ברוכים הבאים לעידן המונופול: נובל לא מתחייבת לפתח את לווייתן - גם אם המתווה יאושר

בהודעה שפירסמה חברת הקידוחים האמריקאית לאחר ההצבעה בכנסת נכתב: נחליט האם להשקיע בלווייתן - רק לאחר אישור סופי של המתווה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"אישור מתווה הגז על ידי הכנסת הוא צעד חשוב בדרך לאישורו הסופי, אנו קוראים לממשלת ישראל ליישם את המתווה במהירות האפשרית כדי שנוכל להתקדם עם פיתוח לוויתן והרחבת תמר" - כך מסרה אחר הצהריים (ב') מפעילת קידוחי תמר ולווייתן, נובל אנרג'י האמריקאית, בעקבות הצבעת הכנסת על אישורו של מתווה הפשרה הממשלתי מול חברות הגז.

עם זאת, על רקע כישלון הממשלה להעביר לידיה את סמכויות רשות ההגבלים העסקיים - כדי ליישם את המתווה - הפתיעה נובל בניסוח מסויג לגבי המשך מהלכיה - גם אם מהלך זה יצלח לבסוף.

מאגר לווייתןצילום: אלבטרוס

"לאחר אישורו הסופי של המתווה נוכל לקדם ולהביא לידי סגירה את חוזי היצוא הנדרשים, לבנות מחדש את צוותי העבודה של הפרויקט, לסגור את חוזי הביצוע הנדרשים עם ספקים, כולל ספקים מקומיים, ולגייס את המימון החיצוני הנדרש" - הבהירה נובל, כשהוסיפה כי תנקוט במהלכים אלה לקידום פיתוחם של המאגרים, רק לאחר אישורו הסופי של הפטור מהסדר כובל על ידי הממשלה.

אלא שאז הוסיפו בחברה לגבי מהלכיה המפורטים כי "כל אלה יוכלו להביא להחלטת השקעה סופית בפרויקט לווייתן" - מבלי שהתחייבו כי החלטה זו אמנם תתקבל.

יש לציין, כי בנוסח המתווה הסופי הסכימה הממשלה לדחות בשנתיים את המועד האחרון לפיתוחו של מאגר לווייתן - למארס 2020, אך אם יתברר כי פיתוח המאגר יתעכב מעבר לכך - לא ביקשה הממשלה לידיה סנקציות כדי לאכוף את המועד.

חרף אזהרות מבקר המדינה ונגידת בנק ישראל, קבעה הממשלה אבן דרך אחת בלבד, שתופעל רק בסוף 2017. עד למועד זה יידרשו בעלי לווייתן להתקשר בהסכמים מחייבים לרכישת ציוד ושירותים לצורך פרויקט הפיתוח בסכום של לפחות 1.5 מיליארד דולר - אך חיוב זה ממילא לא מגובה בסנקציה ודאית.

בה בעת, הממשלה נסוגה מהכוונה לחייב את נובל באבן דרך מוקדמת, כבר במהלך השנה הקרובה, שבמסגרתה יתחייבו הדירקטוריונים של השותפות בלווייתן לקבל החלטת השקעה ראשונית (FID). כך, במקום לקבוע מועד מוגדר לקבלת החלטה כזו, הופיע בנוסח המתווה הסופי התניה שלפיה החלטה זו תתקבל "בתוך פרק זמן סביר".

לפי המתווה הסופי, נקודת המבחן הבאה של הפרויקט תהיה רק לאחר המועד האחרון שנקבע לפיתוח המאגר - בסוף 2020. רק אז תוכל הממשלה לבחון מחדש את דבקותה ב"סעיף היציבות" - מבלי שנקבע כבר כעת כי תורשה לבטלו.

גם בהודעת הבהרה מאוחרת שפירסמה נובל, החברה לא חזרה בה מהודעתה הראשונית, והותירה על כנן התניות לפיתוחו של המאגר. "למען הסר ספק - נובל מחויבת למתווה כפי שיאושר בממשלה ובכנסת, ומעריכה כי ניתן יהיה להגיע להחלטת השקעה סופית ב-2016, בכפוף לחתימה על חוזים", נמסר. "השלמת הפרויקט תיארך שלוש-ארבע שנים ממועד החלטת ההשקעה הסופית".

שותפויות הגז של דלק מסרו לאחר ההצבעה בכנסת כי "הכנסת אמרה את דברה בהכרעה דמוקרטית, ונפתחה הדרך לביצוע השקעות העתק הנדרשות לפיתוח מאגר לוויתן ולהרחבת פרויקט תמר, באופן שיבטיח לישראל עצמאות אנרגטית מוחלטת וניצול של חלון ההזדמנות הגיאו-פוליטי לייצוא גז למדינות השכנות. ישראל איבדה שנים יקרות בגלל עיכובים פוליטיים ורגולטוריים, אך היום הכנסת הכריעה חד משמעית שיש לפעול לאלתר לפיתוח המאגרים. אסור לבזבז זמן על עיכובים פוליטיים נוספים, יש לסיים את ההליכים הנדרשים ולצאת לדרך חדשה".

מנגד, מסר מטה המאבק בגז כי "אזרחי ישראל מתביישים היום בחברי הכנסת שלהם בעקבות הצבעתם בעד מונופול הגז ונגד האינטרסים של הציבור בישראל. ההצבעה שעברה בכנסת היא הצהרתית בלבד וחסרת תוקף חוקי. ההצבעה נועדה לייצר לחץ על שר הכלכלה אריה דרעי על מנת שיבצע את המהלך המושחת של עקיפת הממונה על ההגבלים - מהלך שמעולם לא נעשה בישראל. בכך, ממשיכה ההצבעה הזאת את מסורת הקומבינות שליוותה את כל גיבוש מתווה מונופול הגז".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה