמל לסיכום 2015 נחשף כי אף שצימצמה את צריכת הגז שלה ממאגר תמר ב-2% - היא שילמה בשנה החולפת, באופן אבסורדי, תוספת של 439 מיליון שקל לשותפות תמר. זאת, לאחר שעלותו זינקה ב-13%, בהתאם לחוזה הבעייתי.

לעומת זאת, השימוש 
ב-LNG מיובא זינק ברבעון האחרון של 2015 ב-19%, אך בזכות הצלילה במחירו - התשלום עבורו דווקא פחת ב-38 מיליון שקל לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

"לא ייתכן שהחברה תקנה גז יקר משלי"

הסיבה לפערי המחירים בין הגז הבינלאומי לגז המקומי נעוצה בחוזי הבעייתיים שעליהם חתמו לקוחות מונופול תמר. חברת החשמל חתמה על מנגנון ההצמדה שמייקר את הגז הנרכש מדי שנה באופן אוטומטי, בשיעור המדד האמריקאי + 1%. המנגנון, שלא תוקן במסגרת מתווה הפשרה מול מונופול הגז, עשוי להביא את חברת החשמל לשלם בעבור הגז ב-2021 מחיר של 6.5 דולרים ליחידת חום.

הכשל השני אותר בחוזי מכירת הגז ללקוחות תעשייתיים ולחברות שיווק גז - אף שאלה הוצמדו למחיר הנפט היורדים, ואמורים היו להגן על הלקוחות. עם זאת, כפי שנחשף בעבר ב-TheMarker, בחוזים נקבע מנגנון גידור שכלל מחירי תקרה ורצפה לנפט. כך, בחוזה האחיד שהועבר בין הלקוחות, נובל אנרג'י קבעה כי מנגנון ההצמדה יופעל כל עוד מחיר חבית נפט ינוע בין רצפה של 60 דולר לבין תקרה אסטרונומית של 320 דולר לחבית.

לפיכך, צלילת מחיר הנפט בעולם מתחת לרצפה של 60 דולר לחבית הסבה נזק לתעשיינים הגדולים בישראל, שמופסדים "על הנייר" בסכומים של עד מיליוני שקלים מדי חודש - היות שמחיר הגז לא ירד בהתאם. זאת גם הסיבה לנסיגת בתי עסק ומפעלים נוספים ממעבר לשימוש בגז טבעי, שכיום אינו משתלם ביחס לאלטרנטיבות.

שני כשלים חוזיים אלה עמדו אתמול במוקד הדיונים על שוק הגז הטבעי בוועידת האנרגיה השנתית של המכון לאנרגיה וסביבה. זאת, לאחר ששניים מהלקוחות התעשייתיים הגדולים של תמר התבטאו בפומבי באופן נדיר נגד התמחור הגבוה של הגז.

"הגז צריך להיות זול יותר. לא הגיוני שאני אקנה גז במחיר דומה לזה של בית זיקוק באירופה. המחיר שלי צריך להיות נמוך יותר" - כך אמר מעל הבמה מנכ"ל קבוצת פז, יונה פוגל. "לא יכול להיות שחברת החשמל תקנה גז יקר משלי. לא הגיוני שהיא תייקר את החשמל בגלל הגז", הוסיף.

לדברים המפתיעים בגנות התמחור המונופוליסטי של הגז הצטרף גם המתחרה של פז - מנכ"ל בזן, אבנר מימון, שאמר: "הגז יקר מדי. לא יכול להיות שנגיע למצב שבו פונים אלינו מפעלים בבדיקת אלטרנטיבות לגז, גם כאלה שכבר מחוברים לגז. לא יהיה פיתוח בעידן של מחירים גבוהים".

מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, הגיב למתקפה ברמז שלפיו מדובר בחלק ממשא ומתן עסקי, וקבל על כך שבתי הזיקוק לא הלינו על החוזים כשרכשו בעבר גז במחירים נמוכים ביחס לעולם. "חוזי גז נחתמים לטווח ארוך", אמר אבו, וטען כי עלויות ספקיות הגז גבוהות ביחס לעולם בשל עומק הקידוחים.

פוגל השיב לאבו בהתרסה: "אתם צריכים להיות ערים לסטטוס, שנהפכתם ל'מסכני הדמוקרטיה'. לקשור את מחיר הגז למספר אחד, שמתעלם ממחירי הדלק החלופי - זה עיוות. הרצפה היא עיוות, וזה מרגיז יותר כשאין אלטרנטיבות".

"שנלך לעוד 5 שנים של חוסר יציבות?"

באופן מפתיע, מי שנעמד אתמול לצדו של מונופול הגז היה דווקא יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון־טל, שטען כי סוגיית מחיר הגז משנית ביחס לסוגיית היתירות החסרה, ואף תקף את פוגל ומימון: "מחיר הגז הנוכחי יקר, אבל הכי קל לפתוח את המתווה שוב. שנלך לעוד חמש שנים של חוסר יציבות? ירדנו מהפסים?"

מימון השיב ליו"ר חברת החשמל: "אני מסכים שהיתירות חשובה, אבל צריך לדבר עכשיו על המחיר. אם לא נחשוב ולא נעשה מהלך ברור לגבי המחירים כבר עכשיו - נמצא את עצמנו פותחים (את המתווה; א"ב) עוד פעם. בלתי אפשרי בעולם תחרותי שתהיה רצפה למחיר הגז. אולי בחברת החשמל זה אפשרי, אבל לבתי הזיקוק זה גורם לחוסר תחרותיות מול העולם".

לפני ארבעה חודשים חשף TheMarker כי רון־טל הצניע ביקורת שמתחו גורמי המקצוע בחברת החשמל נגד מתווה הפשרה הממשלתי מול המונופול. בדיון על עקרונות המתווה שקיים דירקטוריון חברת החשמל באוגוסט, הזהירה הנהלת החברה מפני השלכות המתווה על מחיר הגז הגבוה שתידרש לשלם ביחס למתחריה הפרטיים, ומפני החשש כי המתווה לא יפתור את בעיית התשתית החסרה של הולכת הגז הטבעי לחוף.

דו"ח ייעוץ חיצוני שהזמינה הנהלת חברת החשמל אף העריך כי חרף הבטחות הממשלה, עד 2021 לא צפוי פיתוח של מאגר גז נוסף מול חופי ישראל. לכן, המליצו בחברת החשמל על הקמת מתקן שני ליבוא LNG.

אלא שאזהרות ההנהלה נבלמו באופן מפתיע בדירקטוריון. לטענת מקורבים לנושא, רון־טל "לא הביע התלהבות" מהצפת אזהרות ההנהלה ומנקיטת מהלכים נגד המתווה. זאת, אף שבין היתר, המתווה התעלם גם ממצוקת הגז העודף שהחברה התחייבה לרכוש ממונופול תמר. לטענת המקורבים, רון־טל העיר כי אינו מעוניין שהחברה תצטייר ככזאת שמכשילה את קידום המתווה הממשלתי.

חברת החשמל מסרה אז בתגובה כי "אינה צד במתווה, אלא לקוח עוגן... סדר העדיפות של החברה הוא בהבטחת חשמל רציף ובמחיר הוגן - ולא בסיכול או קידום מתווה הגז".

לפי חוזה חברת החשמל עם תמר, היא תוכל לנהל ב-2021 משא ומתן להפחתת מחיר הגז עד לשיעור של 25%, בהתאם למחיר השוק שלו באותה עת. רון־טל הצהיר אתמול בתגובה לידיעה כי "החברה תמצה עד תום את פתיחת המחיר כדי להשיג את המחיר הנמוך בשוק, ובמידה שלא יהיה הנמוך - לא יהיה חוזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא