יו"ר דלק קידוחים הדהים: "התנגדות למתווה הגז - נטישת דרכו של רבין, מגש הכסף זה מגש שקרים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

מנכ"ל דלק קידוחים: "זה יישמע הזוי, אבל בשנה הבאה נתחיל לייצא לירדן ולמצרים"

"החזון שלנו הוא שלושה מאגרים מפיקי גז ב-2020. מי שמדבר על צינור שני מתמר – לא מבין" – כך אמר בוועידה מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו. לדבריו, "מוטב להשתמש במתקני יצוא הגז במצרים בעלות אפס – מאשר להקים מתקנים חדשים בעלות 10-20 מיליארד דולר. אני יודע שזה נשמע הזוי, אבל מבחינתנו, בשנה הבאה יתחיל ייצוא הגז לירדן ולמצרים".

אבו הוסיף כי מצרים נהפכת למוקד שיווק גז אזורי בזכות צריכת הגז הגדלה בה, המאמצים שהיא עושה כדי לייבא גז – ונטיית המשטר המצרי לעודד קידוחים מצד שחקנים בינלאומיים. "שאלתה המפתח היא השוק המצרי – אך שאלה זו לא מנהלים בכיכר העיר ולא בוחנים בסיסמות – אלא בעובדות".

"שטייניץ זורה חול בעיני הציבור - המתווה לא אושר בכנסת"

"השר שטייניץ ממשיך לזרות חול בעיני הציבור. לטענה כי מתווה הגז אושר בכנסת אין כל שחר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשל פעם אחר פעם, בצורה מביכה, באישור המתווה בכנסת, עד שנאלץ להסתפק בהצבעה סמלית על הודעה שמסר למליאה, תוך הפעלת לחצים אדירים על חברי הכנסת שמבינים כי למתווה אין כל שחר", כך הגיבו בפורום הישראלי לאנרגיה לדבריו של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, בוועידת האנרגיה, שלפיהם יש לכבד את ההליך הדמוקרטי שבאישור המתווה בכנסת.

בפורום מסרו כי אין במתווה הגז כל בטוחה לפיתוח שדה לוויתן, וזאת בניגוד לדברי השר כי הוא צופה פיתוח מואץ של השדה בתוך ארבע שנים בלבד. "המציאות מלמדת כי דווקא המתווה הוא שישאיר את הגז באדמה וימנע את פיתוח לוויתן".

עוד הוסיפו בפורום כי "השר שטייניץ לא הפנים כי למדינת ישראל אין כל תועלת ביצוא הגז הטבעי, המשאב החיוני ביותר שלה, למדינות זרות, במקום שישמש לרווחת אזרחי ישראל בעשורים הקרובים".

מנכ"ל מודיעין אנרגיה: "אני לא רואה תנופת קידוחים בישראל"

"מאגרי גז קטנים לא יפותחו כאן ולא תהיה תחרות - אם הממשלה לא תסדיר עבורם ביקושים לגז בשוק המקומי, תאפשר יצוא ותחבר אותם לתשתיות יצוא", כך אמר מנכ"ל מודיעין אנרגיה, רון מאור.

לדבריו, "אין כיום די ביקושים לגז בשוק המקומי, ומאגרים קטנים לא יכולים לממן תשתית יצוא - ולכן אני לא רואה את תנופת הקידוחים שמדברים עליה".

מאור התייחס לדבריו של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שלפיהם יפתח בשנה הבאה את המים הכלכליים של ישראל לקידוחים נוספים, והעיר כי "אלה אמירות ללא תוכן". לדבריו, "אי אפשר להגיד למשקיעים זרים שיש להם פה שוק קטן, שאין להם אפשרות לייצא ושהתנאים הרגולטוריים בישראל הם מהמחמירים בעולם – ועדיין לצפות שהם יבואו להשקיע".

יו"ר דלק קידוחים הדהים: "התנגדות למתווה הגז - נטישת דרכו של יצחק רבין"

צילום: מתוך סרטו של עמוס

תדמור המשיך להדהים את הקהל בהשתלחות במוחים נגד מתווה הגז, ותקף את חברי הכנסת מהשמאל הפוליטי וכן יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), שאמור להוביל את הדיון בבקשת ראש המשלה להפקיע את סמכויות רשות ההגבלים העסקיים.

"מדהים איך אלה שדוגלים בחזון השלום מוותרים עליו לטובת פוליטיקה קטנה אישית. אני קורא לח"כ כבל להתעלות מעל הפוליטיקה הפנים-מפלגתית, לאפשר דיון מקצועי, ולהיות נאמן לקידום דרכו המדינית של יצחק רבין – שננטשה בצדי הדרך".

יו"ר דלק קידוחים על מגש הכסף: "זה מגש של שקרים. הציבור לא יאכל את השקרים האלה"

מימין לשמאל: גדעון תדמור, השר יובל שטייניץ והשר לשעבר משה שחלצילום: יעל צור

"השיח הציבורי בתקופה האחרונה עמוס פנטזיה, בדיות והסתה. זו מתקפה לצורך מתקפה שמשלבת פוליטיקה וכסף ממקורות עלומים - של אנשים שהמציאו סטארט אפ לאגו הפרטי שלהם", כך תקף הבוקר יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, גדעון תדמור, בוועידת אנרגיה ועסקים.

"מתנהל פה קמפיין הסתה פוגעני, מתוזמר ומאורגן של קבוצה קטנה ואובססיבית, עם כהן גדול ומשרתים, עם עיתון מגוייס ותוכנית רדיו, שמגישים מגש של שקרים, עמוס לעייפה בסיסמות וקונספירציות שקריות", אמר תדמור, והוסיף: "אל תטעו, יש פה יד מכוונת ויד משלמת".

תדמור טען כי הציבור הישראלי יזכה ל-60% לפחות מהכנסות הגז, שמחיר הגז בישראל הוא מהנמוכים בעולם, וכי חברות מונופול הגז קיבלו לידיהן את רישיונות הקידוח לפי חוק, בין היתר, מכיוון שאף חברה אחרת לא ביקשה אותם.

"די לשקרים ודי להסתה. הציבור הישראלי מבין שמתנהל פה קמפיין פוליטי, לא מוכן לאכול את השקרים האלה ולא ייתן טיפ למי שמגיש את המגש הזה", אמר תדמור, וקרא לאשר את מתווה הפשרה הממשלתי מול חברות הגז.

תדמור תקף את הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, שלדבריו: "כפה עלינו שנה אבודה עם תרגיל פליק פלאק וצוקהרה שעלה למשק מיליארדי שקלים".

האיום החדש של שטייניץ: "מצרים מתחילה להתייאש, ותייבא גז מקטאר"

מפגינים במהלך נאום שטייניץצילום: יח"צ

"אני מכבד כל דיון ציבורי. בדמוקרטיה מותר למחות. אבל צריך לכבד הכרעות דמוקרטיות, ואחרי שהכנסת הצביעה בעד אישור מתווה הגז - חובתנו לדעת לסיים עיכובים ודיונים של שנים, ולכבד הכרעות דמוקרטיות" – כך אמר הבוקר שר האנרגיה, יובל שטייניץ.

הדברים נאמרו פחות מיממה לאחר "המתקפה" שניהלו שלושת חברי ועדת הכלכלה מטעם סיעת הליכוד, נגד תוכנית הדיונים המתוכננת של הוועדה. זאת, במסגרת חובת ההיוועצות בה מצדו של שר הכלכלה, בנימין נתניהו, לפני שיפקיע את סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים ויאשר את המתווה, חרף התנגדותו.

בוועידת אנרגיה ועסקים של אקו אנרג'י ותכלית, אמר שטייניץ כי הוא גאה במתווה הגז, שלדבריו הוא "הטוב ביותר בתנאים האפשריים של המשק הישראלי". לדבריו, "אזרחי ישראל יקבלו יותר - וישלמו פחות. המתווה משפר את מצב הקיים, יביא לפיתוחם של שדות גז נוספים בתוך 3-4 שנים, ויביא לחידוש חיפושי הגז והנפט".

שטייניץ הפתיע כשתלה את החלטת משרד האנרגיה מלפני שלוש שנים להקפיא את חיפושי הגז והנפט דווקא בשיח הציבורי: "הקפאנו את הכל בגלל הדיונים והמחאות. אף אחד לא רצה לגעת בזה".

שטייניץ הוסיף כי הורה לפתוח את הים לחלוקת רישיונות חיפוש וקידוח נוספים בתחילת 2016 - ותקף את המוחים נגד מתווה הגז: "המוחים מובילים לכך שהמחיר לא יירד, שלא יהיה לנו ביטחון אנרגטי, שלא נראה הכנסות של עשרות ומאות מיליארדי שקלים ושהמונופול המפחיד הזה – שבו שדה אחד מוחזק על ידי קבוצה אחת - יישאר. היום קיים המונופול החמור ביותר, ולכן זו איוולת לעכב את המתווה, כשעיכוב משמעותו שנים – ולא חודשים".

שטייניץ כינה את מתווה הפשרה מול מונופול הגז "מצבע ההצלה של משאבי הטבע שמצאנו – ושכחנו אותם בבטן הים", והזהיר כי עיכוב אישורו עשוי לחבל במאמצי הייצוא של הגז למצרים, שלדבריו, "מתחילה להתייאש, ועשויה לפנות למשל לקטאר".

את פתיחת נאומו של שטייניץ בוועידה קטעו פעילי גרינפיס, שעלו אל הבמה במחאה על החסמים שמערים משרד האנרגיה על קידום התוכנית הלאומית להפחתת פליטות, ונשאו שלטים תחת הכיתוב: "תם עידן האבן. התקדמו לאנרגיה סולארית".

ד"ר עמית מור, מבעלי אקו אנרג'י, ביקר בפתיחת הוועידה את התנהלות משרד האנרגיה בנוגע לתמהיל ייצור החשמל במשק: "30 שנה לא נעשתה תוכנית עבודה אסטרטגית במשק האנרגיה, וזה מביא לנו בעיות. לא יעלה על הדעת שמנהיגי העולם מנהלים דיונים תכופים בקבינטים שלהם על מדיניות אנרגיה, ואצלנו יש 14 דו"חות שעורמים אבק על המדף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח