עתירה רביעית לבג"ץ נגד המתווה: "מונופול הגז ייהפך למחולל שחיתות"

התנועה לאיכות השלטון, אדם טבע ודין והפורום הישראלי לאנרגיה טוענים כי המתווה אושר ללא סמכות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"אם מתווה הגז יאושר - קל מאד יהיה למונופול לאכוף את רצונו, וככל שהתלות בגז תגבר - יגבר גם כוחו. המונופול עלול להפוך למחולל שחיתות, וחזון הביטחון אנרגטי והעצמאות האנרגטית - יגוזו" – כך טוענים התנועה לאיכות השלטון, עמותת אדם טבע ודין והפורום הישראלי לאנרגיה, בעתירה שהגישו הבוקר לבג"ץ נגד מתווה הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז, ונגד השימוש שנעשה בסעיף 52 לחוק ההגבלים כדי לאשרו.

בעתירה שמשתרעת על פני לא פחות מ-208 עמודים טוענות העותרות כי יש לבטל את עקיפת דיני ההגבלים באמצעות סעיף 52 עקב חריגה מסמכות וחוסר תקינות ההליך. זאת, בין היתר, בשל העדרם של שיקולי חוץ וביטחון ראויים, אי ביצוע היוועצות מלאה עם ועדת הכלכלה וכן חוסר סמכות מצדו של בנימין נתניהו לחתום על הסעיף כממלא מקום שר כלכלה – בעוד שהוא מכהן גם כראש ממשלה ושר החוץ.

אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

הארגונים מבקשים עוד צווים כנגד מתווה הגז בכללותו, בטענה להעדר סמכות באישורו, ליקויים משמעותיים בהליך אישורו, העדר תשתית עובדתית עניינית כדי לבססו, פגיעה בשלטון החוק, פגיעה בעקרון הצדק החלוקתי, פגיעה בצדק בין דורי, פגיעה באמון הציבור, העדר מידתיות וחוסר סבירות קיצוני.

בנוסף, עותרים הארגונים כנגד סעיפים מסויימים במתווה הגז, ובראשם פסקת היציבות השנויה המחלוקת – וכן כנגד שורת ההקלות שאושרו על יצוא הגז והנצחת התמחור המונופוליסטי לכאורה שלו.

התנועה לאיכות השלטון ואט"ד היו הראשונות לעתור לבג"ץ נגד השימוש בסעיף 52 עוד ביולי. לאחר דחיית בקשתן לצו ביניים, הותר להן להגיש עתירה מתוקנת עד ל-27 בדצמבר – כך זכו ב"בכורה" בשרשרת העתירות שעתידות להידון בפני הרכב שופטי בג"ץ החל ב-3 בפברואר.

עתירות נוספות הוגשו עד כה לבג"ץ על ידי המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, הפורום הישראלי לשמירה על החופים וסיעת מרצ. עתירה נוספת תוגש בימים הקרובים מטעם המחנה הציוני.

"עוצמת המונופול אינה גזירת גורל"

התנועה לאיכות השלטון, אט"ד והפורום הישראלי לאנרגיה מבקשים בעתירתם מבג"ץ לאכוף את הדין על חברות הגז "ולא לאפשר להן לנצל את כוחן על מנת להביא את הממשלה לפעול בחוסר סמכות ובחוסר סבירות, ולהעניק להן הפטרים, הטבות והתחייבויות חריגות, שיבצרו את מעמדן כמונופול ואת כוחן ועוצמתן למול רשויות המדינה", כך נכתב.

לטענת העותרות, הליך גיבוש המתווה היה פגום מיסודו, מתוך מגמה לרצות את המונופול ולמנוע את אכיפת הדין עליו. זאת, תוך עקיפת סמכויות הממונה ההגבלים ובית הדין להגבלים, לצד פגיעה בסמכויות נוספות ובעקרונות יסוד דמוקרטיים.

"עוצמת המונופול איננה גזירת גורל, ירושה היסטורית או אילוץ בלתי נמנע. זו תוצאה ישירה של התנהלות בניגוד לדין של חברות הגז בשנים האחרונות, ושל רפיסות תמוהה של רשויות המדינה באכיפת הדין עליהן", נכתב בעתירה. "סעיפי הכבילות יורדות לשורשו של המשטר החוקתי במדינת ישראל, באופן המצדיק את כך, שבית משפט נכבד זה יבהיר, כי אין ממשלה רשאית להגביל את שיקול דעתה שלה עצמה ושל הרשויות השלטון האחרות".

העתירה מעירה עוד על העדר ההתייחסות לסיכונים הסביבתיים במסגרת המתווה – תוך שסעיפי היציבות הרגולטורית "מנציחים את מצבה העגום של מדינת ישראל בתחום הגנת הסביבה בכל הנוגע לשדות הגז הטבעי, מבלי להסדיר את מעמדן, חובותיהן ואחריותן של חברות הגז בהקשר זה, והכל תוך חשיפה לתביעות בינלאומיות גם בהקשר זה", נכתב בעתירה.

את העתירה הגישו מטעם התנועה לאיכות השלטון והפורום לאנרגיה עורכי הדין אליעד שרגא, צרויה מידד-לוזון, נילי אבן חן, דניאל דושניצקי ויעל קריב טייטלבאום; ומטעם אט"ד - עורכי הדין עמית ברכה ולי-היא גולדנברג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב