הסיפור המוזר על ראש המוסד, הרמטכ"ל ומתווה הגז

תמיר פרדו ביקש להימנע מהופעה בפני ועדת הכלכלה, בטענה כי אין לו קשר להנמקות הביטחוניות שליוו את אישור המתווה ■ גם הרמטכ"ל וראש אמ"ן לא התייצבו בדיון בכנסת, אף שהוזמנו

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מתרבים והולכים סימני השאלה סביב הליך גיבושם של הנימוקים המדיניים־ביטחוניים לאישור מתווה הפשרה מול מונופול הגז ולהפקעת סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים. ל–TheMarker נודע כי ערב הדיון שקיימה ועדת הכלכלה של הכנסת בנסיבות הביטחוניות והגיאו־פוליטיות שהביאו את ראש הממשלה ושר הכלכלה, בנימין נתניהו, לבקש את אישורו המזורז של המתווה - הודה גם ארגון המוסד כי לא היה מעורב בנושא.

כעת מתברר כי ראש המוסד, תמיר פרדו, שוחח ערב הדיון עם יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, וביקש ממנו לא להופיע בפני הוועדה. פרדו נימק זאת לכאורה בכך שהופעתו אינה רלוונטית להליך, היות שלא עורב כלל בגיבוש המתווה או בניסוחן של ההנמקות הגיאו־פוליטיות שנדרשו לאישורו.

ראש המוסד היוצא, תמיר פרדו

התנערות המוסד מהליך קידום המתווה מעוררת תמיהה, לנוכח המשקל הרב שניתן לשיקולים האסטרטגיים המדיניים והביטחוניים של ישראל - כשאלה אף דורשים את כינוסו של הקבינט המדיני־ביטחוני. במלים אחרות, נשאלת השאלה כיצד טוענת הממשלה להשפעה מכריעה של שיקולים ביטחוניים כבדי משקל - עד כדי עקיפת שיקולי תחרות ואינטרס צרכני - אם המוסד טוען כי לא היה מעורב בהליך ניסוחם.

אם לא די בכך, מתברר כי גיבוש ההנמקות לצורך הפעלת סעיף 52 לחוק ההגבלים, נעשה גם ללא מעורבותו של צה"ל. הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט, וראש אמ"ן, הרצי הלוי - שזומנו אף הם להופיע בפני ועדת הכלכלה - בחרו לא להופיע בה. ככל הידוע, צה"ל לא הנפיק ולו חוות דעת רשמית אחת אודות הצורך המהיר באישורו של המתווה המדובר, או בדבר הסיכונים שטמונים בו.

משרד הביטחון תומך - אך לא במתווה

ועדת הכלכלה הקדישה את יום ראשון שעבר לדיון בהנמקות הביטחוניות והגיאו־פוליטיות לאישורו של מתווה הגז באמצעות סעיף 52 לחוק ההגבלים. לשם כך, הופיע בדיון הפתוח והפומבי שקיימה הוועדה ראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל), יוסי כהן, שחתום על חוות הדעת הביטחונית שהובאה לקבינט. כהן, הכפוף במישרין לנתניהו, מונה על ידו יממה לאחר מכן לתפקיד ראש המוסד הבא.

לפני הדיון הפומבי בהשתתפות כהן, קיימה ועדת הכלכלה דיון מקדים בהנמקות הביטחוניות האלה. דיון זה נערך בדלתיים סגורות, ובו אמורים היו לכאורה להופיע ראשי זרועות הביטחון, ובראשם ראש המוסד והרמטכ"ל. היות שאלה נמנעו מלהופיע, מי שהציג לבסוף בפני הוועדה את הנימוקים הביטחוניים היה אחד: ראש האגף הביטחוני־מדיני במשרד הביטחון, אלוף (מיל') עמוס גלעד. לפי הערכות, דבריו היו דומים לאלה שהושמעו על ידי כהן כמה שעות מאוחר יותר, כתוכן בלתי מסווג.

גדי אייזנקוטצילום: ירון קמינסקי

אלא שההליך התמוה לא הסתכם בדיון הסגור ובהתייצבותו של גלעד בלבד: מתברר, כי בזמן הופעתו של גלעד נכחו בחדר הוועדה ארבעה חברי כנסת בלבד: איתן כבל (המחנה הציוני), יעקב פרי (יש עתיד), דוד ביטן (הליכוד) ויצחק וקנין (ש"ס).

לשאלת TheMarker אודות נסיבות הבחירה דווקא בארבעת חברי ועדה אלה, נמסרה תשובה שנויה במחלוקת, שלפיה אלה היחידים מבין חברי ועדת הכלכלה שנושאים בניסיון מוקדם או בסיווג הביטחוני הנדרש, מתוקף חברותם (בעבר או בהווה) בוועדת חוץ וביטחון.

יש לציין כי הופעת בכיר ממשרד הביטחון בפני ועדת הכלכלה לא שוללת ביקורת אפשרית על הימנעות מערכת הביטחון מהעלאת נימוקיה במהלך גיבוש מתווה הפשרה מול מונופול הגז - אז נדרש צוות המשא ומתן הממשלתי לשקלל שיקולים מדיניים וביטחוניים מבוססים כדי לסתור את אזהרות הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה. כזכור, גילה הזהיר כי המתווה המוצע שולל אפשרות לשוק גז תחרותי ויפגע באינטרס הצרכני לטווח ארוך, ולכן סירב לחתום עליו.

בשבוע שעבר פירסם ערוץ 2 את טענת משרד הביטחון, שלפיה לא היה מעורב כלל בהליך גיבוש המתווה על ידי הצוות הבין־משרדי למשא ומתן מול מונופול הגז - אלא ליווה את ההליך לאחר שזה גובש.

בהופעתו בפני ועדת הכלכלה ביום שלישי, חשף נתניהו מסמך שעליו חתום אל"מ (במיל') ד"ר אורי כהן, עוזר מנכ"ל משרד הביטחון, שבו נטען לכאורה לצורך לאומי בפיתוחו המהיר של מאגר הגז לווייתן. עם זאת, התוכן שציטט נתניהו לא נשא זיקה כלשהי למתווה הפשרה הנדון - בעוד שמשרדי ראש הממשלה והביטחון נמנעים מלהעביר את המסמך עצמו.

במוסד סירבו להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט