למה השדה הסולארי באשלים יעלה לכם מיליארדי שקלים

לא ייאמן: המדינה מחזיקה בחוות דעת שלפיהן תשלמו בחשבונות החשמל עוד 6 מיליארד שקל - כדי לממן הקמה של שדות סולאריים בטכנולוגיה מיושנת בנגב

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

פרויקט אשלים נולד בחטא, התקדם מתחת לרדאר בדרך לא דרך, ועלול להסתיים כאחד הפלופים היקרים והמיותרים בתולדות ישראל. לא יעלה על הדעת כי בידי הממשלה מונחות כיום חוות דעת, שלפיהן העלות העודפת למשק כתוצאה מהפעלת שני שדות סולאריים, שמוקמים בטכנולוגיה מיושנת, תסתכם בלפחות 6 מיליארד שקל (מהוונים) - ואיש לא עוצר לרגע ולו כדי לבחון אם התועלת מהקמת הפרויקטים האלה גוברת על נטל צרכני זה, ומדוע בעצם לא ניתן להשיג את אותה התוצאה, או קרובה לה, באמצעות חלוקת רישיונות בטכנולוגיה פוטו־וולטאית (P.V), שעלותה צוללת והולכת בקצב מסחרר.

קשה להאמין לאיזה מרחק מתחו אגף החשב הכללי ומשרד התשתיות את הגבולות הנהוגים בניהול פרויקטים זכייניים. החל בהוצאה לדרך של מכרזים ממשלתיים במקביל להסדרה פופולרית להקמת מתקנים סולאריים במשטר של רישיונות; דרך שינוי תנאי המכרז, הגדלת החשמל שיירכש, הגנה על ריבית משתנה והעמדת ערבויות מדינה לטובת הבטחת התשלום ליזמים; וכלה במשא ומתן מול שני מציעים יחידים, תוך שינויי מפרט (לאחר סגירת המכרז) והתחייבות לתשלום תעריף שנהפך גבוה פי שלושה מזה שמוכתב כיום.

רק באחרונה חתמה רשות החשמל על הסדר שנוי במחלוקת מול שיכון ובינוי, להמרת תחנה תרמו־סולארית שתיכננה בצאלים לשדה .P.V באותו ההספק. תמורת ההסכמה להסבה, זכתה שיכון ובינוי לתעריף שערורייתי של 43 אגורות לקוט"ש — בעוד שיזמי P.V זכאים לתעריף של 27–32 אגורות לקוט"ש. כיצד לפיכך ניתן להסביר כי רק ביולי חתם האוצר על הסגירה הפיננסית של אותה שיכון ובינוי באשלים, בתעריף ריאלי של כ–95 אגורות לקוט"ש? מה זו, מדינה אחרת?

גם אם יש המצדדים בביזור סיכונים ובמימון טכנולוגיות מגוונות — האם מישהו בדק את הכדאיות הכלכלית שבמימון גז טבעי חינמי לגיבוי השדה של שיכון ובינוי ואבנגואה, ואת העלות העודפת שאותה יידרש ציבור צרכני החשמל לכסות בעבור שיטת אגירה חדשנית של אנרגיה במלח? הרי האגירה הזאת תוסיף בכל יום עוד ארבע־חמש שעות של ייצור חשמל בתעריף מפלצתי, שמובטח על ידי המדינה ל–25 שנה.

אף שחלפו שמונה (!) שנים מאז שיצא לדרך, איש לא ערך בחינה כלכלית באשר לעלויות העודפות שיעמיס פרויקט אשלים על ציבור צרכני החשמל, כשהוא ממשיך לפרנס עשרות יועצים וכוחות נסתרים ממשיכים להיאבק על המשך קידומו. הכוחות הנסתרים האלה התעלמו מהתעריפים המעודכנים של רכישת חשמל סולארי במשק והתעלמו מהמינוף הגבוה של אבנגואה, שסיכן את יציבותה וגם את הפרויקט. בקרוב הם עשויים להתעלם גם מכל האמור לעיל, לכשראשי שיכון ובינוי יצעדו אל משרד האוצר, ויבקשו לשנות בדיעבד את תנאי הזיכיון כך שיוכלו להמשיך לבדם בביצוע הפרויקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים