המהפכה מתחילה: "ישראל גילתה שמרחו אותה במחירי האוטובוסים כל השנים"

שליש מהאוטובוסים בישראל הם מתוצרת סין ■ איך זה קרה? ■ איך ניסו שתי חברות למנוע את התחרות שתוביל לירידת מחירים? ■ ולמה בסוף אנחנו נרוויח מזה גם אם לא ניסע בתחבורה ציבורית?

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן דורי
אורן דורי

מפעלי הארגז ומרכבים, שבהם הורכבו האוטובוסים האירופיים שיובאו לישראל, פתחו לפני כשנתיים בקמפיין אגרסיבי נגד שר התחבורה, ישראל כ"ץ. הדואופול, שחלש עד אז על שוק האוטובוסים כולו, התנגד להחלטת השר לאפשר יבוא של אוטובוסים מוגמרים.

במפעלי הארגז ומרכבים טענו כי פתיחת השוק תביא לכניסת יצרניות אוטובוסים מסין, וכי זו תמוטט את התעשייה המקומית ותגרור פיטורים נרחבים. מנגד, טענו במשרד התחבורה כי בעלי המפעלים פשוט מתנגדים לתחרות שתוריד את מחירי האוטובוסים, וכי ההוזלה הצפויה דווקא תחיה את השוק המדשדש, ותגדיל גם את המכירות של הדגמים המורכבים בישראל (MAN או וולוו, למשל).

אוטובוסים סינים של חברת דןצילום: בן ניקסון

לסיוע משרד התחבורה הגיע בשעתו מבקר המדינה, שביקר ב-2013 את נכונות המדינה לממן את רכש האוטובוסים של אגד ודן במאות מיליוני שקלים מדי שנה, בעוד הרכש אינו מבוקר, לא נעשה דרך מכרז ומאפשר רק לדואופול המפעלים הוותיק להשתתף בו.

"במשרד התחבורה גילו שמרחו אותם במחירים כל השנים והתחילו ליישם את המלצות המבקר", מסביר גורם בענף האוטובוסים. "כמו בתחומים רבים, יש מאזן בעייתי בציר האינטרסים - מצד אחד לחסוך במחירי האוטובוסים ומצד שני לשמור על התעסוקה בישראל".

בחלוף שנתיים, מסתמן כי הצדק עם שני הצדדים. אמנם פתיחת השוק הביאה לכניסה מרשימה של היצרניות הסיניות שאחראיות כבר לאספקת שליש מהאוטובוסים שנמכרו בישראל ב–2015, ומחזיקות לפי הערכות בנתח שוק של 10%-15% - אך לא רק הן. קבוצת עפיפי, למשל, התחילה לייבא אוטובוסים מפולין דווקא, מתוצרת סולאריס.

במקביל, לוותה הכניסה של האוטובוסים המוגמרים בהוזלה בשיעור של כ-35% - שמשמעותה הפחתה צפויה בסבסוד הענף ואף הפחתה עתידית של תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית ותעריפי ההסעה הפרטית.

כך גם סך מכירות האוטובוסים בישראל התחיל לטפס, ושבר ב-2015 שיא מכירות. יבוא המותגים המורכבים בישראל פחת. "הסינים עדיין לא גררו למטה את המחיר של האירופיים, אבל אין ספק שיצרו מהפכה בכל הענף", אומר גורם בכיר באחת מחברות התחבורה הציבורית. "יש התעוררות גדולה בזכותם. יצרניות אירופיות נוספות כמו DAF שוב פוזלות לפה - כי הבינו שנולד פה שוק".

דן שוברת את 
תקרת הזכוכית

שתי שחקניות סיניות ראשונות הן שהטביעו חותם על שוק האוטובוסים המקומי: יוטונג, המיובאת על ידי חברת צ'יינה מוטורס של יצחק קויפמן וקבוצת משקיעים; וגולדן דרגון, שבבעלות משותפת של אוטו חן (משפחת בליליוס) ומשפחת סלוקי.

קבוצת כלמוביל, שלה ניסיון ביבוא שלדות אוטובוסים של מרצדס והעברתן להרכבה מקומית, מיהרה להצטרף לזירה הסינית עם זיכיון לאוטובוסים של קינג לונג, ושתי יחידות הגיעו לישראל בשנה שעברה לצורכי תקינה.

אגב, המגעים הראשונים עם קינג לונג היו בכלל של קבוצת מאיר, יבואנית שלדות האוטובוסים של וולבו ובעלת השליטה במפעל מרכבים. עדות למגמה בשוק היא שכעת מתכננים במאיר לייבא אוטובוסים סיניים ממותג אחר, זונגטונג.

עד כה, כמעט כל מכירות האוטובוסים של יוטונג נותבו לחברות הסעות פרטיות. במקרה של גולדן דרגון, נמכרו האוטובוסים לחברת סופרבוס, השייכת גם היא למשפחת בליליוס. ב-2015 עלו על כבישי ישראל 282 אוטובוסים של גולדן דרגון, מקום שני רק ל-330 היחידות של MAN. במקום השלישי מדורגת וולבו השוודית, עם 268 אוטובוסים, ברביעי מרצדס עם 246 ומיד אחריה יוטונג עם 240 מסירות.

אוטובוסים סינים של חברת דן דרוםצילום: בן ניקסון

בחודש האחרון נשברה תקרת הזכוכית של מכרזי התחבורה הציבורית הגדולים, כשחברת דן רכשה לראשונה אוטובוסים סיניים, מתוצרת גולדן דרגון, בעסקה שמוערכת בכ–85 מיליון שקל. מזה כ–30 שנה רוכשת דן, באופן גורף, כלים של MAN הגרמנית. כעת, צי של 137 אוטובוסים נמסר לחברת דן דרום, מקבוצת דן, והם צפויים לפעול בקווים באזור אשקלון וצפון הנגב.

יו"ר דן, רפי שמואלי, התייחס למחירם הנמוך משמעותית של האוטובוסים הסיניים: "מחירי האוטובוסים הם מרכיב משמעותי בכלכלת המשק התחבורתי. המשמעות של כניסת גולדן דרגון לחברת דן היא היכולת להכפיל את צי הרכב באותו התקציב".

"האירופיות ויתרו מראש על הקרב"

לפי הערכות בענף, האוטובוסים הסיניים זולים ב-20%-30% מהתוצרת האירופית, שמורכבת בישראל. חלק מהשחקניות הוותיקות הגיבו לכניסתם לשוק בהוזלות של כ-5% - שמיד גררו הנחות נוספות מצד הסינים.

"הסינים מוכרים כיום אוטובוסים גם בפחות מ-650 אלף שקל", אומר גורם בקרב מפעילי התחבורה הציבורית. "היצרניות האירופיות ויתרו מראש על הקרב כי הבינו שאין להן סיכוי בתחרות מחירים. המחירים של האירופיים נעים בין 900 אלף למיליון שקל לאוטובוס. הן סומכות על המוניטין המוכח, כי אוטובוסים של MAN נוסעים פה גם בגיל 15 שנה. אצל הסינים, לך תדע. זו תעשייה שרק בחיתוליה, אם כי רוב המכלולים המכאניים שלהם ממילא מגיעים מאירופה".

בעוד שמכירות מכוניות פרטיות סיניות מדשדשות בישראל, בין היתר בשל בעיות התאמה לתקינה האירופית, חסמים אלה פתירים יותר בתחום האוטובוסים. זאת משום שהסינים משתמשים כאמור במכלולים אירופיים, ומסתפקים בעיקר בתכנון מערך המתלים והמרכב. האוטובוסים של גולדן דרגון, למשל, משתמשים במנועים מתוצרת פיאט־איווקו.

לפי תוכנית העבודה של משרד התחבורה ל-2016, השנה יצנח תקציב ההצטיידות באוטובוסים שמסבסדת המדינה למפעילות התחבורה הציבורית, מכ-330 מיליון שקל בכל אחת מהשנים האחרונות ל-133 מיליון שקל בלבד. נתון זה, בשילוב עם מהלכי ההתייעלות בדן ובאגד, הופך את מחיר האוטובוסים למשפיע במיוחד.

ומה באשר לקווי ההרכבה במפעלי הארגז ומרכבים? לדברי יו"ר גולדן דרגון ישראל, דני בליליוס, ייתכן שבעתיד הקרוב ייהנו גם אלה מהמגמה החדשה. אמנם הסינים מוכרים אוטובוסים "קומפלט" - אך לא בסגמנט של האוטובוסים החשמליים. "אנחנו שוקלים לייצר אוטובוסים חשמליים בישראל, וכבר חתמנו על מזכר הבנות עם אחד משני המפעלים בישראל", חושף בליליוס. "התוכנית היא להביא שלדות 'חשמליות' מסין ולבנות את האוטובוס כאן".

יבואן גולדן דרגון הסינית: "ניכנס גם לשוק המיניבוסים"

"האוטובוסים הסיניים נהפכו לקלף משמעותי מאוד במכרזי התחבורה הציבורית, כי סוגיית המחיר נהפכה משמעותית יותר", כך אומר יו"ר גולדן דרגון ישראל, דני בליליוס, בתגובה לעסקה שעליה חתם מול חברת דן, למכירת 137 אוטובוסים ב–85 מיליון שקל.

זאת, לאחר שנתיים שבהן מכר בליליוס אוטובוסים "בתוך הבית" - לחברת התחבורה הציבורית סופרבוס, שבבעלות משפחתו.

מדוע לא יצאתם עוד קודם ללקוחות חיצוניים?

"מתוך אסטרטגיה שאוטובוס צריך זמן וניסיון. נזהרנו מאוד לא ליפול ורצינו ללמוד. אחרי הכל, אף אחד מהסינים לא הצליח באירופה קודם.

"מאחר שאנחנו הבעלים של סופרבוס אז ב–2012 אמרנו, נעשה ניסיון, והבאנו שני אוטובוסים. השנתיים אחרונות היו הפריצה, וראינו שהפיילוט הלך טוב, אז החלטנו למכור גם בחוץ.

"גולדן היא חברה שמכרה השנה בעולם כ–35 אלף אוטובוסים. היא מצליחה בתחבורה הציבורית במזרח אירופה, אבל הסינים זהירים ולא רוצים לרוץ. הם פעילים כיום בשבע־שמונה מדינות באירופה, אבל דואגים להיות עם היד על הדופק".

בתוך חמש שנים מהיום, השוק הישראלי יישלט על ידי אוטובוסים סיניים?

"עדיין לא, אבל תהיה צמיחה הדרגתית. יש עוד שניים־שלושה יצרני אוטובוסים סיניים שמגיעים לישראל. האירופאים כבר חתכו מחירים והביאו גרסאות מוזלות כדי להתמודד עם התחרות. יש עוד תחומים שאליהם אנחנו נוכל להתרחב בעתיד, לדוגמה מיניבוסים או שוק ההסעות הפרטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה