פרשנות |

בנובל אנרג'י מחכים לצ'ק של מיליארדים מנתניהו

מתווה הגז נכנס לתוקף כי השופטים לא פסלו את סעיף 52 לחוק ההגבלים ■ לאחר שנתניהו ושטייניץ רוקנו את ישראל מריבונות, פקידי הממשלה יישלחו כעת אל נובל כדי לרצותה באמצעות חבילת צ'ופרים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לכשישקע האבק סביב ביטולה הדרמטי של פסקת היציבות, יתחוור כי על אף הכרטיס הצהוב שהוציא אתמול בג"ץ לממשלה - מתווה הגז השערורייתי נכנס לתוקף. זאת, מכיוון שבג"ץ לא פסל את השימוש שעשתה הממשלה בסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים.

"הבעיה" היחידה כעת נעוצה בכך שנובל אנרג'י הבהירה מעל לכל במה, לרבות בפני בג"ץ, כי היא רואה בסעיף היציבות תנאי סף לאישור כל מתווה, שבלעדיו לא תסכים לכל הסדר. זו גם הסיבה לכך שראש הממשלה, בנימין נתניהו, התריע כי דין שינוי במתווה - כדין ביטולו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האנרגיה, יובל שטייניץ, בהופעתם בפני שופטי בג"ץ, בפברוארצילום: גיל יוחנן

מכאן, שהכדור עובר לידיה של נובל. כפי שהוסבר מעל לדפים אלה רק לפני חודש, ברצותה - תסכים נובל להתפשר על חסינות ממותנת, לצד חבילת סיוע נוספת שתדרוש עבור פיתוח מאגר לווייתן במועד; ברצותה - תביא לפיצוץ המתווה כולו.

לכן, פקידי הממשלה הרלוונטיים (אלה שעוד נותרו בכיסאם) יישלחו בימים הקרובים לנובל כשבאמתחתם חבילת צ'ופרים שתרצה את נובל, ושתמורתה היא תסכים לשינוי פרטי החסינות שהובטחה. הכל, במטרה שלא להביא לביטול המתווה כולו, ומבלי להביא את סעיף היציבות להצבעה בכנסת - גם במחיר הטבות מס ומימון במיליארדי דולרים.

למרבה האירוניה, אף שהשותפות בלווייתן לא יכולות לעמוד בהוראות החוק המקוריות למועד פיתוחו של מאגר לווייתן - הביטחון האנרגטי של ישראל תלוי בחסדיהן. זאת, באדיבות ראש הממשלה ושר האנרגיה, שרוקנו את המדינה מכל סממן של ריבונות.

הרי לפי המתווה, אבן הדרך הראשונה שבה נדרש מונופול הגז לעמוד היא רק בעוד שנה, עד אז יידרשו נובל ודלק למכור את אחזקתן במאגרי כריש־תנין. ולאחר שנובל כבר המחתה את זכויותיה למכירת חלקה במאגרים לדלק - נקודת המפגש הבאה שלה עם הרגולטור הישראלי תהיה רק בסוף 2017, רק אז היא נדרשת להוכיח השקעה בפיתוח לווייתן.

עד למועד מאוחר זה, מחושקות לכאורה ידי ממשלת ישראל, בעוד שנובל עשויה לנצל זאת כדי לקנות עוד זמן - בתקווה ששוק הקידוחים העולמי יתאושש ובעקבותיו תשתפר מצוקתה התזרימית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים