פשיטת הרגל שאולי תציל אתכם מקנס של 6 מיליארד שקל

חברת אבנגואה, השותפה עם שיכון ובינוי בפרויקט הקמת השדה הסולארי באשלים ב-1.1 מיליארד דולר, הודיעה כי היא על סף פשיטת רגל ■ הפרויקט יידון שוב בשל טענות כי יעמיס על הצרכנים סבסוד עודף ב-6 מיליארד שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הפרויקט הענקי של קבוצת שיכון ובינוי ואבנגואה הספרדית להקמת השדה התרמו־סולארי באתר אשלים שבנגב, יעוכב בעקבות דיווחים על פשיטת רגל צפויה של החברה הספרדית. אבנגואה הודיעה ברביעי כי היא צפויה לבקש מבית המשפט מספרד הגנה מפני נושיה, במסגרת הליך של הקפאת הליכים. בעקבות כך, עצרו מממני הפרויקט משיכה ראשונה של 30 מיליון שקל, שאותה אמורה היתה הקבוצה לבצע בסוף השבוע.

היות שהקמת השדה הסולארי באשלים נעשית במסגרת זיכיון ממשלתי שהוענק לקבוצה לפני שנתיים ולמשך 28 שנה, ההתרחשות תגרור תסבוכת משפטית ותפעולית שצפויה לעכב את קידום הפרויקט בכמה חודשים לפחות.

שרי אריסוןצילום: ניר קידר

הודעת אבנגואה התקבלה בממשלה בהפתעה, אף שבקרב המממנים נודעו קשייה התזרימיים כבר כמה שבועות. זאת, לאחר שכשלה באחרונה בניסיון לבצע הנפקת זכויות ולהכניס שותף.

לפי שעה, אין ודאות לגבי המשך קידומו של הפרויקט, שההשקעה בו מוערכת ב–1.1 מיליארד דולר. איתור מחליף לאבנגואה עשוי להיתקל בקשיים, היות שזו היתה החברה הגדולה והדומיננטית בעולם בתחום התרמו־סולארי — טכנולוגיה שנחשבת מיושנת ויקרה יחסית. לפי הערכות, תציע שיכון ובינוי להשלים את העבודות בפרויקט בעצמה. מצד שני, ייתכן כי אבנגואה תמשיך ללוות את הפרויקט תחת כינוס.

במקביל, עיכוב הפרויקט צפוי לעורר מחדש את הדיון על נחיצות הפרויקט, לנוכח עלויות הסבסוד הגבוהות שבהן הוא יחייב את צרכני החשמל בישראל, ושמוערכות במיליארדי שקלים.

עתיד הפרויקט יידון בתקופה הקרובה על ידי הבנקים הזרים והמקומיים, שאירגנו את האשראי לטובתו, וכן על ידי ועדת המכרזים הבין־משרדית, שבראשות אגף החשב הכללי באוצר ומשרד האנרגיה.

כמה משלמת המדינה בעבור ייצור חשמל ירוק

הקריסה הספרדית תסב מכה קשה לשיכון ובינוי, מקבוצת אריסון, שביחד עם הספרדים כבר הפקידה את ההון העצמי הנדרש לפרויקט, בסך 220 מיליון דולר, והעמידה ערבויות בסך 150 מיליון דולר. שיכון ובינוי ערבה ביחד ולחוד עם אבנגואה, גם להתחייבויות קבלני ההקמה (EPC) והתפעול (O&M), שגם בהם מחזיקות החברות במחצית המניות כל אחת.

שיכון ובינוי דיווחה לבורסה כי "פתיחת הליכי חדלות פירעון ביוזמת אבנגואה, אפשר ויהוו הפרה של ההסכמים למימון הפרויקט", וכי הפרה זו מעמידה למלווה החוב הבכיר את הזכות להעמיד לפירעון מידי את יתרת החוב לפרויקט, שנאמדת כיום ב–35 מיליון דולר.

את ארגון החוב הובילו בנק ההשקעות של האיחוד האירופי EIB ובנק ההשקעות האמריקאי OPIC, שלפי הערכות העמידו יחדיו כ–400 מיליון דולר מהחוב. את קונסורציום המממנים בישראל הוביל בנק לאומי, עם חוב של 700 מיליון שקל, לצד הלוואה נפרדת שהעמידו בנק הפועלים וכלל ביטוח בסך 55 מיליון דולר. ככל הידוע, הבנקים עדיין לא איפשרו משיכות משמעותיות בעבור העבודות שיצאו לדרכן לפני כמה חודשים.

הדמיית תחנת כוח אשלים

גז בחינם, תעריף משולש במתנה

הרעיון להקים שדות תרמו־סולאריים בנגב נולד בעשור הקודם, במסגרת תוכנית הממשלה לעודד ייצור חשמל ממקורות מתחדשים. ב–2007 הוציא אגף החשב הכללי שני מכרזי BOT (בנה־הפעל־העבר) להקמה, מימון ותפעול של מתקנים תרמו־סולאריים בהספק כולל של 250 מגה ואט, לצד מכרז קטן יחסית שפורסם מאוחר יותר להקמת מתקן בהספק 30 מגה ואט בטכנולוגיה הפוטו־וולטאית (PV) המתחרה.

למן הרגע הראשון ידעו מכרזים אלה קשיים רגולטוריים, חסמים סטטוטוריים ומשבר אשראי עולמי, ששוב ושוב דחו את מועד הגשת ההצעות. זאת, כשאגף התקציבים באוצר ורשות החשמל מתנגדים להקמת השדות במסלול זכייני — אך נתקלים בהתנגדות אגף החשב הכללי ומשרד התשתיות.

ב–2011 התברר כי בשני המכרזים נותרו שתי מתמודדות בלבד — אחת בכל שטח. ב–plot A ניגשה כמציעה יחידה קבוצת שיכון ובינוי ביחד עם סימנס הגרמנית — שלימים הוחלפה בידי אבנגואה. בשטח זה תיכננה הקבוצה שדה תרמו־סולארי בהספק 110 מגה ואט, שיגובה בתחנת כוח קונבנציונלית (שמונעת בגז), וביכולת אגירת אנרגיה (במלח).

ב–plot B ניגשה לבדה קבוצה משותפת לברייטסורס אנרג'י ולאלסטום הצרפתית, שמקימה בימים אלה, ביחד עם קרן נוי, שדה סמוך בהספק 120 מגה ואט.

באופן מפתיע, אישרה אז ועדת המכרזים הממשלתית להמשיך בהליך המכרזי מול המציעים הבודדים. לאחר שנה של דיונים ממושכים בשאלות המפרט הטכני של ההצעות ובסוגיית תעריפי רכישת החשמל שיובטחו ליזמים על ידי המדינה למשך כל שנות הפרויקט, אישרה ועדת המכרזים את קבלת שתי ההצעות.

התעריף הריאלי שהובטח אז ליזמים נע סביב 85 אגורות לקוט"ש. ההטבות שלהן זכה plot A — ייצור 15% מהחשמל בגז טבעי שיסופק בחינם ומימון בעבור אגירת אנרגיה — הביאו כבר את התעריף הריאלי המשוקלל לכ–95 אגורות לקוט"ש. זאת, בעוד שתוצאות המכרז המקביל להקמת שדה ה-PV שיקפו תעריף יזמי של 51 אגורות לקוט"ש בלבד.

כיום, לאחר הורדת התעריף היזמי לשדות סולאריים ל–32 אגורות לקוט"ש, משקפים הפרויקטים תשלום יתר בסך כ–6 מיליארד שקלים, שיועמס על צרכני החשמל. חרף תחשיבים אלה, ביוני 2013 חתמה ועדת המכרזים מול שיכון ובינוי ואבנגואה על הסכם הזיכיון לביצוע הפרויקט — כשבמקביל מחירי ה–PV בעולם צוללים, ובעוד שהאוצר ורשות החשמל מנהלים מגעים להסבת תחנות כוח תרמו סולאריות אחרות לטכנולוגיה המתחרה הזולה.

לאחר דחיות רבות שאושרו לזכיינית נחתם רק ביולי השנה הסכם המימון של הפרויקט. זאת, זמן קצר לפני שהחלו הדיווחים על הסתבכותה הפיננסית של אבנגואה.

משיכון ובינוי נמסר: "העבודות ממשיכות כסידרן ואפילו מקדימות את לוח הזמנים. המקורות הכספיים הדרושים להמשך ההקמה מצויים בקופת הפרויקט. אבנגואה ממשיכה להיות שותפתנו בפרויקט ואנו בקשר רציף עמה. מוקדם לקבוע האם יש צורך בהחלפתה, אך אנו ערוכים לכל תרחיש אפשרי. שיכון ובינוי מחויבת להקמת תחנת הכוח באשלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית