החלה המתקפה על בג"ץ - שטייניץ: "החלטה אומללה"; יחימוביץ' חוגגת: "יש לי דמעות בעיניים"

יו"ר מרצ: "ביהמ"ש לא נבהל מניסיון רה"מ להלך עליו אימים והגן היום בגופו על הציבור" ■ ח"כ זאב אלקין: "פעם נוספת בג"ץ התערב בצורה בוטה בניהול המדינה. אין מנוס מרפורמה מהותית של מערכת המשפט כדי להחזיר את הדמוקרטיה הישראלית לשפיות"

שלי יחימוביץ
שלי יחימוביץ'צילום: אמיל סלמן

"החלטת בג"ץ מאיימת קשות על פיתוח מאגרי הגז של מדינת ישראל. ישראל נתפסת כמדינה עם התערבות משפטית מוגזמת שקשה לעשות בה עסקים" - כך הגיב הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו להחלטת בג"ץ בעניין מתווה הגז. נתניהו הוסיף עוד "בוודאי שלאיש אין מה לחגוג על כך שהגז עלול להישאר במעמקי הים ושמאות מיליארדי שקלים לא יגיעו לאזרחי ישראל. נחפש דרכים אחרות להתגבר על הנזק הקשה שנגרם לכלכלת ישראל בעקבות פסיקה תמוהה זו״.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כינה מוקדם יותר את החלטת בג"ץ לקבל את העתירות נגד מתווה הגז, "החלטה אומללה", ואף כינה אותה "בלתי סבירה". לדברי שטייניץ: "עם כל הכבוד לבית המשפט העליון, לעניות דעתי התערבות מסוג זה בהחלטות הממשלה והכנסת לא הייתה מתרחשת בדמוקרטיות מערביות אחרות במצב דומה".

"זו החלטה שהשלכותיה השליליות על פיתוח משק הגז, על הביטחון האנרגטי, על כלכלת ישראל, ועל אובדן ההכנסות למדינת ישראל ואזרחיה, עלולות להיות קשות ביותר - ואולי אף בלתי הפיכות. העובדה ש-6 חודשים לאחר אישור המתווה בממשלה בכנסת, ומספר שבועות לאחר התנעת התהליך לפיתוח לוויתן - בית המשפט העליון מחליט להחזיר אותנו לאחור, היא בעיני בלתי סבירה".

שר האנרגיה הוסיף כי "ההחלטה מחייבת את מדינת ישראל להעניק לנובל אנרג׳י "מתנה" אותה סירבנו לתת לה בעבר: שהכנסת תתחייב לנושא היציבות. למרות זאת, כולי תקווה שתמצא עדיין הדרך להציל את אוצרות הגז הטבעי שהתגלו למען מדינת ישראל ואזרחיה. בימים הקרובים נצטרך לשקול את המשך דרכנו ופעולתנו בנושא".

יובל שטייניץצילום: מרק ישראל סלם

לממשלה אין כעת רוב בכנסת לחקיקת חוק שיעגן את מתווה הגז ואת מתווה היציבות. לקואליציה 61 חברי כנסת, מהם 2 שרים שהם ח"כים שהודיעו שלא ישתתפו בהצבעות הקשורות למתווה הגז - שר הרווחה חיים כץ ושר השיכון יואב גלנט. יוצא איפוא שלקואליציה 59 חברי כנסת מול 59 חברי כנסת לאופוזיציה. לצורך גיוס רוב בעד מתווה הגז וסעיף היציבות תצטרך הקואליציה בתמיכתם של לפחות 1 ח"כ מהאופוזיציה או בהיעדרותם של 1 ח"כ מהאופוזיציה.

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) שעתרה לבג"ץ אמרה כי: "יש לי דמעות בעיניים. יש שופטים בירושלים. החלטת בג"צ היסטורית ודרמטית. פסקת היציבות שנתניהו בישל עבור חברות הגז היתה מלכתחילה מעוותת ונטולת כל הגיון חוקתי, והיא הפכה את חברות הגז לטריטוריה נפרדת עם חוקים משלה ועם חסינות ועוצמה שלא קיימות בעולם הדמוקרטי החופשי.

"למרות מסע האיומים והלחצים הממומן היטב, שופטי בג"ץ בחרו היום להגן על הפרדת הרשויות ועל שלטון החוק בישראל, לבלום את הדורסנות חסרת-המעצורים שהופעלה לטובת טייקוני הגז ולהציב תמרור 'עצור' בוהק כדי להגן על הפרדת הרשויות בישראל.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון שעתרה עם סיעת מרצ באמצעות עו"ד דפנה הולץ-לכנר נגד מתווה הגז אמרה כי "מדובר בהישג אדיר בזכות העתירות שלנו, של חברי כנסת נוספים וארגוני החברה האזרחית. בית המשפט לא נבהל מנסיון רה"מ להלך עליו אימים והגן היום בגופו על הציבור ועל כספו מול מעשה הנבלה שנקרא "מתווה הגז" וכל כולו עשיית יד אחת של הון שלטון כדי לשדוד את משאבי הטבע של ישראל מאזרחיה.

"נתניהו שם את מלוא כובד משקלו על המתווה הכושל הזה, הגיע לבית המשפט והעיד בפעם הראשונה אי פעם עבור ראש ממשלה, אמר שכל מה שהוא רוצה הוא משיג, איים שאם המתווה נפסל זה יחזק את איראן וירסק את הכלכלה - המתווה זה הוא והוא זה המתווה. לכן לאור הכשלון הנחרץ והמהדהד הזה בספינת הדגל שלו הדבר היחיד שראוי זה שיתפטר", הדגישה גלאון.

התנועה לאיכות השלטון: "בית המשפט יצא להגנה על מערכת האיזונים והבלמים"

התנועה לאיכות השלטון, שעתרה ראשונה נגד המתווה יחד עם עמותת אדם טבע ודין והפורום הישראלי לאנרגיה, מסרה כי "אנו מברכים על פסיקתו ההיסטורית של בית המשפט העליון שקיבל החלטה אמיצה אך הכרחית להגנה על הדמוקרטיה הישראלית".

לדברי התנועה, "בית המשפט יצא להגנה על מערכת האיזונים והבלמים, אשר בלעדיה שלטון החוק נתון בסכנה. בית המשפט התיר את השלשלאות הבלתי חוקיות בהן ניסתה ממשלת ישראל לכבול את הרשות המחוקקת והממשלות העתידיות. אלמלא היה בית המשפט מתערב, אזרחי ישראל היו מוצאים עצמם כבולים במשך שנים קדימה לקרטל מונופוליסטי אימתני תוך סיכון הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל".

העתירה השנייה הוגשה על ידי המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, וזו התמקדה בביקורת על סעיף היציבות. עו"ד אפי מיכאלי אמר בשם המוסד כי "פסיקת העליון מהווה איתות ברור לרשות המבצעת ולראש הממשלה העומד בראשה, כי כוחם מוגבל לכדי הסמכות המוקנית לה בחוק וניסיונות שונים לפרוץ סמכות זו - לא יצלחו. אזרחי ישראל צריכים לברך על החלטת העליון, שכן היא מחזקת את שלטון החוק ואת עקרון עליונות החוק ומשתלבת באופן מובהק עם האיזון הנדרש בין רשויות השלטון במדינה".

יריב לוין: "שופטי בג"ץ הוכיחו שאינם מבינים את תפקידם ואינם ראויים לו"

שר התיירות, יריב לוין, אמר כי "שופטי בג"ץ הוכיחו פעם נוספת שאינם מבינים את תפקידם ואינם ראויים לו. בהחלטתם ההזויה, אשר חותרת תחת מהות עיקרון הדמוקרטיה, הם מחבלים בעבודת הממשלה ובסמכויותיה, כובלים את ידי נבחרי הציבור מקבלי ההחלטות ופוגעים פגיעה אנושה בכלכלת ישראל".

לדבריו, "אסור לנו להמשיך ולעמוד מנגד. אני שב וקורא לכל חבריי בקואליציה להתאחד סביב ההצעות לשינוי פניה של מערכת המשפט, ובראשן שינוי מיידי של שיטת בחירת השופטים".

חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני) אמרה בתגובה כי "האינטרס הציבורי גדול יותר מהאינטרס הצר של חברות הגז. אמשיך לפעול מהכנסת לדאוג לטובתם של אזרחי מדינת ישראל ושמירה על האינטרסים שלהם בגז הישראלי".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) אמרה כי "נתניהו שרגיל שההפחדה תמיד עובדת לו, נתקל הפעם במחסום בג"צ. השופטים לא מיהרו לפחד מהאיומים, או מהנאום השערורייתי שנשא בפניהם וקיבלו את ההחלטה הנכונה, משפטית ומוסרית. טוב יעשו נתניהו ושליחיו אם במקום לתקוף את בג"צ ולנסות לעקוף אותו, יפנימו את פסק הדין ויחזרו בהם מהניסיון לחלק כמעט בחינם את משאבי הטבע של מדינת ישראל".

חבר הקבינט, שר הקליטה וירושלים זאב אלקין (ליכוד) אמר כי "לצערי, פעם נוספת בג"ץ התערב בצורה בוטה בניהול המדינה בלי לשאת באחריות, כשכתוצאה מהתערבות זו תיפגע כלכלת מדינת ישראל ויחסרו מיליארדים רבים בתקציב המדינה שיכלו להיות מופנים לרווחה בריאות וצרכים חברתיים אחרים. כדאי שנזכור שמי שיהיו אחראים לכך הם השופטים היושבים במגדל השן של בית משפט העליון. שוב הוכח, כפי שאני וחלק מחבריי טוענים כבר שנים, שאין מנוס מרפורמה מהותית של מערכת המשפט כדי להחזיר את הדמוקרטיה הישראלית לשפיות".

זאב אלקיןצילום: אמיל סלמן

יו״ר סיעת מרצ, אילן גילאון: "יש שופטים בירושלים, וגם הם יודעים שצדק הוא שמירה על נכסי הטבע של המדינה ומניעת הפקעתם לידי בעלי ההון. פסיקה זו מוכיחה פעם נוספת כי האינטרס של נתניהו ושותפיו הוא הניגוד המוחלט לאינטרס של אזרחי ישראל וטובתם".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הגיבה בטוויטר: "ביטול המתווה זה המחיר שהממשלה משלמת על רמיסת שומרי הסף הגסה בדרך חקיקתו. גישת ה'אני מצפצף על זה', הדחת יו"ר החשמל והזזת שר הכלכלה, לא השתלמו".

ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי "פסיקת בג"ץ תגרום לכך שמתווה הגז יחזור לכנסת לדיון מהותי, על אף שהממשלה נמנעה עד כה מלעשות כן. ברור לכולם כי המתווה כבר לא רלוונטי, לא בפן של היציבות הרגולטורית, ולא בפן של המחיר הגבוה מאוד שנקבע בו – מוטב לקחת צעד אחורה, ושהממונה החדש פשוט ינהיג פיקוח מחירים."

ציפי לבני בדיון ועדת המשנה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר כי: "זהו רגע משמח והוכחה שכשאנשים מתגייסים ויוצאים לרחובות - קולם נשמע וגם משפיע. וזה גם ניצחון במאבק הגדול של זמננו: דמוקרטיה או אוליגרכיה. 1:0 לטובים".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) אמר כי "מתווה הגז אינו חוזה אישי בין ראש ממשלה ובעלי ההון. מדובר בכלכלה של החברה כולה ומדינה שלמה, ולכן הוא חייב לקרות בצורה מתוקנת, שקופה ופתוחה. ביטול המתווה הוא פרי מאמץ שהוביל המחנה הציוני, ולשמחתנו בג"ץ פסק לטובת העתירה שהוגשה".

ח"כ פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני) אמר כי החלטת בג"ץ היא "תעודת כבוד לבית המשפט העליון, והישג אדיר לחברה האזרחית בישראל. אם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז ועושה קולות כמו ברווז, אז זה ברווז. המתווה נראה מסריח, דרך קידומו הייתה מסריחה והנימוקים בעדו היו מסריחים, ועל כן המתווה מסריח. בית המשפט ראה מה שכולנו ראינו, וכך הוא פסק. תעודת כבוד לבית המשפט העליון והישג אדיר לחברה האזרחית בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"