הבהלה לגז |

הדיון בנימוקים הביטחוניים של מתווה הגז - בדלתיים סגורות

ועדת הכלכלה לא תחשוף בפני הציבור את הדיון שתקיים בטענות שהוצגו ביוני לחברי הקבינט המדיני־ביטחוני, כדי שיאשרו לעקוף את התנגדות רשות ההגבלים למתווה ■ הליכוד לוחץ לקיצור הדיונים בוועדה: "לא צריך 100 דיונים. גם אנחנו יודעים לפנות לבג"ץ"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ועדת הכלכלה של הכנסת תנהל בדלתיים סגורות את הדיון בנימוקים המדיניים והביטחוניים שהוצגו ביוני לחברי הקבינט המדיני־ביטחוני בנוגע לחשיבות אישורו המהיר של מתווה הפשרה מול מונופול הגז.

את הנימוקים הציגו לחברי הקבינט המטה לביטחון לאומי (מל"ל), גוף ביטחוני נוסף ומשרד החוץ. זאת, כדי שיאשרו להפעיל את סעיף 52 לחוק ההגבלים - ויפקיעו את סמכויותיו של הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, פרופ' דיויד גילה, שהתנגד למתווה.

היועץ לביטחון לאומי, יוסי כהןצילום: אמיל סלמן
ח"כ דוד ביטןצילום: אוליבייה פיטוסי

אף שחוות הדעת שהוצגו לשרי הקבינט על ידי המל"ל ומשרד החוץ כבר נחשפו לעיני הציבור ונתקלו בביקורת קשה - בימים האחרונים נטען כי לשרי הקבינט נמסרו חומרים נוספים, שאינם גלויים לציבור, ומשכך יש לחסות את הישיבה שתעסוק בהם.

בוועדת הכלכלה הבטיחו אתמול לקיים שני דיונים פתוחים בנוגע לחוות הדעת הפומביות האלה, אך עדיין לא ברור מי הנציגים שיישלחו כדי לנמק אותן בישיבות מאוחרות אלה.

בתוך כך, ועדת הכלכלה פתחה אתמול את דיוניה בהתאם לבקשת ראש הממשלה ושר הכלכלה, בנימין נתניהו, להיוועץ עמה - לפני שיחתום על סעיף 52. באופן תמוה, משרד הכלכלה לא שיגר לוועדה אף נציג, ואת פניית נתניהו לוועדה הקריא מן הכתב סגן ראש המועצה לכלכלה, מוריס דורפמן.

פתיחת הישיבה עמדה בסימן "מתקפה" שניהלו חברי הכנסת מטעם סיעת הליכוד נגד כוונת יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), לקיים סדרת ישיבות בנושא עד ל–10 באוקטובר.

"לא עושים רוויזיה על מתווה הגז, לכן לא צריך 100 דיונים", אמר ח"כ דוד ביטן (הליכוד). "אתה רוצה לעשות ישיבות תיאורטיות, אין בעיה. שהדיון יהיה תמציתי, ישיבה אחת או שתיים, וצריכים לדבר בהן רק אנשים שיש להם מה לומר לגבי השיקולים המדיניים והביטחוניים - ולא על כך שהמתווה צריך היה להיות כך או אחרת", הוסיף.

ביטן התייחס בדבריו גם לסוגיית הופעתו הצפויה של השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, שהתנגד למתווה: "השר לא יכול לבוא לוועדה ולטעון כי מתווה הגז הוכרע, ואנחנו דנים עכשיו רק בעקיפת החוק וסמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים", אמר ביטן והוסיף: "גם אנחנו יודעים לפנות לבג"ץ".

לדבריו, הצטרפו חבריו לסיעה מיקי זוהר ושרן השכל וגם ח"כ ינון מגל (הבית היהודי), שטען כי "אין צורך לקיים עוד ועוד דיונים עד שעמדת השמאל מתקבלת".

כבל השיב לביטן כי לוח הזמנים של הדיונים כבר סוכם מול לשכת נתניהו והוסיף: "זה יהיה מעניין אם תעתרו נגד הוועדה, כי העיכובים עד כה לא נבעו בגלל הצד שלנו. כל הזמן יש תחושה שמישהו מפחיד אתכם".

אירוע מעניין נוסף נרשם כשבתגובה לדבריו של יוסי דורפמן, ממובילי מחאת הגז, בגנות היעדר השקיפות בניהול המשא ומתן הממשלתי מול חברות הגז - העיר ח"כ רועי פולקמן (כולנו) כי הצוות קיים דיונים מקצועיים נוספים שלא תועדו במסגרת סיכומי הדיונים שפורסמו לציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית