דרעי בעקבות לחצים שהפעיל נתניהו: "לא אעצור את מתווה הגז, מוכן לעזוב את משרד הכלכלה"

שר הכלכלה בתוכנית "פגוש את העיתונות": "לא אעקוף את הממונה על ההגבלים כי זה תקדים והממשלה צריכה לעשות את זה. אני מוכן לשלם את המחיר, ימצאו שר כלכלה לא פחות מוכשר ממני"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להעביר את שר הכלכלה אריה דרעי (ש"ס) לתפקיד אחר כדי לקדם את אישור מתווה הגז. נתניהו מוטרד וזועם על כך שאישור המתווה תקוע, כי דרעי מסרב לחתום על מתווה הגז, ולנתניהו אין רוב בכנסת להעברת סמכויותיו של דרעי בעניין אל הממשלה כולה.

השר דרעי אמר בתוכנית "פגוש את העיתונות" כי "אנו מגיעים לקו פרשת דרכים. אנו עדיין מחפשים עוד דרך להעברת הסמכויות של שר הכלכלה בתחום הגז אל הממשלה. אמרתי לרה"מ שכדי שלא אעצור את אישור המתווה אני מוכן לעזוב את משרד הכלכלה. קשה לי לעזוב את המשרד למרות שזה לא היה משרד שאותו רציתי עם הקמת הממשלה. זה משרד גדול שמתעסק בכל תחומי החיים. התאהבתי במשרד, באנשים, ובמטלות ואני באמצע של מטלות גדולות".

אריה דרעי ובנימין נתניהו

דרעי הוסיף כי " אם יעשו מאמץ להעברת הסמכויות לא אעזוב את משרד הכלכלה. אני פונה לאביגדור ליברמן, וליאיר לפיד ולמפלגות הערביות - ולכל מי שתומך במתווה הגז - עזרו לנו להעביר את הסמכויות. אם בסוף לא אצליח למצוא רוב לא אעכב ורה"מ יטפל ויגמור את מתווה הגז".

האם את/ה צמחוני, טבעוני או שאוכל גם מאכלי בשר?

דרעי אמר שאינו יודע באיזה תפקיד יחזיק בממשלה לאחר שיעזוב את משרד הכלכלה: "אני אשאר כשר לנגב והגליל.אני רוצה תיק אחר אבל אני לא מנהל מו"מ. אני לא יודע איזה שר אהיה, לא נולדתי שר ולא אמות שר. אני רוצה להיות הרבה שרים אחרים. אני לא דורש שום דבר. יתכן שנמצא פתרון השבוע . אני לא מאיים ולא סוחט. אין לי שום טענה לרה"מ".

דרעי הוסיף כי "אין לי שום טענות לרה"מ שהיה הגון וישר ועמד בכל מילה של ההסכם. מצידו הוא רוצה אותי כשר הכלכלה אבל רצה שאחתום על המתווה. מי ששיבש את העניינים זה אני. רה"מ לא לחץ עלי, אלא מדובר בסדרי השלטון. הממשלה והכנסת אישרו את המתווה. אני לא שלם עם המתווה ואני לא אחתום עליו".

דרעי ציין כי "ניסיתי ושיפרתי את המתווה כמה שאני יכול. עם זאת, כשאני מסתכל דווקא לטובת השקופים והאוכלוסיות החלשות אני דואג להם עכשיו. היום במצב שנוצר שבו שש שנים לא עשו שום דבר, יש לאשר את המתווה".

"אני לא אעקוף את הממונה על ההגבלים כי זה תקדים והממשלה צריכה לעשות את זה. אני מוכן לשלם את המחיר. ימצאו שר כלכלה לא פחות מוכשר ממני. אנו לא מדברים על הדברים הללו כשנצטרך למצוא פתרון - נמצא אותו. זה חיכה שש שנים וכעת אני אעשה מה שאני צריך לעשותב זמן.

"בכל בדיקה שעשינו לא היה נושא שרוב רובו של העם רוצה אותו. בעת הזו צריך לקחת אחריות. ניהלנו מאבק ברגע שהממשלה החליטה זה יהיה אנרכיה אם כל שר יעשה כפי שהוא מבין - יש לך דרך אם אתה לא רוצה תעזוב את התפקיד. אני לא מוכן לאחוז בקרנות המזבח.

"אני עוסק במתווה הגז מיומי הראשון במשרד הכלכלה. אני מבין בענייני הגז וזה לא תחום המשרד שלי. זה נפל עלי כי הממונה על ההגבלים הקודם לא רצה לחתום על המתווה. ניסיתי בהתחלה להעביר את הסמכות אבל לאור בקשות של פקידים בכירים שאמרו לי שהמתווה לא טוב וצריך לשנותו- ואז שלחתי מכתב עם 7 תנאים לשנות את המתווה, והוא שונה. המתווה הוא הרע במיעוטו. זה מחדל ברמה של ועדת חקירה שבמשך 6 שים לא עשו דבר.

"אמרתי שאני לא שלם עם המתווה והוא חייב לצאת לדרך למרות שהממשלה והכנסת אישרו אותו. לכן אני יודע שאני לא יכול לעצור את מתווה הגז.הממשלה עם רוב של 61 הצליחה להעביר סמכויות משר לשר אבל לא היה רוב להעברת הסעיף הזה של העברת סמכויותי. ניסינו בחודשים הללו לעשות כל מאמץ עם כל הסיעות: יש עתיד וכיו"ב וזה לא הצליח. אנו לא רוצים בבוררות בינלאומית שיתבעו את ישראל והגז ישאר באדמה".

נתניהו, שהפעיל בעבר לחצים כבדים על דרעי כדי שיסכים לחתום על העברת הסמכויות, בוחן כמה אפשרויות ובהן הקמת משרד חדש עבור דרעי שיכלול תחומי פעולה ממספר משרדי ממשלה. אפשרות אחרת היא העמדתו בראש משרד הרווחה או משרד תיירות מוגבר. גם נבחנה אפשרות שנתניהו יחזיק בחלק מתיק הכלכלה, וכך יוכל לחתום על מתווה הגז, כאשר יתר הסמכויות ישארו אצל דרעי. כעת בודקים היא כיצד ניתן לפצל את תיק הכלכלה וכיצד הדבר ישפיע על עבודת המשרד.

באחרונה הועלתה לבצע החלפות בין דרעי לבין שר הפנים סילבן שלום אבל הדבר לא צפוי להתבצע. גורמים במשרד הפנים אמרו כי מדובר ב"'קשקוש".

יצוין כי לאחר הקמת הממשלה רצה דרעי את משרד הפנים, אך לבסוף נאלץ לוותר עליו. במערכת הממשלתית הובע אז חשש שיוגשו עתירות לבג"ץ נגד חזרתו של דרעי למשרד הפנים. "אותן סיבות שמנעו אז את הפקדת תיק הפנים בידיו דרעי שרירות וקיימות גם כעת "-אמרו גורמים ממשלתיים.

מקורבים לנתניהו אומרים כי "כל פתרון בעניין יתקבל יחד ובתיאום עם דרעי". מקורבים לדרעי אישרו כי "שלשום דנו רה"מ ושר הכלכלה במטרה למצוא פתרון לאישור מתווה הגז. דרעי (המסרב לחתום על מתווה הגז) הודיע לנתניהו כי יוותר על משרד הכלכלה אם לא יימצא פתרון אחר. דרעי הצביע בעד מתווה הגז והורה לח"כי ש"ס לתמוך בו בכנסת". בהתייחסם לאפשרות שדרעי יעזוב את משרד הכלכלה הוסיפו כי "כל האופציות מונחות על השלחן".

גורמים ממשלתיים העריכו כי יארכו כמה ימים עד למציאת תפקיד חדש לדרעי במיוחד אם הדבר יכלול הקמת משרד חדש .

בכנסת אומרים שבמשרד הכלכלה דרעי אינו יכול "לספק סחורה" לאנשים ה"שקופים" שלהם הבטיח לדאוג בקמפיין בחירות שלו וכי "משרד הכלכלה לא ממש תפור על דרעי" כשר חברתי .

זאת ועוד שר הכלכלה מופקד על מתן היתרי עבודה בשבת מה שמעורר אצלו התנגשות למשל: בסוגיית הטיפול במשחקי הכדורגל בשבת, ומתן היתרים לעבודה בפינוי הריסות "גשר מעריב" בתל אביב. מלשכת דרעי נמסר אתמול כי "אין שום סיכום על החלפת תיקים בממשלה".

יצויין שלקואליציה צפוי רוב בהעברת דרעי ממשרד הכלכלה והעברת המשרד לנתניהו. לאחר אישור המהלך בכנסת, יוכל רה"מ או מי שיחזיק בתיק הכלכלה לפנות לוועדת הכלכלה לצורך קיום היוועצות עימה בקשר לנטילת סמכויותיו של הממונה על ההגבלים במשק בתחום הגז לפי סעיף 52. הממשלה מחוייבת לקיים היוועצות עם ועדת הכלכלה, שבסיומה תקבע הועדה כי "התקיימה חובת ההיוועצות".

בתוך כך, יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) שיגר מכתב אל דרעי שבו כתב בין היתר כי "אני מתקשה להאמין לכך ובתוכי אני מסרב להאמין שהסכמת להיות שחקן מרכזי במעשה נכלולי שכזה. אני מודיע מראש, שלמרות שרינו צרור אמין עלי לחלוטין, הרי אם כתבתי דברי הבל התלושים מהמציאות , אזי אני מתנצל בפניך ומבקש סליחה ממך מעומק ליבי. חוסר יכולתי לקבל זאת ולהאמין לפרסומים הוא פועל יוצא של העובדה שעד כה עמדת כחומה בצורה וסרבת להיכנע לגחמותיו של ראש הממשלה – דבר שסיפק לך תמיכה ורוח גבית מקבוצות שונות ורחבות בחברה הישראלית.

"אריה מכלוף דרעי, אם יסתבר שחס וחלילה הסכמת להיות השותף הבכיר למעשה נכלולי שקוף שכזה, הרי מעבר לעובדה שצדקתי בכל מילה שאמרתי בעבר בעניין, הרי עתה אצטרך לבקש סליחה מכל מי שאמר לי,מביתך ומחוצה לו כי האריה נשאר אריה, ורק השיטות השתנו. אדגיש בפניך שכמעט תמיד עמדתי מול "המלעיזים" ואמרתי חזור ואמור, שדרעי של היום השתנה והוא עתה אריה מכלוף דרעי נציגם של השכבות החלשות ולא עושה דברם של ראש הממשלה ושל הטייקונים".

יו"ר מרצ , ח"כ זהבה גלאון אמרה כי: "נתניהו לא עוצר באף אור אדום כדי לאשר את מתווה הגז הגרוע שהוא מקדם. אפשר להתווכח על היתרונות והחסרונות של המתווה הזה, אבל אי אפשר להתווכח על ההתנהלות השערורייתית של נתניהו שעושה שמיניות באוויר ומבשל דילים מסריחים כדי להעביר אותו. קשה שלא לתהות מדוע נתניהו מוכן לעשות צעדים כל כך מרחיקי לכת כדי לאשר מתווה שכולו כניעה לאינטרסים של תשובה ונובל אנרג'י על חשבון האינטרס הציבורי ".

יו"ר האופוזיציה , ח"כ יצחק הרצוג, הגיב בחשבון הטוויטר שלו לקומבינה שמסתמנת בממשלה וכתב: "הקומבינה של נתניהו ודרעי בעניין הגז היא בזיון. שוב הוכח שהממשלה הזו משרתת רק אינטרסים של קבוצות מסויימות על פני כלל הציבור. נתניהו כבר מבין שימיה של הממשלה הזו ספורים וכעת באה לגנוב סוסים נגד האינטרס הברור של אזרחי ישראל. ודרעי? 'שקופים' זו לא סיסמה! אריה מכלוף דרעי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט