ועד נמל אשדוד והממשלה יחתמו היום על רפורמת התחרות

לאחר שנתיים של משא ומתן, ייחתם היום בלשכת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הסכם עקרונות לתחרות נמלית חופשית בין הנמל הממשלתי לבין הנמל הפרטי, שיפעל בסמוך לו החל ב-2020 ■ העובדים ייפרדו מהנתבים עד 2018 - ובתמורה יובטחו להם 70% מהפרמיות למשך עשור

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לאחר משא ומתן ממושך שנוהל בשנתיים האחרונות בין משרדי האוצר והתחבורה לבין ועד העובדים בנמל אשדוד וההסתדרות, ייחתם היום בלשכת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ההסכם ליישומה של רפורמת התחרות בנמל הדרומי.

כפי שנחשף ב–TheMarker, ועד נמל אשדוד וההסתדרות יסירו את התנגדותם להקמה של הנמל הפרטי השכן, נמל הדרום, שיתחרה בנמל הממשלתי ויופעל החל ב–2020 בזיכיון ל-25 שנה על ידי TIL ההולנדית (חברה בת של ענקית הספנות השווייצית MSC).

נמל אשדודצילום: פבל טולצ'ינסקי

במקביל "יוותר" ועד אשדוד על הנתבים ומשיטי הגוררות (מחלקת ים) - שבאמצעותם הוא שולט כיום בפעילות הנמלית. חברת נמלי ישראל (חנ"י) תרכוש עד סוף 2017 מידי נמל אשדוד את מחלקת ים - על 96 עובדיה - ובכך יאבד הוועד את השאלטר התפעולי שבו החזיק.

בתמורה, הממשלה תשדרג את הנמל בהשקעה של כחצי מיליארד שקל, כך שיוכל להתחרות באופן מלא ברציפים הפרטיים החדשים. זאת, על ידי העמקת רציף 21 לשוקע של 17 מטר, כך שאוניות הענק העתידיות יוכלו לעגון גם בו.

כמו כן, הממשלה תפרוש עבור עובדי נמל אשדוד רשת ביטחון, שתבטיח כי שכרם לא ייפגע באופן משמעותי עם הכניסה לעידן של תחרות. כפי שנחשף, 70% משכר הפרמיות של העובדים יובטח לתקופה של עד עשר שנים. זאת, עד שהיקפי תנועת המטענים בחופי ישראל יחצו רף מכולות שייקבע כבר כעת.

כך, רשת הביטחון תופעל כל עוד תנועת המכולות בנמלי ישראל תהיה מתחת ל-2.9 מיליון TEU (יחידת נפח) בשנה - ללא מכולות שיטעון - לעומת תנועה של כ-2 מיליון TEU שנרשמה בנמלי חיפה ואשדוד ב-2015. כלומר רשת הביטחון תופעל רק במידה שתנועת המכולות בעשור הבא לא תצמח ביותר מ-50% ביחס למצב כיום.

לפי ההסכם, עובדי נמל אשדוד לא יזכו לתוספת שכר נוספת - מעבר לזו שהובטחה להם (10%) במסגרת הסכם הרפורמה המקורי מ-2005. ואולם, יישום תוספת השכר שעליה סוכם במגזר הציבורי ימשיך להידון עם האוצר, ועשוי להשתנות. כמו כן, הממשלה תסכים להגדיל את תקציב הרווחה של הנמל, שבמסגרתו זוכים העובדים להטבות ולצ'ופרים שונים.

מדובר בהסכם עקרונות שלו יהיו מחויבים לפי שעה עובדי נמל אשדוד בלבד, ללא עובדי נמל חיפה שלא התקדמו בתהליך שנוהל מולם. לפי הערכות, הסכמתם התקדימית של הממשלה ושל ועד נמל אשדוד וההסתדרות על שדרוג הנמלים, על היקף רשת הביטחון ועל שייכותם הארגונית של הנתבים - תכתיב כל הסכם עתידי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו