פרשנות |

למי הבטיח כ"ץ: 
"לא תהיה תחרות!"

שר התחבורה מוכר בקלות את 8.5 מיליון תושבי מדינת ישראל לטובת בעלי המוניות

איילה צורף
איילה צורף
איילה צורף
איילה צורף

מנכ"ל אובר ישראל, יוני גריפמן, מנסה לפגוש את שר התחבורה, ישראל כ"ץ, כבר הרבה זמן. כמה זמן? אובר פתחה את הנציגות שלה בישראל לפני שנה וחצי. מאז שהודיעה אובר על כוונתה להפעיל בישראל את שירותי אובר X, שמאפשרים לכל מי שעבר בדיקות ואישורים להפוך למעין נהג מונית במכוניתו הפרטית, מנסה מנכ"ל אובר ישראל לפגוש את שר התחבורה.

הייתם מצפים ששר התחבורה יישב אתו לפגישת היכרות. בכל זאת, אובר — חברת הכלכלה השיתופית הגדולה בעולם, בשווי של 60 מיליארד דולר. לא חברה זניחה. השר היה יכול למצוא חצי שעה לשבת אתו. אם היה נפגש אתו, השר יכול היה לשאול את מנכ"ל אובר ישראל שאלות קשות, העוסקות בסוגיות בטיחות הנהיגה והנהגים שהוא כל כך מוטרד ממנה. מדובר בסוגיות ששרי תחבורה בכל העולם מתעסקים בהן כבר יותר משנתיים.

יוני גריפמן

אבל לא. שר התחבורה בישראל, בניגוד למקביליו בעולם, הוא איש עסוק. הוא לא מצא זמן לפגוש את גריפמן. את מי הוא כן פגש בעניין הזה? את יו"ר איגוד נהגי המוניות — היחיד שיש לו מה להפסיד מכניסת אובר לישראל. איך אנחנו יודעים? יהודה בר אור, יו"ר איגוד נהגי המונית, אמר זאת לכתב ערוץ 10 אבי עמית: "מדינת ישראל לא תיתן לאובר לפעול בישראל!" הוא הצהיר. "נפגשת בעניין הזה עם שר התחבורה?" הקשה עמית. "ברור! הוא אמר־חד משמעית שמדינת ישראל לא תפעיל שום תחרות!" ענה לו בר אור בתקיפות, והסגיר במשפט את מהות הסיפור: השר כ"ץ הבטיח לו למנוע תחרות בשוק הזה.

מי משלם את המחיר של ההבטחה הזאת? כולנו. בשנים האחרונות אני חוקרת את תחום הכלכלה השיתופית, ומקפידה לנסוע עם נהגי אובר בכל מדינה שאליה אני מגיעה. נסעתי באובר בלונדון, באמסטרדם, בניו יורק, בבוסטון, בשיקגו ובסן פרנסיסקו. בכל פעם שאני נכנסת למכונית, אני שואלת את הנהג: "מה אתה עושה כמקצוע?" כבר הסיעו אותי במכוניתם הפרטית סטודנטים, מתווך נדל"ן, נהג הסעות ילדים, איש ביטוח ואחרים. "בכמה ירדו מחירי הנסיעה לאחר כניסת אובר?", אני תמיד שואלת. התשובות שאני מקבלת מדהימות: ירידה של בין 30% ל–50% במחירי הנסיעה. אם זו לא הורדת יוקר המחיה, מה כן?

על מי מגן שר התחבורה כשהוא מוכר בקלות את 8.5 מיליון תושבי מדינת ישראל? הוא מגן על 19 אלף בעלי מספר מונית (שמחזיקים ב–22 אלף מספרים), שרכשו אותו במיטב כספם, בעלות של 245 אלף שקל למספר.

כ"ץ טוען שנדרשים 8 מיליארד שקל לפיצוי לנהגי המוניות. לא ברור מאיפה הוא שלף את הנתון המנופח הזה, ועל מה הוא מבסס אותו. עם זאת, יש תקדימים בינלאומיים, שבהם אובר נטלה חלק במימון הפיצוי לבעלי מוניות שנפגעו מכניסתה לשוק. בסוגיית ביטחון הנוסעים הציעה החברה להפקיד בידי המדינה את הרגולציה בשאלה מי יכול או לא יכול להסיע נוסעים במכוניתו תמורת תשלום. בישראל ההצעות האלה נפלו — עד כה — על אוזניים ערלות.

כעת אומר בנימין נתניהו שייקח את העניין לידיו. זאת הזדמנות של ראש הממשלה לבצע מהלך שיוריד, ולו במעט, את יוקר המחיה. אם לא בדיור, במוצרי צריכה או בחשבונות החשמל, אז לפחות בעלויות התחבורה. נראה אותו.

משרד התחבורה מסר בתגובה כי "השר כ"ץ מעולם לא הבטיח לשום גורם למנוע תחרות, לא בענף המוניות ולא בכל תחום אחר. שר התחבורה מקדם בימים אלה תחרות בענף מוניות השירות, והוביל רפורמות בכל ענפי התחבורה".

הכותבת היא חוקרת ומרצה בנושא כלכלה שיתופית

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"