ראש המועצה לביטחון לאומי: "ארגוני טרור ניסו לפגוע באסדת הגז - והחטיאו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

עו"ד משה שחל: "המדינה צריכה להניח צינור לצפון – ולחייב את החברות בהוצאות"

"במתווה הגז חסר דבר אחד נחרץ וברור – קביעה של הממשלה שהיא רוצה צינור נוסף בצפון" – כך אמר בוועדה הכלכלה עו"ד משה שחל, לשעבר שר האנרגיה וכיום עו"ד פרטי המייצג חברות בענף.

"אני לא מבין איך זה שכל הגז מגיע דרך צינור אחד. שהמדינה תגיד שהיא מניחה את הצינור הזה ותחייב את בעלי הזיכיון לכסות את ההוצאה", הוסיף שחל.

לדבריו, "מתווה הגז סביר. יש בו נקודות חולשה, אבל אין מעשה שאין בו מקום לביקורת. לו אני הייתי היום השר הייתי מקבל אותן החלטות. אני לא בטוח שהייתי הולך על חוק ההגבלים העסקיים, אלא מקדם את המתווה דרך חוק ההסדרים".

"התגלית במצרים - משנה משחק גיאולוגי. בעוד שנתיים מצרים לא תזדקק לגז ישראלי"

"החל בעוד שנתיים-שלוש מצרים לא תהיה זקוקה ליבוא גז מישראל. מאותו מועד יעמדו לרשותה מאגרי גז משל עצמה, שיספקו לה את כל הגז שיידרש לצרכיה. עם כל ההערכה לחשיבותם של יחסים טובים עם מצרים הרי שייצוא גז מימ"ח הגז הלאומי למצרים – שעה שמצרים לא זקוקה לו – יהיה משגה חסר אחריות. צעד זה יהיה פגיעה קשה בביטחון האנרגטי של מדינת ישראל, מבלי שיתרום תרומת אמת למצרים" – כך אמר הגיאולוג יוסי לנגוצקי בוועדת הכלכלה. זאת, תוך שהוא מזכיר כי הייצוא הישראלי מיועד בכלל למתקני ההנזלה בצפון מצרים, שמשם הוא ייוצא לאירופה – ולא ישמש לצרכי המשק המצרי המקומי.

"עוברת בי חלחלה מעצם המחשבה, שמדינת ישראל מתכוונת לספק לחברות בינלאומיות מסחריות גז על חשבון הימ"ח הלאומי שלנו", אמר לנגוצקי. "אני שואל את כבוד ראש המל"ל כיצד הוא נותן יד לכך שהממשלה מתכוונת לייצא גז למצרים, כשזאת אינה זקוקה לו, כמו גם לרוקן את ימ"ח הגז של המדינה לצורך הנזלתו ע"י חברות זרות לצורך ייצואו לעולם? ומדוע אינו זועק על כך שכל ביטחון אספקת הגז הנוכחית למדינה, מותנית בתקינותו של צינור הולכה בודד שאין לו כלל גיבוי?".

לדבריו, תגלית הענק של שדה (Zohr 850 BCM) היא בבחינת Game-Changer, ועשויה להעיד על פוטנציאל לאיתור שדות גז נוספים באגן הים התיכון. זאת, מכיוון שהמאגר אותר לראשונה בשוניות אלמוגים (Coral Reef), ובמבנה תת ימי ורטיקאלי.

"סביר מאד כי מחפשי הגז והנפט באזורנו עוסקים כבר עתה במאמץ לאתר שוניות-אלמוגים, בדומה לשדה ZOHR, על פני מרחבי הים המצרי, הים הקפריסאי והים הישראלי", הוסיף.

לדבריו, מאז התגלית העניקה ממשלת מצרים שישה רישיונות חדשים לחיפושים בים התיכון המצרי לחברות BP, BG ו-ENI.

"מצרים לא תעשה שום עסקה עם ישראל - אם תחויב לפצות את חברת החשמל בבוררות"

יעקב פרי

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל, שאל את יוסי כהן כיצד ישליך פסק הבוררות שפורסם הבוקר, ולפיו החברות הממשלתיות המצריות יחוייבו לפצות את חברת החשמל ב-1.76 מיליארד דולר בגין ביטול חוזה הגז מולה ב-2011 – על מערכת היחסים שבין ישראל למצרים ועל תוכניות הייצוא המתוכננות.

כהן ביקש ללמוד קודם את פסק הבוררות, והעיר: "אני מקווה שהדבר הזה לא יפגע ביחסינו המאוד חשובים".

ח"כ יעקב פרי הקשה על כהן: "מקורותיי אומרים לי שמצרים לא תעשה שום עסקה עם ישראל - אם הבוררות לא תסתיים כפי שהם רוצים. הם טוענים בכלל שישראל היתה צריכה להתערב ולבטל את הבוררות, ועד שהנושא הזה לא ייפתר - לא יהיו הסכמי גז".

כהן שוב העדיף שלא להתייחס לתוצאת הבוררות עצמה, אך העיר בהתייחס לחששות כי מצרים לא תייבא גז ישראלי: "אז מה האלטרנטיבה - לא להוציא את הגז מהאדמה? להמשיך לעכב את המתווה? לשנות חוקים ורגולציה? להבריח משקיעים?"

"ככל שנייצא יותר גז – כך נוכל לממן את אבטחת השדות"

ח"כ שלי יחימוביץ' הוסיפה לשאול את יוסי כהן מדוע תומך המל"ל במתווה הגז – אם זה דווקא דוחה את ההוראות על הגברת היתירות למשק, פוטר את חברות הגז מהנחת צינור שני לחוף ומאפשר יצוא מתמר עוד לפני חיבור לווייתן. "איך זה מעודד יתירות?", תהתה.

כהן השיב כי אין זה במנדט המל"ל לשפוט האם המתווה נכון. "מבחינתי חשוב להוציא את הגז מה שיותר מהר ולסדר את יחסינו עם המדינות הנוספות. אנחנו גם נמצאים לפני חידוש המשא ומתן על הסיוע הביטחוני לישראל – כי משק הגז שלנו עולה כצורך כלכלי יקר להגנה. ככל שישוחררו עתודות מזומנים גדולות יותר בזכות מכירת גז ליצוא - יהיה קל להעמיס על כתפינו את אבטחת שדות".

בתגובה לדברים אלה העירה יחימוביץ': "זה מופרך. עוד שנייה נשמע שצריך להעלות מסים כדי להעשיר את קופת המדינה. איך זה קשור לסעיף 52?".

ראש המל"ל: "ארגוני טרור ניסו לפגוע באסדת הגז - והחטיאו"

ראש המועצה לביטחון לאומי, יוסי כהן, בוועדת הכלכלה

"במהלך צוק איתן היו ניסיונות לפגוע באסדת הגז שלנו, ולשמחתנו הנשק שבו נעשה שימוש לא היה מדויק דיו ולא הצליח לפגוע באסדה" - כך אמר היום ראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), יוסי כהן, בוועדת הכלכלה של הכנסת. לדבריו, "אמצעי הלחימה שנמצאים בידי ארגוני הטרור שסובבים איתנו כבר יותר משוכלל ומדויק, ופגיעותינו עולה".

בהתייחס ליתירות החסרה של אספקת הגז למשק אמר כהן: "מדינת ישראל לא יכולה להישען על ציר אספקה אחד, על אסדה אחת – שתשרת את כלל המשק". לדבריו, "אנחנו מאחרים בלייצר את היתירות הזאת – וככל שנקדים את הוצאת הגז הישראלי מהמים, נייצר יתירות ומצב אסטרטגי איתן יותר – כן ייטב".

לשאלת ח"כ שלי יחימוביץ' – מדוע לא טען עד כה לצורך בהנחת צינור שני, השיב כהן: "אני יודע שצינור שני חשוב, אבל אנחנו מעדיפים שדה נוסף. אני לא יכול לבטל את הצורך בצינור שני – אבל אני רוצה לטעון שגם אסדה שנייה היא עניין חשוב מאוד".

לצד הציר של היתירות התשתיתית, הדגיש כהן את ההיבט הגיאופוליטי שנבחן על ידי מל"ל: "מקומה של ישראל במזרח התיכון נהפך להיות מאותגר יותר ויותר, והוא יחוזק יותר בזכות שיתופי פעולה עם שכנותינו, ובראשן מצרים, ירדן, קפריסין, יוון וטורקיה. יש לנו אינטרס לא פחות ממובהק לייצר קשר כלכלי אסטרטגי עם אותן מדינות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008