"מצרים מקפיאה את המו"מ לייבוא גז ישראלי בעקבות הבוררות מול חברת החשמל"

כך דיווחה סוכנות רויטרס ■ בתום בוררות בינלאומית שארכה 3.5 שנים, נפסק כי חברות הגז הממשלתיות במצרים יחוייבו בפיצויים של 1.8 מיליארד שקל בגין ביטול חוזה הגז ב-2012

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ממשלת מצרים הנחתה את חברות הגז והנפט המצריות EGAS ו-EGPC להקפיא את המשאים ומתנים לייבוא גז מהמאגרים בישראל או להענקת אישור לייבוא שכזה - עד להבהרת מצבן המשפטי ביחס לפסק הבוררות שניתן הבוקר מול חברת החשמל הישראלית - כך מדווחת סוכנות רויטרס מקהיר.

לפי הדיווח, ממשלת מצרים הנחתה את החברות להגיש ערעור על פסק הבוררות שחייב אותן לפצות את חברת החשמל ב-1.76 מיליארד דולר בגין ביטול חוזה אספקת הגז לישראל ב-2011. החברות המצריות חוייבו לפצות גם את חברת EMG - שתיווכה בחוזה הגז - בסכום של 288 מיליון דולר.

פיצוץ צינור הגז בסיני, יולי 2011

חברת החשמל תפוצה ב-1.76 מיליארד דולר בגין ביטול חוזה הגז שעליו חתמה מול EMG וממשלת מצרים ובגין המחסור בגז שסבלה ב-2012-2013 - כך פסק מוסד הבוררות הבינלאומי (ICC) בתום שלוש שנים וחצי של דיונים.

חברת החשמל הגישה נגד EMG וחברת הגז המצרית EGAS תביעת פיצויים בסך 4 מיליארד דולר בגין הנזקים שנגרמו לה עם הפסקת ההזרמה לאחר הפלת משטרו של חוסני מובארכ והפיצוצים התכופים בצינור הגז שהניחה EMG לישראל.

במקביל, הגישה גם EMG תביעת פיצויים במיליארדי דולרים כנגד ממשלת מצרים. בהודעת חברת החשמל נמסר כי "תפעל לגביית הסכומים להם היא זכאית לפי פסק הבוררות".

הבוררות נערכה בלשכת המסחר הבינלאומי (ה-ICC) בפאריס, בפני 3 בוררים בינלאומיים ובדלתיים סגורות. לפי שעה, בפיצוי לחברת החשמל יישאו חברות האנרגיה הממשלתיות של מצרים (EGAS ו-EGPC) - ולא EMG הפרטית, שבה היו שותפים אנשי העסקים סם זל, דיויד פישר, חוסיין סאלם ויוסי מימן.

EMG עצמה אמדה את הנזקים שנגרמו לה בגין אי-אספקת הגז לישראל ובגין הנחת צינור הגז בין המדינות בכ-8 מיליארד דולר. הליכי הבוררות שבהם פתחה EMG מול ממשלת מצרים וחברות הגז והנפט הלאומיות שלה מתנהלים בז'נווה ובניו יורק.

בממשלה אמדו בעבר את הנזק שנגרם למשק כתוצאה מהמחסור בגז בין 2011-2013 ב-10-15 מיליארד שקל. ואולם חלק מנזק זה נגרם כתוצאה מקריסת הבארות בקידוחי ים תטיס של דלק ונובל אנרג'י – שבגינם פוצתה חברת החשמל כבר בעבר.

בעקבות המחסור בגז האמירו תעריפי החשמל במשק ביותר מ-30% - ומשכך, סכום הפיצוי אמור להתבטא כעת בהפחתת תעריף החשמל לציבור.

היבט נוסף של פסק הבוררות הוא השלכתו על המגעים שמתנהלים כיום בין ישראל, מונופול הגז וממשלת מצרים לצורך מנגנון יצוא הגז הישראלי דרך מתקני ההנזלה שלחופי מצרים. לפי שעה לא ברור כיצד התשלום המצרי ישפיע, אם בכלל, על מידת הנכונות של מצרים לשתף פעולה בהליך.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, פירסם הודעה בתגובה, שבה נמנע לחלוטין מאזכור פסק הבוררות, ואמר כי "ישראל מייחסת חשיבות רבה למכלול הקשרים הביטחוניים והאנרגטיים עם מצרים, ומקווה שבזכות היחסים הבילטראליים הקרובים, ניתן יהיה להמשיך ולנוע קדימה בנושא הגז כבר במהלך התקופה הקרובה". לדבריו, "בכל מקרה, ישראל חייבת להגיע לפיתוח מהיר של שדות הגז שהתגלו, ולכן נמשיך בקידום אפשרויות הייצוא לא רק למצרים, אלא גם למדינות נוספות באזור, כגון ירדן, יוון וטורקיה, ואף למדינות מערב אירופה".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), אמרה כי "בהגזמות הפראיות ובבדיות שהופצו על הכורח ביצוא למצרים מסיבות מדיניות, בטחוניות וכלכליות - יצרה ישראל לעצמה במו ידיה בטן רכה וחשופה שקל לבעוט בה ולפגוע בנו דרכה. התנהלות ראש הממשלה כל כך בלתי הגיונית, עד שאיש לא ישפשף את עיניו בתדהמה אם נתניהו יתקשר לשר הנפט המצרי ויודיע לו כי חרף הפסיקה ישראל מוכנה לוותר על הפיצוי - רק כדי שנייצא דרכם את פרומיל הגז שלנו ולא נכעיס חלילה את נובל ואת תשובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה