19 בכירים בנתיבי ישראל וח"כ לשעבר נעצרו בחשד לניהול מנגנון שוחד בעשרות מיליונים

בין העצורים: אחיו של אישיות ציבורית בכירה ושני פעילים פוליטיים לשעבר ■ ב-3 השנים האחרונות פורסמה ב-TheMarker סדרת תחקירים אודות המנגנון הבעייתי של המכרזים וההתקשרויות במעצ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניידת משטרה
ניידת משטרהצילום: דודו בכר

יחידת להב 433 של משטרת ישראל ביצעה גל מעצרים בקרב בכירים בעבר ובהווה בחברת נתיבי ישראל (לשעבר מעצ), ובקרב ספקיה, במסגרת חקירת שחיתות מקיפה שנוהלה ביחידה במהלך החודשים האחרונים. במהלך הלילה והבוקר נעצרו ועוכבו 20 מעורבים בחשד לביצוע שורת עבירות, ובהן שוחד, מרמה והלבנת הון בעשרות מיליוני שקלים. בין העצורים: חבר כנסת לשעבר, אחיו של אישיות ציבורית בכירה, שני פעילים פוליטיים לשעבר דמויות בכירות בחברה ואנשי עסקים רבים. חלק מאותם בכירים חשודים כי היו חלק מאותו מנגנון שוחד גם כאשר עזבו את תפקידם במעצ.

בהודעת המשטרה הבוקר נמסר כי לפי החשד פעל בנתיבי ישראל מנגנון שיטתי שבמסגרתו חברו בכירים בחברה לספקים חיצוניים כדי לקדם את העסקתם בפרויקטים של החברה – בתמורה לשוחד ולטובות הנאה שונות.

בשלוש השנים האחרונות פורסמה ב-TheMarker סדרת תחקירים אודות המנגנון הבעייתי של המכרזים וההתקשרויות במעצ – כשאלה מלווים גם בדו"חות ביקורת קשים מצד מבקר המדינה. הדו"חות הצטרפו למידע שללא קשר נמסר ללהב באחרונה, בין השאר גם משום שחלק מהחשודים בפרשה החדשה היו חשודים מרכזיים בפרשות שחיתות נוספות וגדולות שנחקרו רק לאחרונה.

משכך, עלתה לא אחת התמיהה מדוע מתמהמהת המשטרה בבדיקת החשדות שרווחו בענף התשתיות. זאת, בייחוד לאחר התפוצצותה של פרשת השוחד לכאורה במוסדות ישראל ביתנו.

מזה כמה חודשים מנהלת המשטרה את החקירה באופן סמוי, תוך כדי שימוש בכלים מודיעיניים, טכנולוגיים וחקירתיים שבאמצעותם נאספו ראיות כמו הקלטות ותיעוד העבירות. "החקירה הסמויה חשפה וביססה חשד למספר פרשות שביניהן עוברת כחוט השני שיטת פעולה מאורגנת ושיטתית, לפיה בתמורה לשוחד וטובות הנאה לעצמם ולמקורביהם מקדמים בכירים בחברה את העסקתם של ספקים חיצוניים מסויימים", נמסר.

עבודות של חברת נתיבי ישראלצילום: נתיבי ישראל

במהלך הפשיטה הבוקר נערכו חיפושים בבתיהם ובמשרדיהם של החשודים, שבמסגרתם תפסו החוקרים מחשבים, מסמכים, חומרים וכן רכוש וחשבונות לצורך בקשות חילוט. בהתאם להתפתחות החקירה, יובאו כמה מהחשודים לדיון בהארכת מעצרם בביהמ"ש השלום בראשון לציון.

החקירה נוהלה על ידי מחלק חקירת השחיתות הציבורית בחברות הממשלתיות – שהוקם לפני כשנתיים בלהב 433 בשיתוף רשות החברות הממשלתיות. החקירה לוותה על ידי צוות פרקליטים מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, בשיתוף פעולה עם מחלקת חקירות מכס ומע"מ ת"א ברשות המסים. לאורך החקירה התקיים שיתוף פעולה עם רשות החברות, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור וגורמי מבקר המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי