"אם אתה רוצה לזכות במכרז, אני יכול לעזור. המחיר - 20%" - כך עבדה השיטה של מעצ

המאעכרים שלטו בוועדות המכרזים, המנכ"לים מינו מקורבים לשומרי סף – והמשטרה תנסה להתחקות אחר הקבלנים שזכו לעשרות מיליוני שקלים מכספי הציבור

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

אזהרה רווחת בענף התשתיות מפצירה בנכנסים בשערי מבנה הנהלת מעצ באור יהודה להתכופף - פן ייחתכו חלילה מהמעטפות שמתעופפות בין המשרדים.

לעדכונים שוטפים על הארכות המעצר בפרשה - לחצו כאן

"שמע סיפור", פתח במאי השנה את פגישתנו אחד הספקים בענף התחבורה. "מטלפן אלי אדם שהקולגות המליצו לי לשמור אתו על קשר, ומבקש לתאם בינינו פגישה. בעוד אנחנו יושבים, מספר לי הברנש כי הוא יודע על כך שניגשתי למכרז שפירסמה אחת החברות הממשלתיות בתחום (מעצ), ומפגין בקיאות מרשימה בהליך המכרזי ובהצעות המתמודדים. 'אם אתה רוצה לזכות במכרז, אני יכול לעזור', הוא אמר לי. 'מה יוצא לך מזה?', שאלתי. '20% מהחוזה', ענה. 'איך זה אפשרי?', שאלתי. 'אני יודע להביא את זה. תשאל את החברים שלך'. 'לא הבנת אותי, איך זה אפשרי לשלם לך 20%, כשהרווח שלי מגרד את ה–10% מלמטה'. 'אל תדאג. אתה תוכל לשלם בהמשך. כולם עובדים ככה'".

שי ברסצילום: אוליבייה פיטוסי

בשלב זה פירט המאכער את המנגנון שבאמצעותו ישלם לו בעתיד את התמורה בעבור הכרזתו כזוכה במכרז הממשלתי. מדובר במנגנון מוכר בענף התשתיות - כזה שמשמש מדי שנה להזרמת מיליוני שקלים, אם לא עשרות מיליונים, מכספי ציבור, במסלול "שחור".

הצצה ראשונה למנגנון בעייתי זה התאפשרה במסגרת תחקיר TheMarker בספטמבר 2012. דובר בו בחברת מרדכי בנימין ובניו, שקרסה לפני שנה. החברה ביצעה לפני שש שנים עבור מעצ פרויקט להרחבת כביש 90 בין צומת עמיעד לקרית שמונה תמורת כמה עשרות מיליוני שקלים. עם סיומו, טענה כי במשך העבודות נדרשה להוצאות לא מתוכננות שבאחריות מעצ - ותבעה פיצוי של לא פחות מ-30 מיליון שקל.

במעצ הופתעו מהיקף הדרישה, והעבירו אותה לדיון בוועדת חריגים - שמה השגור של ועדה מקצועית שדנה בדרישות לחריגה מתקציבי פרויקטים, ושתפקידה לבחון אם יש בהן צדק.

ועדת חריגים מטפלת מדי שנה בתשלומים עודפים בסך מאות מיליוני שקלים – שמשולמים מחוץ למסגרת החוזית מול הקבלנים. כך, הגדלת תקציב הפרויקטים שבידי מעצ לכ-7 מיליארד שקל בשנה ופרסום מכרזים לקויים, שדורשים שינויים במהלך העבודה, גררו לאורך שנים תביעות פיצויים, חלקן מופרזות, והפכו את דיוני ועדת החריגים לנקודת תורפה.

הדרישה של מרדכי בנימין נתקלה בהתנגדות גורפת מצד גורמי המקצוע בוועדה. אלא שאז חלה תפנית בעמדת החברה, כשבקיץ 2010 מונה ברס למנכ"ל מעצ.

תמרור של מע"צ בכביש ליד טבריה

ברס כיהן עד אז כמנכ"ל חברת נתיבי איילון, בתקופה הסוערת שידעה תחת חקירות וביקורות שבהן היתה נתונה בעקבות חריגות עתק מתקציבה. עם הגעתו למעצ, הזיז ברס מתפקידו את יו"ר ועדת החריגים, אלכס פינחסוב, שהיה מזוהה עם קודמו בתפקיד, ויז'ניצר.

במקומו, החליט ברס במפתיע שלא למנות עובד חברה, אלא דווקא יועץ חיצוני - המהנדס דוד גת, מבעלי חברת הקבלן חירם גת, שקרסה ב-2003.

גת, שהמשיך באותה תקופה לעבוד עבור קבלנים שלא דרך מעצ, קיבל לידיו את הבקשה של מרדכי בנימין. לאחר בחינה שערך, כתב חוות דעת שבה המליץ לאשר לבנימין תשלום בסך 18.5 מיליון שקל.

במקביל, כינס גת את ועדת החריגים כדי לדון בפיצוי אחר שאותו דרשה חברת קבלן אחרת, עינב החץ, בגין פרויקט ריבודים שביצעה בכבישי הצפון. כשבהמלצת גת אמורה היתה לקבל 16 מיליון שקל. בהמשך קיבל גת לידיו תיקי תביעה מנופחים של שני קבלנים נוספים.

כך, זכו קבלנים במכרזי מעצ בזכות מחירים נמוכים לכאורה – שעליהם פוצו בשלב מאוחר יותר בידי ועדת החריגים.

לימים, מצא מבקר המדינה כי בעבור כהונתו כיו"ר ועדת חריגים, דאג ברס לגת לשכר של 3.6 מיליון שקל – ללא מכרז ובניגוד לנהלים - שחלקו שולם לפי חשבונית, לחברה הרשומה על שם בנו של גת.

"להזיז אנשים שאי אפשר לעבוד עליהם"

שי ברס (משמאל) עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר התחבורה, ישראל כ"ץ, בטקס חנוכת מחלף גולני, בספטמבר 2013צילום: גיל אליהו

חברי ועדת חריגים התנגדו לאישור הפיצויים, ובאחד הדיונים אף הוצא מנהל הפרויקט מחדר הישיבות, לאחר שהתנגד נחרצות לאישור הפיצוי לקבלן שעליו פיקח. זאת, כאשר ברס מבקש לשנות בדיעבד את פרוטוקול אחד הדיונים, לאחר שהיועץ המשפטי של החברה סירב לאשר את התשלום.

גם לשאלה היכן היו שומרי הסף של החברה באותם ימים ניתן כאן מענה כמה וכמה פעמים. במשך יותר משנה לא היו למעצ יועץ משפטי וסמנכ"ל כספים קבועים - וגם לא יו"ר דירקטוריון, תוך שברס התעלם מהפצרות הרגולטורים לאייש את התפקידים, ואלה לא עושים דבר.

"ברס הזיז אגפים, שינה מבנים, יצר מהפכה שכל תכליתה היתה לשלוט בהליך המינויים בחברה ובחלוקת העבודות", אמר אז ל-TheMarker גורם בענף. "המטרה היתה לפרק את מוקדי הכוח המקצועי בחברה, להזיז אנשים חדים וקשים שלא ניתן היה 'לעבוד עליהם', ולהעביר את הסמכויות לאנשים מטעם או ליועצים חיצוניים, שבדרך כלל יתנו לך את חוות הדעת שתבקש", הוסיף.

כך בעוד שהוא נפטר ברס מיתר שומרי הסף בחברה ונמנע מלמנות להם מחליפים, הוא הביא למעצ, בלי מכרז, את איש אמונו מנתיבי איילון, שימי בן דוד, אדם בעל קשרים פוליטיים ענפים, ששימש בעבר יועצו של השר זאב בוים (קדימה) – ומינה אותו לדמות החזקה בחלוקת העבודות של מעצ לקבלנים.

ברס לא המציא כמובן את שיטת איוש המקורבים בתפקידי שמירת הסף הרגישים. קדם לו בחברה ויז'ניצר שלפי תחקיר נוסף שפורסם בינואר השנה, הפך את דפוס הפעולה הזה לסימן היכר בחברות הממשלתיות שבהן עבר - בדגש על המחלקה המשפטית במעצ.

כך, מאז 2007 מועסק במעצ כיועץ משפטי חיצוני עו"ד יואב מני, יועצה המשפטי של מפלגת ישראל ביתנו ופרקליטו לשעבר של היו"ר ושר החוץ, אביגדור ליברמן, שאף נעצר עמו ב-2009 במסגרת חקירת השחיתות לכאורה. בין השנים 2007-2013 גרף בא כוחה של המפלגה 4.55 מיליון שקל מתקציב החברה הממשלתית.

אחת הבולטות והוותיקות במחלקה המשפטית במעצ היא עו"ד סימה לוי, בתו של השר לשעבר דוד לוי, ואחותה של חברת הכנסת מטעם ישראל ביתנו, אורלי לוי-אבקסיס. לימים, נישאה לוי ליד ימינו הפוליטית של ליברמן ולאחד מהמקורבים ביותר לו, שרון שלום, שנעצר אף הוא במסגרת חקירת המשטרה בעבר. תיקי החקירה נגד ליברמן, מני ושלום, יש לציין, נסגרו.

עוד עברו דרך הלשכה המשפטית של מעצ עו"ד זאב ליסון, מייסדי ישראל ביתנו, שנמנה עם ראשוני היועצים החיצוניים של מעצ עם הפיכתה לחברה ב-2005; בנו, יואב, ששימש לתקופה קצרה יועצה המשפטי של החברה; וכן עו"ד דנה חכים, בתו של גרי חכים, גיסו של השר יובל שטייניץ (הליכוד) ובעל קשרים ענפים בליכוד ובענף התשתיות. לכל אלה, יש להבהיר, לא ידוע כל קשר לפרשה הנוכחית.

אם לא די בכך, מחומרי החקירה בפרשת עו"ד רונאל פישר, שגם לו הובטח חוזה ייעוץ במעצ, עלה כי "סחר" לכאורה במשרת הייעוץ המשפטי של החברה לצרכיו. בעדותו של קצין המשטרה ערן מלכה, אמר כי פישר סיכם לדבריו עם ברס על מינויו של הפרקליט נסים מרום לתפקיד יועצה המשפטי של החברה. זאת, כדי ל"הזיזו" מכתב האישום שניהל נגד מקורבו של פישר, יאיר ביטון.

ביוזמת המפלגה, אביגדור ליברמן

פישר, אגב, זכה מברס לחוזה ייעוץ במעצ – בעוד שלפי כתב האישום שהוגש נגד השניים, המנכ"ל העביר לו 77 אלף יורו בתמורה למידע מחקירת להב 433 נגדו.

נטישה המונית של בכירים

שיטת המעאכרים במעצ לא נזקקה תמיד לוועדות חריגים. לפי החשד כעת, כוחם הגדל של המתווכים לפי החשד להטיה סדרתית של מכרזים עבור חברות שבבעלותם – תוך שרבים בחברה ומחוצה לה מרימים גבה לנוכח הזכיות התכופות למדי של חברות מסוימות.

חגיגת המכרזים והמינויים היתה ממשיכה כבשגרה – אלמלא החלה בשנים האחרונות לתת את אותותיה גם בשטח. אלה באו לידי ביטוי בחריגות של מאות מיליוני שקלים ובאיחורים של חודשים בפרויקטי החברה בכבישים 2 (נתניה-חבצלת), 4 (חולות-אשדוד), 7 (גדרה-אשדוד), 31 (שוקת-ערד) – והגיעו לשיאם בשקיעתו המביכה של מחלף דרור בדצמבר 2013, לאחר שלוש שנות עבודה ו-350 מיליון שקל שהושקעו בו.

במקביל, בדיקה חיצונית שהזמינה רשות החברות הממשלתיות לגבי התנהלות ועדת החריגים הדליקה שורה של נורות אדומות חמורות, ובשל כך עוכב באופן חריג פרסום הדו"חות הכספיים של מעצ ל-2012.

הדו"חות כללו חוות שלילית של רואי החשבון על הבקרה הפנימית במעצ - וכן על הדיווח הכספי של החברה. כך למשל העירו רואי החשבון המבקרים על "אי-אכיפה של קוד אתי בחלק מתהליכי רכש התקשרויות עם מנהלי פרויקטים, נותני שירותים וקבלנים". בנוסף, העירו רואי החשבון כי בחברה "לא נערך סקר למניעת מעילות והונאות, ולא יושמה תוכנית בעניין זה".

לפני שנה אולץ ברס להתפטר מתפקידו – וזו נתנה את האות לקריסתה של השדרה הניהולית בחברה. לא פחות משמונה בכירים בחברה נטשו את מעצ ועברו לחברת נ.ת.ע הממשלתית, שמקדמת בימים אלה את פרויקט הקו האדום של הרכבת התחתית בגוש דן. זאת, אגב, תחת ניהולו של יהודה בר און, לשעבר המשנה למנכ"ל ויז'ניצר במעצ.

המכרז לאיתור מנכ"ל מעצ הבא לא בישר אף הוא טובות. הסיבוב הראשון במרוץ לתפקיד הופסק לאחר תשעה חודשים של בחישות פוליטיות. במכרז השני שפורסם רוככו תנאי הסף, ואפשרו את זכייתו בתפקיד של תא"ל נסים פרץ, שהוצנח לכסא המנכ"ל היישר ממנהלת מעבר בסיסי צה"ל.

פועלים של מע"צ בעבודות בכביש 90

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי