איך המומחים של נתניהו מתרצים את פספוס תגלית הגז במצרים?

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר ביוני לקדם בדחיפות את מתווה הגז כדי לסייע למצרים, שסבלה ממחסור בגז ■ לאחר התגלית הגדולה של Eni במצרים, הורה ראש הממשלה לתקן את חוות הדעת שהוגשו אז לשרים והמומחים יישרו קו: "התגלית במצרים? זו ברכה!"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"לכאורה, תגלית הגז במצרים פוגעת בסיכויי הפיתוח של לווייתן, שבחלקו מתבסס על יצוא למצרים, ועל כן (פוגעת) בבסיס מתווה הגז - אך הערכנו היא כי מציאת הגז לא רק שאינה פוגעת בפיתוח לווייתן או במתווה כולו – אלא בדיוק להיפך – היא מחזקת את אמינותו של המתווה" – במילים אלה ניסה בשבוע שעבר סגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה, מוריס דורפמן, להסביר מדוע קיימת עדיין דחיפות לאישורו של מתווה הפשרה מול מונופול הגז. זאת, חרף תגלית הגז הענקית שעליה דיווחה בסוף אוגוסט Eni האיטלקית במצרים.

תגלית זו לא רק שהפכה את הטענה למחסור מצרי בגז ללא רלוונטית, היא גם צפויה לפגוע בחוזי היצוא המתוכננים של מאגרי תמר ולווייתן – ובכך לכרסם בסיכויי מונופול דלק ונובל אנרג'י לפתח אותם, ולעמוד בתנאים שנקבעו המתווה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ של גרמניה, במאיצילום: מרק ישראל סלם

ואולם במשך חודשים הפגינה ממשלת ישראל זלזול בתגלית הגז במצרים, ביטלה את חשיבותה והתעלמה ממנה. מדוע? התגלית סתרה את הסקירה הגיאופוליטית שהכינו ביוני מנכ"ל משרד החוץ, ד"ר דורי גולד וראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל), יוסי כהן, עבור שרי הקבינט המדיני-ביטחוני. השניים נימקו אז את הצורך באישורו המהיר של המתווה ובעקיפתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה – בכך שמצרים משוועת ליצוא הגז הישראלי.

בחוות הדעת שהכינו השניים לא הופיעה תוכנית הממשלה המצרית לחדש את פיתוח שדות הגז שלה, והצלחתה לשכנע משקיעים זרים לשוב לפעילות במדינה. תחת זאת, חוות הדעת טענו למצוקת גז במשק המצרי שבין היתר, מחייבת את הירתמותה המהירה של ישראל לעסקות יצוא גז ממאגרי תמר ולווייתן – ולשם כך, מחייבת את אישור המתווה.

לכשהתברר כי טענה זו איבדה לכאורה מתקפותה, בייחוד לאחר שהתברר כי חוזי היצוא של תמר ולווייתן עומדים להיפגע, פנה TheMarker אל משרד החוץ ואל מל"ל בשאלה מדוע לא ציינו בפני הקבינט את התנופה שלה זכו באחרונה קידוחי הגז לחופי מצרים ותוכנית הממשל המצרי לתמרץ תעשייה זו. עוד נשאלו האם בדיעבד, הם עומדים מאחורי קביעתם כי מצרים סובלת ממחסור בגז, נדרשת לגז הישראלי ועלולה לרכוש גז איראני כחלופה.

משרד החוץ ומל"ל לא הגיבו אז לפנייה, אך בסוף השבוע היה זה דווקא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהגיב. נתניהו הודה כי ביקש בימים האחרונים "לשפץ" את חוות הדעת שעמדו בבסיס אישורו של מתווה הגז בקבינט המדיני-ביטחוני – והורה להגישן בנוסח חדש. זאת, ככל הנראה, בעקבות הביקורת הקשה שהוטחה בתוכנן.

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי וקלאודיו דסקלצי, מנכ"ל ENI

אלא שחוות הדעת החדשות לא הובאו לדיון מחודש בקבינט המדיני-ביטחוני. אף שהחלטת הקבינט ביוני התקבלה למעשה על בסיס חוות דעת לא רלוונטיות – הוא לא התבקש לקיים דיון מחודש.

"יתכן שמצרים תייצא גז לישראל"

שלא במפתיע, שלוש חוות הדעת החדשות של המועצה הלאומית לכלכלה, משרד החוץ ומל"ל – מצאו דווקא ברכה בתגלית הגז המצרית. שלושת הגופים, יש לציין, כפופים לנתניהו, המכהן גם כשר החוץ.

דורפמן למשל, נימק את הבשורה בטענה כי התגלית מוכיחה "פוטנציאל משמעותי" למציאת גז נוסף באזור, תעודד הגעת חברות בינלאומיות נוספות לאזור – וכי תמנע מכירת גז ישראלי לשוק המצרי במחירים נמוכים יחסית, שיפגעו בכדאיות הייצוא.

הוא ציין כי עודף רזרבות לא מבטיח את פתרון מצוקת הגז במצרים – שנגרמה כתוצאה מאי יציבות רגולטורית – והוסיף כי "יתכן שהתגלית תאפשר למצרים לשוב ולייצא גז לישראל בטווח הבינוני-ארוך", כך שתסייע לתחרות במשק הגז הישראלי.

גם במשרד החוץ לא התבלבלו. "להערכתנו, לגילוי שדה הגז לא תהיה השפעה על הרצון המצרי לייבא גז מישראל. ההערכה מתבססת על הצורך המצרי האקוטי במקורות אנרגיה", נכתב בחוות הדעת המתוקנת.

גם זו, אגב, חזרה על הטענות כי העניין הבינלאומי באזור יגבר, הסיכוי למציאת תגליות גז נוספות יגדל – וכי "יגדלו הסיכויים לשיתוף פעולה אזורי ולהקמת מפעל יצוא גז נוזלי משותף" שעשוי לסייע לייצוא הגז הישראלי.

באשר למל"ל, שם טרחו להבהיר כי לא טעו חלילה בחוות הדעת הקודמת שניפקו: "מציאת שדה Zohr באה בהמשך למאמץ מוכר ומתמשך של מצרים לממש את עתודות הגז שברשותה", הבהיר כהן. זאת, תוך שהוא מסייג את בשורת התגלית במורכבות פיתוחה ובמשך הזמן הכרוך בכך.

בה בעת, טען כהן כי "שדה הגז יוכל לספק חלק ניכר מצרכי הגז של מצרים...שתוכל להשיב במידה רבה את העצמאות האנרגטית שלה. מבחינת ישראל תהא זו התפתחות מבורכת".

כהן הודה כי המציאות החדשה תפחית את הצורך המצרי בגז הישראלי, אך רשם שתי הסתייגויות: משך פיתוח Zohr – והמשך הצורך המצרי באספקת גז ישראלי גם לאחריו. כך, הגדיל כהן לעשות כשכינה את מעמדה החדש של ישראל מול מצרים כ"ספקית גז משלימה".

פנייה ליועמ"ש: "חייב את נתניהו לקיים בקבינט דיון על הנימוקים החדשים למתווה"

ח"כ עיסאוי פריג' פנה לעו"ד יהודה ויינשטיין כי הוראת נתניהו "לשפץ" את חוות הדעת שהתעלמו מקידוחי הגז במצרים – פסולה מבחינה חוקית ואתית.

"ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט על דעת עצמו לשנות חוות דעת שאושרו בקבינט המדיני-ביטחוני ולהגישן ללא אישור מחודש בקבינט - דבר שפסול מבחינה חוקית ואתית" – כך כתב היום ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין.

פנייתו של פריג' באה בעקבות הודאת נתניהו כי ביקש מהמועצה הלאומית לכלכלה, משרד החוץ והמטה לביטחון לאומי (מל"ל) – הכפופים לו כולם – "לשפץ" את חוות הדעת שהגישו ביוני לקבינט המדיני-ביטחוני כדי לנמק את הדחיפות שבאישור מתווה הפשרה מול מונופול הגז. זאת, לאחר שהתברר כי תגלית הגז החדשה במצרים עשויה לשנות את פני שוק הגז האזורי ולבטל את הטיעון שלפיו אישור המתווה נדרש כדי לסייע למחסור בגז במצרים. על סמך טיעון זה, בין היתר, אושרה עקיפת התנגדותו של הממונה על ההגבלים העסקיים למתווה, בנימוקים של מדיניות חוץ וביטחון.

"מוזר הדבר שחוות הדעת הראשוניות לא הצליחו לצפות את תגלית הגז במצרים, אבל זו רק סיבה נוספת מדוע חוות הדעת החדשות חייבות לעבור דיון ואישור מחדש בקבינט, לפני הגשתן לוועדת הכלכלה", כתב פריג' במכתבו.

לדבריו, "החוק והמינהל התקין חייבים לעמוד לנגד עיני ראש הממשלה, וסוגיית מתווה הגז אינה נמצאת מעל לחוק, על אף שלפעמים נדמה שראש הממשלה נתניהו סבור כך".

פריג' קרא לויינשטיין להורות לנתניהו להביא לאישור הקבינט את חוות הדעת החדשות – לפני שיונחו לעיון ועדת הכלכלה של הכנסת: "אנא אל תיתן ידך למעשה נוסף שחוקיותו מוטלת בספק", כתב לו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה