הלחץ גובר: מנכ"ל נובל אנרג'י נחת בישראל - ונפגש עם נתניהו ושטייניץ

ערב הכרעת בג"ץ, דייויד סטובר הגיע לישראל בראש משלחת בכירים, ושמע משר האנרגיה כי "ממשלת ישראל מחויבת למתווה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ברקע ההמתנה להכרעת בג"ץ בעתירות נגד מתווה הגז ולנוכח החששות ממצבה הפיננסי — נחת בישראל דייוויד סטובר, מנכ"ל ויו"ר חברת נובל אנרג'י, מפעילת קידוחי תמר ולווייתן.

סטובר, מלווה בסגן נשיא נובל לאזור המזרח התיכון, קית' אליוט, נפגשו תחילה עם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כדי לדון בתוכנית הפיתוח שהגישה נובל לפני כשלושה שבועות, עבור הפקת הגז ממאגר לווייתן. התוכנית, שלפיה יצומצם הפיתוח של לווייתן, כך שההשקעה בו תפחת בכ–1.5 מיליארד דולר ופיתוחו יושלם בסוף 2019 — נמצאת בימים אלה בהליך בדיקה במשרד האנרגיה, ועדיין לא אושרה. מעליה, מרחפת עדיין עננת אי ודאות באשר ליכולתה של נובל לממן את הפרויקט, לנוכח המשבר העולמי בענף הקידוחים ולאור קשייה התזרימיים של החברה האמריקאית.

דיויד סטובר צילום: ערוץ היוטיוב Colorado

בפגישה נכחו בין היתר, מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, יו"ר רשות הגז, אלכסנדר ורשבסקי והממונה על ענייני הנפט, יוסי וירצבורגר. כמו כן, נטלו בפגישה חלק צמרת נובל ישראל: המנכ"ל, ביני זומר, מנהל השיווק ניב סרנה, סמנכ"ל הכספים אמיר נבנצהל והיועץ המשפטי, עו"ד צחי גרוסווסר. לאחר מכן המשיכו אנשי נובל פגישה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בלשכתו.

אנשי נובל ישראל התארחו בלשכת נתניהו גם לפני חצי שנה, ערב הגשת מתווה הגז לאישור הכנסת. במהלך פגישה זו נערכה שיחת ועידה טלפונית עם סטובר, שבה הזהיר כי נובל תפתח בהליכי בוררות בינלאומית נגד ישראל, אם המדינה תפעל באופן חד־צדדי לפירוק המונופול שלה בשוק הגז. גם בימים אלה מאיימת נובל כי כל שינוי במתווה הגז, גם אם בהוראת בג"ץ, ייחשב כהפרתו.

בהודעת משרד האנרגיה אתמול נמסר כי "סטובר הגיע עם אנשיו לביקור בישראל, כדי להציג לשר ולגורמי המקצוע את הצעדים הנדרשים לזירוז הפיתוח של לווייתן". לדברי המשרד, "אנשי נובל הביעו את ביטחונם, שלמרות הטלטלות בשווקי האנרגיה בעולם, ניתן יהיה להשלים את פיתוח לווייתן בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו במתווה, ואולי אף לקצר אותם".

אף שמתווה הגז תלוי ועומד בפני בג"ץ, אמר שטייניץ לאורחיו כי "ממשלת ישראל מחויבת למתווה", והודיע כי משרדו יפעל לזרז את התהליכים "הביורוקרטיים", כלשונו, כדי לאפשר את פיתוח המאגר בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו.

מטה מאבק הגז מסר אתמול בתגובה: "הלחץ שאותו מפעילה נובל על שופטי בג"ץ מתאים להתנהלות תאגידים במדינות עולם שלישי. התנהלות כזו לא היתה עוברת בשום מדינה מפותחת שבה קיים כבוד כלפי מוסדות השיפוט העליונים וכלפי אזרחי המדינה".

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש