עכשיו זה רשמי: בג"ץ מקציב לממשלה שבוע לבחינת סעיף היציבות במתווה הגז

הרכב השופטים פירסם היום את ההחלטה ובצדה השאלה: "האם הוראות המתווה בעניין היציבות אפשריות בלא חקיקה ראשית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אנו מתמקדים לעת הזאת בסוגיית היציבות, ובשאלה האם הוראות המתווה בעניין זה אפשריות בלא חקיקה ראשית" - כך ניסח הרכב שופטי בג"ץ את החלטתו, שפורסמה היום, כמעט יממה לאחר תום יום הדיונים השני בעתירות נגד מתווה הגז.

"השאלה שאנו מציגים היא, האם אין מקום, לשם הסרת ספקות אפשריים ותוך הבאתה בחשבון של שאלה זו, לנקוט בחקיקה בנושא היציבות", נכתב עוד בהחלטה. זאת, אף שספקות אלה דווקא צויינו על ידי שופטי ההרכב אתמול.

בנימין נתניהו בדיון על מתווה הגז בבג"ץצילום: אוריה תדמור

למענה על שאלה זו הקציב בג"ץ שבוע – אך ציין כי תמו הדיונים בעתירות.

ב"סעיף היציבות" בטיוטת מתווה הגז מתחייבת הממשלה לא לשנות את הרגולציה והמיסוי על חברות הגז במשך עשר שנים, בכפוף לכך שהחברות יעמדו בהסכם. החשש של החברות הוא מפני מצב שבו ישקיעו מיליארדי שקלים, ולאחר מכן תנקוט הממשלה שינויי מס ורגולציה שיהפכו את ההשקעות לבלתי-כדאיות מבחינה כלכלית.

הממשלה מתחייבת לפיכך לא ליזום שינויים בחקיקה, וגם להתנגד לכל הצעת חוק פרטית שתצמצם את המתווה שגובש, וזאת למשך עשר שנים. בכך, הממשלה כובלת את הממשלות הבאות אחריה.

גורמים משפטיים בכנסת אמרו ל-TheMarker כי לא ברורה לחלוטין הצעת בג"ץ בעניין סעיף היציבות. לדבריהם יhתכן שהכוונה היא לחוקק תיקון לחוק הנפט שיסמיך את הממשלה להעניק הטבות לבעל זיכיון אם יתקיימו תנאים מסויימים. לדבריהם קיים קושי שהכנסת תחוקק סעיף שיסנדל הן את הקדנציות הבאות של הכנסת ושל הממשלות הבאות למשך 10-15 שנה.

גורמים בישראל ביתנו אמרו כי לאחר שתתברר עמדת הממשלה תתכנס הסיעה ותקבע את עמדתה ביחס להצעת החוק אם תוגש. במפלגה הזכירו כי זו תמכו במתווה הגז כשנדון אשתקד בכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב