שנתיים לנבחרת הדירקטורים: ישראל חוזרת לקטסטרופת המינויים הפוליטיים

שר התחבורה ניסה למנות חבר מרכז ליכוד ליו"ר נמל, ערב הפרטה ■ שר האוצר הרים טלפון לשופטת (בדימוס) שדנה במינוי ■ יתר השרים מתנים איוש דירקטוריונים במינוי מקורבים - ושרת המשפטים מוטרדת דווקא מאכיפה נוקשה מדי נגד מינויים פוליטיים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ביולי האחרון הודיעה פרקליטות מחוז חיפה כי החליטה לסגור מחוסר ראיות מספיקות את תיק החקירה נגד חיים אביטן, לשעבר ראש עיריית חדרה, שנחשד בקבלת שוחד מקבלנים בעיר. ההחלטה לגבי 12 העצורים הנוספים בפרשה - עובדי עירייה, קבלנים ומאכערים - עדיין לא התקבלה אז. ואולם, בחלוף שלושה חודשים מיהר שר התחבורה, ישראל כ"ץ, להגיש את שמו של אביטן כמועמד לתפקיד דירקטור בנמל אשדוד, מתוך כוונה למנותו בהמשך ליו"ר דירקטוריון החברה הממשלתית.

אביטן, חבר מרכז ליכוד, אולי אינו בקי ברזי ענף התחבורה, ודאי לא בעולם הספנות, אך נחשב לפעיל שטח מרכזי במפלגה ולאחר המקורבים לראשיה. במהלך מערכת הבחירות האחרונה אף אירח אביטן בביתו את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לכנס פעילים סגור.

בנימין נתניהו וחיים אביטן בכנס בחירות שנערך בביתו של אביטןצילום: מתוך עמוד הפייסבו

במשך תשע שנותיו כראש עיריית חדרה טיפח אביטן קשרים פוליטיים ענפים, לרבות עם הכוכב הגולה של הליכוד, משה כחלון, שאחותו עבדה בתקופת כהונתו של אביטן באגף החינוך של עיריית חדרה. אביטן וכחלון אף היו אורחיו האישיים של איל ההון קובי מימון, בביקור פרטי שערך לשניים באסדת הקידוח של מאגר תמר, שבו שותפה ישראמקו.

כחלון, בכובעו החדש כשר האוצר, חתם אף הוא על הבקשה של כ"ץ למנות את אביטן לדירקטור בנמל. בקשתם של השניים הוגשה לוועדה לבחינת מינויים במגזר הציבורי, בראשות השופטת (בדימוס) בלהה גילאור, שדחתה אותה.

"הוועדה החליטה כי אין למועמד כישורים מיוחדים או כשירות מיוחדת אחרת, שיתרמו באופן מהותי לתחומי פעילותה של החברה ולמטרותיה, במיוחד בעת זו בה החברה אמורה לעבור תהליך הפרטה, שבו נדרשת מומחיות בשוק ההון, וכן כאשר החברה עומדת בפני אתגר של תחרות בשל הקמת נמלים פרטיים, המחייב את הדירקטורים לניסיון משמעותי בסביבה עסקית תחרותית", נכתב בהחלטת הוועדה. זו אף הוסיפה והדגישה כי "לדעת הוועדה, הזיקה הפוליטית של מר אביטן היא זיקה ממשית ואינטנסיבית, המחייבת הקפדה והחמרה בכל הנוגע לדרישה בדבר 'כישורים מיוחדים'".

ועדת המינויים הגדילה לעשות כשהוסיפה כי לא תאשר מועמדים נוספים לדירקטוריון נמל לאשדוד - למעט אלה בעלי ניסיון של חמש שנים לפחות בתחומי הלוגיסטיקה או התחבורה. אלא שאזהרה זו לא נפלה על אוזניים כרויות.

ישראל כ"ץ שר התחבורהצילום: אוהד צויגנברג

מכה קשה למעמדו של כ"ץ במרכז הליכוד

סירוב הוועדה לאשר את מינויו של שטריתאביטן היה מכה קשה למעמדו הפוליטי הרם של כ"ץ במרכז הליכוד. זו הפעם השלישית ברציפות שבה לא מצליחים לכאורה השניים לספק את הסחורה בנמל אשדוד. זאת, לאחר הדחתו התקדימית של גדעון סיטרמן מתפקיד היו"ר, ולאחר פסילת מועמדותו לדירקטוריון של ששי שילה, לשעבר יו"ר הדואר ומנכ"ל החברה למשק וכלכלה, שנה אחרי כן.

יתרה מכך, פסילתו של אביטן עלולה היתה לסכן את השפעת השר על הליך המינוי של מנכ"ל הנמל הבא. זאת, מכיוון שבמשך השנתיים האחרונות נעדר הדירקטוריון קוורום (מספר משתתפים מינימלי) לכינונה של ועדת איתור לתפקיד - ועם מינויו, היה אביטן משולב בה באופן אוטומטי.

לתפקיד מנכ"ל נמל אשדוד, כמו גם לתפקיד יו"ר הדירקטוריון, יש כוח פוליטי עצום באחד השאלטרים הממשלתיים החזקים בישראל - וגם כוח כלכלי עצום לקראת הליך של הפרטה.

אורי יוגב, מנהל רשות החברות

לא בכדי הגיש כ"ץ בדצמבר ערעור על החלטתה של ועדת גילאור, וביקש שתדון מחדש בהכרעתה. זאת, בעוד כחלון נוקט במקביל מהלך תמוה וחמור יותר: בסוף השבוע חשף "ידיעות אחרונות" כי שר האוצר טילפן בעצמו אל יו"ר הוועדה, גילאור, וביקש מהשופטת בדימוס להאיץ את הליכי המינויים של המועמדים לדירקטוריונים בחברת הנמלים הממשלתיות - אף שלא נקב בשמו של אביטן.

בתגובתו ל"ידיעות אחרונות", מסר כחלון: "אני לא חושש מזה שהרמתי טלפון, זה לגיטימי. אני שר האוצר ורוצה לדאוג למשק. הרמתי אליה טלפון ואמרתי לה שחשוב למנות דירקטורים בנמל אשדוד כי הנמל הזה כבר שנתיים ללא דירקטורים ולא מתפקד".

גילאור דיווחה על שיחת הטלפון הנוזפת במהלך ישיבתה של ועדת המינויים, שככל הנראה לא התרשמה מדברי השר. "לאחר דיון בבקשתכם, הוועדה סברה כי במכלול המסמכים שהובאו בפניה אין מידע, טענה, או נסיבות חדשות שיש בהם לשנות את החלטתה הקודמת", הודיעה לפני חודש הוועדה לשרים.

חרף חששותיו הכנים של שר האוצר, בדירקטוריון נמל אשדוד יש קוורום והחברה דווקא מתפקדת לא רע. היום, למשל, אמורים ראשי הנמל ועובדיו לחתום מול הממשלה על הסכם רפורמה היסטורי.

שרת המשפטים איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי

ואכן, מיד עם פסילתו של אביטן, אותרו לפתע די דירקטורים וכוננה ועדת איתור לתפקיד מנכ"ל הנמל הבא. בראשה, אגב, מכהן עובד משרד התחבורה, ולצדו שני חברים שמונו משורות נבחרת הדירקטורים של רשות החברות.

הבעיה הבוערת יותר היא דווקא בנמל חיפה. שם באמת סובלת החברה הממשלתית מתפקוד חלקי, מיחסי עבודה רעועים ומדירקטוריון חסר. גם שם הציע כ"ץ שתי מועמדות מטעמו לאיוש הדירקטוריון. לאחר שכחלון חתם על טופסי מועמדותן - הוגשו אלה לאישור, אלא שגם כאן נתקלו המינויים בקשיים מול הוועדה.

ביום ראשון שעבר החליטה ועדת גילאור לפסול את שני המינויים המבוקשים. לפחות באחד מהם, זה של עו"ד שרית גולן־שטיינברג, הועלה חשש מניגוד עניינים בשל חברותה במועצת העיר חיפה.

מה גרם לכחלון 
לתקוף את יוגב?

בלהה גילאורצילום: אבישג שאר-ישוב

יומיים לאחר הפסילה הגיע כחלון לכנס השנתי שערכה רשות החברות הממשלתיות באולם אווניו שבלוד, ומיד בפתח דבריו "שיחרר קיטור" שהסעיר את המערכת הפוליטית כולה.

כחלון, שהפתיע בהתייצבות לכנס על רקע המתיחות הקשה בינו לבין מנהל הרשות, אורי יוגב, הפתיע בפעם השנייה כשניצל את הבמה דווקא כדי לתקוף את הישגה המשמעותי של הרשות תחת יוגב: נבחרת הדירקטורים. זו שנועדה לנתק את הקשר הרקוב שבין הפוליטיקה לניהול החברות, ולהפסיק את הטיית השיקולים העסקיים בניהולן - שבתוצאותיה הקשות נושא לבסוף הכיס הציבורי.

אל מול קהל סקרן, שאויש בידי בכירי החברות הממשלתיות, התייחס כחלון לראשונה בקולו לסוגיה שמטרידה מאוד את סביבת מקורביו - כמו גם את חבריו לשולחן הממשלה: הניתוק המלאכותי שנכפה עליהם במינוי דירקטורים ונושאי משרה בחברות הממשלתיות, באמצעות יצירת "בנק מועמדים" שנבנה על בסיס קריטריונים אובייקטיביים לכאורה, ושאותו ירשו מהממשלה הקודמת ומשר האוצר הקודם, יאיר לפיד.

בעוד שרשות החברות מתגאה בכך ש-60% מהדירקטורים המכהנים כיום בחברות הממשלתיות מונו מקרב הנבחרת - בזירה הפוליטית מתחזקת והולכת מגמה אחרת. כך, בשש השנים האחרונות נהפך מרכז הליכוד לסדרן העבודה בממשלה.

קובי מימון (משמאל), משה כחלון וחיים אביטן בביקור באסדת הקידוח של מאגר הגז תמר

עוצמתה הפוליטית של מפלגת הליכוד, בצד המבנה הארגוני שלה, מקנים לחברי המרכז כוח שחייב להיות מתורגם בצורה זו או אחרת לתגמול - אחרת אין שכר לעמלם.

כשערוץ 10 חושף "יומן ג'ובים" שמיוחס לשרה מירי רגב, שבו מפורטות לכאורה תוכניות לשכתה למינוי מקורבים למשרות ציבוריות - בעוד שרי הליכוד הבכירים האחרים לא מצליחים לצ'פר את תומכיהם ולו במשרת דירקטור - התסכול גובר. על אחת כמה וכמה כשהדבר נמנע בגלל פקיד, נטול גב פוליטי, שמעז לנטול מידיהם את סמכותם המיניסטריאלית.

כבר ב-2014 נחשף 
ב-TheMarker "המרד" הפנימי שהוכרז בשורות הליכוד נגד יישום הנבחרת, ודבר משלחת השרים ששוגרה אל נתניהו בבקשה לעצור אותה. שרים כמו סילבן שלום, גלעד ארדן, או משה יעלון - גררו רגליים במינוי דירקטורים מהנבחרת, לכשנדרשו לכך.

כך גם כיום, העסקנים הפוליטיים תובעים לממש את ההטבות הציבוריות שנלוות לכאורה ליתרון האלקטורלי, ותובעים לעשות זאת מהר - שכן איש לא יודע מתי תמצה ממשלת ה-61 את ימיה.

"יש לי הרבה כבוד לנבחרת הדירקטורים, אבל אין לי כבוד כשדברים נעשים עקום - וזה יטופל", פתח כחלון את דבריו בפני באי הכנס, והלין על האיוש החסר של הדירקטוריונים. כחלון תלה זאת בסירוב של שרי הממשלה להשלים עם קיומה של נבחרת הדירקטורים - או להציע מועמדים משלהם, בעלי שיעור קומה זהה.

בדבריו אלה נתן כחלון ביטוי ללחץ העצום שמופעל עליו מקרב סביבת מקורביו בעבר (ליכוד) ובהווה (כולנו) - לרסן את התנהלותה של רשות החברות, שהוא השר הממונה עליה, ואף להדיח את העומד בראשה. זאת, תוך ניהול "מרד" שקט נגד איוש הדירקטוריונים מקרב אנשי הנבחרת, ובמקביל ניהול קמפיין שלילי נגד יוגב.

הנה, רק לפני שבועיים פנה שר הרווחה, חיים כץ - המקורב הן לכחלון והן לישראל כ"ץ - אל מבקר המדינה ואל היועץ המשפטי לממשלה, בטענה כי יוגב מינה אחד ממקורביו העסקיים לשעבר לתפקיד חבר דירקטוריון מקורות. זאת, לאחר שהדירקטור דרש מהנהלת מקורות ליישם תוכנית התייעלות עמוקה, וגרם לפתיחת חזית מול ועד העובדים בחברה.

סחר סוסים בחסות רשות החברות

למרות התיאור הקודר לגבי המעורבות הפוליטית מאחורי הקלעים של המינויים, יש מידה רבה של צדק בדבריו של כחלון. מינוי הדירקטורים בחברות הממשלתיות אכן נעשה באופן עקום, ואין להשלים עמו. אכן, מתנהל כאן הליך בעייתי, ספק חוקי, שיש לו השלכה ישירה על תפקוד הדירקטוריונים ועל החברות עצמן.

מעל דפים אלה זכתה בשנתיים האחרונות נבחרת הדירקטורים לקיתונות של ביקורת עקב קריטריונים מפלים לכאורה שנקבעו עבור סינון המועמדים; הריבוי המוזר של מקורבי לפיד ויוגב ברשימת המועמדים המובילים ברשימות; ובעיקר, לנוכח העוצמה שריכז בידיו יוגב, על חשבון הדרג המיניסטריאלי, כשביקש להפקיע מידי השרים את סמכויות השיבוץ של הדירקטורים ובנוסף פעל לחסימת מינויים שלא היו לרוחו.

אף שהרעיון מאחורי הקמת הנבחרת כמעט טריוויאלי, הרי שבהיעדר יד פוליטית או משפטית מכוונת ונחושה, נהפך תחום מינוי הדירקטורים לאפרפר, ולכר פורה למאבקי אגו וסחר סוסים. כך, בין היתר, נסגרו דילים על מינוי מועמדים מהנבחרת בתמורה לעצימת עין במינויים אחרים - ולו כדי לגרד לגיטימציה לקיומו השברירי של בנק המועמדים.

מכאן קצרה היתה הדרך לטעון דווקא להיעדר הלגיטימיות של ההליך ולקרוא לביטולו. בישראל, הרי, נהוג לקבור רפורמות חיוניות רק בגלל שיישומן נכשל, כאילו לא ברור שמינויים פוליטיים בדירקטוריון חברת החשמל, למשל, במצבה הנוכחי של החברה, הם משחק באש.

למעשה, הסיבה העיקרית לכשלים ביישום הרעיון החשוב והאמיץ של ניתוק הדרג הפוליטי מהמינויים המקצועיים בחברות הממשלתיות, נעוצה בכך שאף כי חלפו שנתיים מאז ההכרזה על הנבחרת כפיילוט - החזון הזה עדיין לא עוגן בחקיקה.

בהוראת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, הוגדר בשעתו שיתוף הפעולה מצד השרים וולונטרי, בעוד יוגב התחייב לפעול לתיקון חוק החברות הממשלתיות בהתאם. תיקון החוק היה פותר את הליקויים שאנו עדים להם כיום בהפעלת הנבחרת, היה מסדיר באופן ברור את סמכויות מנהל רשות החברות מול אלה של השרים - והופך את התהליך כולו לשקוף ומחייב.

אלא שמאז חלפו כבר שנתיים, והצעת החוק לא נראית באופק - היות שמפלגת השלטון לא תעז לכרות את הענף שעליו היא יושבת ולהשלים עם הנבחרת באופן פומבי. כתוצאה מכך רשות החברות עסוקה מדי יום בהתנצחות משפטיות עם מועמדים, בהתקוטטויות עם שרים ובשיתוק המינהל התאגידי בחברות הממשלתיות כשהכל צופים מהצד בגוויעתו.

"החלפנו את המשילות - בהתאפקות"

בסוף השבוע התעקשו מקורבי כחלון כי הוא הובן לא נכון, וכי אין בכוונתו לסגור את הנבחרת אלא רק לתקן את הליקויים בהליך. בסביבתו אף טענו כי מתוך אחריות אישית לניהולן של החברות הממשלתיות, השר שואף להרים את הכפפה, ולקדם את עיגון הנבחרת בחקיקה.

אם סיעת כולנו לא תמוזג עם הליכוד, אלא תרוץ מולה בבחירות הבאות, ייתכן שבהצהרות אלה יהיה גם בשר. אלא שבינתיים, השטח מבעבע, ולא מבשר טובות.

"בשל הצורך לשמור על אמון הציבור והרצון שלא להיתפש כמי שמערבים שיקולים פוליטיים במסגרת המינויים, אנחנו מוכנים לקבל שוב ושוב תוצאה של פגיעה באינטרס הציבורי", צוטטה בסוף השבוע שרת המשפטים, איילת שקד, שיו"ר הסיעה שלה, השר נפתלי בנט, נודע כסרבן מינויים מהנבחרת. "המערכת כל כך התרגלה לתקוע מינויים...והכול בשם עיקרון האיפוק השלטוני. את ערך המשילות החלפנו בערך ההתאפקות", הוסיפה מי שאמורה להיות שותפתו של כחלון למהלך המיוחל להכשרת נבחרת הדירקטורים.

שקד אמנם התייחסה בדבריה לסאגת מינויו של היועץ המשפטי לממשלה, אבל אם זו תהיה גם רוח משרדה בכל הקשור לניקוי החברות הממשלתיות ממינויים פוליטיים, אולי מוטב לציבור להשלים עם בנק מועמדים לא מושלם, מאשר להשלים עם פעיל פוליטי בראש שאלטר ממשלתי ערב הפרטה.

כחלון: המינויים שבאחריותי - רק מהנבחרת

"שר האוצר אמר בפומבי כי הוא מכבד את נבחרת הדירקטורים, ולראיה כל המינויים שבאחריותו נעשו משורות הנבחרת", נמסר בתגובה מלשכת משה כחלון. "עובדה היא שהחברות הממשלתיות נמצאות במצב חמור של תת־איוש ובחוסר של מאות דירקטורים. ידוע לכל כי חברה שמתנהלת ללא דירקטוריון ופיקוח חשופה לבעיות רבות והתנהלות לא תקינה.

"כל ניסיון להסיט את הדיון מעובדות אלה מטרתו לייצר מסך עשן מהמציאות והוא שקוף ופתטי. השר ימשיך לפעול בהתאם לחובתו המיניסטריאלית והציבורית על מנת שהחברות הממשלתיות יפעלו בהתאם לחוק ולטובת אזרחי ישראל".

בלשכה הוסיפו כי אינם מכירים את שתי הדירקטוריות שיועדו לנמל חיפה, מכיוון שהוצעו בידי שר התחבורה.

מלשכת השר ישראל כ"ץ נמסר בתגובה: "השר פועל למינוי דירקטורים ולחידוש מינוי דירקטורים בחברות הממשלתיות הנמצאות בתחום אחריותו בהתאם להליכים שנקבעו בחוק, וכך ימשיך לעשות גם בעתיד".

עו"ד שרית גולן־שטיינברג ביקשה למסור: "חוות דעת שהתקבלה ממשרד המשפטים קבעה מפורשות כי אין כל מניעה לכהונה מקבילה בנמל ובמועצת העיר חיפה, וכי יהא עלי להימנע מלטפל במספר סוגיות מועטות. במשך כחצי שנה נדחה הדיון בחידוש המינוי שלי על ידי רשות החברות בתירוצים שונים ומשונים. לא ניתן לברוח מהתחושה כי הרשות נמנעה להביא את ענייני לאחר שבמהלך כהונתי הראשונה בחרתי להפעיל שיקול דעת עצמאי לטובת החברה - שסתר את דעת מנהל הרשות, אורי יוגב. החשש שלי הוא כי הוועדה נהפכה לכלי בידיו לקדם את מי שהוא חפץ ביקרו והולך בדרכו. בכוונתי למצות את מלוא זכויותי על פי דין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו