המליאה אישרה את מתווה הגז; נדחה הדיון בהעברת הסמכויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

המליאה אישרה את מתווה הגז - נדחה הדיון בהעברת הסמכויות

מליאת הכנסת אישרה בצהריים את מתווה הגז. בעד המתווה הצביעו 59 ח"כים ובהם 4 מישראל ביתנו שבאופוזיציה. נגדה הצביעו 51 ח"כים. סיעת כולנו החליטה להצביע בעד המתווה ולהטיל משמעת סיעתית. השרים משה כחלון, יואב גלנט, נפתלי בנט, ישראל כץ וחיים כץ, וחברי הכנסת חיים ילין, יאיר לפיד, בני בגין, אביגדור ליברמן ויעקב פרי נעדרו. עם זאת, לפי שעה אין לממשלה רוב בעד העברת סמכויותיו של שר הכלכלה אריה דרעי בתחום הגז אל הממשלה כולה ועל כן סעיף זה לא הועלה להצבעה במליאה.

המשמעות: אישור מתווה הגז תקוע ויארך זמן רב, שכן כל עוד דרעי לא חותם על נטילת סמכויותיו של הממונה על ההגבלים, כפי שהכריז, לא ניתן לקדם את אישור המתווה באמצעות נטילת סמכויותיו של הממונה. לאחר אישור המתווה בכנסת, נתניהו עשוי ללחוץ על דרעי לחתום על המתווה, אלא שדרעי הודיע לפני שבועיים כי הוא מבקש להותיר את הסוגייה לפתחו של הממונה החדש על ההגבלים לכשיבחר. כך ההערכה היא שאישור המתווה יארך חצי שנה עד שנה במסלול של הממונה ההגבלים כי קודם לכן יש לבחור ממונה על ההגבלים, עליו ללמוד את המתווה ולפנות לבית הדין.

מליאת הכנסת צפויה להצביע בשעה 14:15 על מתווה הגז

מליאת הכנסת צפויה להצביע בשעה 14:15 לערך על מתווה הגז. בהתאם לתוצאות ההצבעה יוחלט אם להעלות את העברת הסמכויות של השר דרעי לאישור המליאה, כאשר כרגע נראה שהעברת הסמכויות לא תוגש היום למליאה בהיעדר רוב. סיעת "כולנו" החליטה להעניק חופש הצבעה במתווה הגז, המשמעות היא - ח"כ רחל עזריה לא תתמוך או תצביע נגד. ח"כ ישראל פרי התקזז עם ח"כ יעקב פרי. נכון לעכשיו אין רוב לנתניהו בהצבעה על מתווה הגז.

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) ממובילות המאבק נגד מתווה הגז אמרה כי "שר האוצר משה כחלון מועל באופן חמור באמון הציבור ובהבטחות המפורשות שנתן ערב הבחירות. "ההתלבטות בכולנו אינה אלא העמדת פנים, והם כבר נתנו הבטחתם לנתניהו שיביאו לכך שהמתווה יעבור. גם ההימנעות של כחלון מעיסוק בסוגיית הגז היא מזוייפת, שכן בפועל כחלון במו ידיו ובכוח אצבעות הסיעה שלו ישרת את האינטרסים של טייקוני הגז".

יחימוביץ' קוראת לכחלון ולחבריו להפסיק את ההתפתלויות, השקרים והעמדות הפנים ולהצביע נגד המתווה. "הורדה של אחוז אחד במע"מ היא בדיחה עצובה נוכח העלייה הדרמטית ביוקר המחייה שתתרחש בגלל מחירי גז מופקעים ובריוניים שטייקוני הגז מקבלים בשל אופי המתווה: מונופול שמחיריו אינם מפוקחים".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה כי "נתניהו מקדם את המתווה הגרוע כמו אחוז דיבוק. ההתעלמות של נתניהו מתגלית הגז המצרית והניסיון לקנות ח"כים בשוחד פוליטי מצביעים על שיקול דעת לקוי ומריח מהון-שלטון".

גלאון הוסיפה כי "מתווה הגז הוא מתווה גרוע, שכובל את המשק למונופול אימתני, שאף אדם שהתחרות בשוק הגז או המחיר שהציבור ישלם חשובים לו לא היה תומך בו. לא פלא שראש הממשלה עשה הכל כדי להעביר אותו בלי דיון ציבורי ראוי ולעקוף את מי שאחראי על התחרות במשק - הממונה על ההגבלים העסקיים".

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) תקף במליאה את שר האנרגיה שטייניץ ואמר: "זה לא מתווה, זה מסווה. ואתה רק הקוסמטיקאית של ראש הממשלה, אתה צובע את המסווה הזה בצבעים ורודים - לא משנה מה יקרה. הסיפור המצרי לא משנה את התמונה? גם אם מחר יתפוצץ המאגר אתה תגיד שזה נפלא ושזה משרת את הציבור".

ח"כ רוזנטל הוסיף " מי שעיכב את פיתוח לוויתן הן החברות. הן רצו לשמור את המאגר כבן ערובה כדי לסחוט את הממשלה, וזה בדיוק מה שהם עשו. אתם מקימים במו ידכם מונופול שינהל את המדינה. התאגיד הזה גדול על המדינה ועל הדמוקרטיה הישראלית".

ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית- חברתית בכנסת אמר כי "על הכנסת לומר באופן ברור לא למונופול בגז - המנופול מסוכן לכלכלה לחברה ולדמוקרטיה.

"המתווה הזה שערורייתי מכל כיוון אפשרי: הוא מסכן את הדמוקרטיה לאחר שהממשלה הסכימה לעיקרון השריון המונע מנבחרי הציבור להתוות מדיניות, הוא מהווה אסון כלכלי לעשרות השנים הבאות ויתרום ליוקר המחייה.

"כולנו נרגיש את זה בכיס, כי הממשלה מסרבת להטיל פיקוח על המחירים. אין בו שום העדפה של המשק הישראלי: הממשלה מסמסה את כל מגבלות היצוא שנקבעו וויתרה גם על רוב ההכנסות ממיסים. אין בו גם ביטחון אנרגטי לטווח קצר - אפילו על צינור נוסף מתמר שכל כך דחוף לקדם הם לא מתחייבים כך שכל משק החשמל תלוי למעשה בצינור בודד.

"שרי הממשלה טוענים שהם לא רוצים שהגז ישאר בים? מי שיקרא את האותיות הקטנות יגלה שלמעשה הם ויתרו על פיתוח לוויתן עד 2021. כדי לקדם את המתווה הממשלה דרסה את כל שומרי הסף ששמרו על האינטרס הציבורי והתנגדו לו: את הממונה על ההגבלים העסקיים, את יו"ר רשות החשמל. מי שהתנגד סולק מתפקידו.

"אני קורא לכנסת לא לאשר היום את מתווה הגז השערורייתי. אם נצליח לבלום אותו זה יהיה בזכות ציבור נחוש שיצא להיאבק וגרם לאופוזיציה כולה להתגייס למען האינטרס של האזרחים. אני קורא לציבור להמשיך במאבק נחוש נגד המתווה. אפשר לייצר מתווה הרבה יותר טוב לטובת אזרחי ישראל".

הח"כים מבריזים מישיבת המליאה על הגז

ח"כים באופוזיציה מבריזים מישיבת מליאת הכנסת הנערכת הבוקר במתווה הגז. לפי שעה במשכן נוכחים 77 ח"כים, מהם 41 לקואליציה ו-36 לאופוזיציה, כלומר לקואליציה יש רוב.

בקואליציה מעודדים מכך שלא כל 56 ח"כי האופוזיציה הנמצאים בארץ הגיעו למשכן ומקווים שברגע האחרון ניתן יהיה לגייס רוב בהצבעה על העברת סמכויות דרעי לממשלה. עם זאת, לא מן הנמנע שלקראת ההצבעה הצפויה בצהריים על מתווה הגז יגיעו ח"כים נוספים למשכן הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה.

אגב, בדיון על מתווה הגז במליאה משתתפים 20 ח"כים בלבד מבין 120 חברי הכנסת למרות הביקורת שהשמיעו בעבר הח"כים על כך שהממשלה לא מעבירה לאישור הכנסת את מתווה הגז.

שטייניץ: לאישור מתווה הגז ערך מוראלי, מוסרי, וכלכלי חשוב

"לאישור הכנסת של מתווה הגז יש ערך מוראלי ומוסרי חשוב וערך כלכלי חשוב כי חברות האנרגיה, הבנקים והמשקיעים מתבוננים בכנסת ולאחר המון תהפוכות שינויים תקלות וחזרות ונסיגות מצפים לראות שהכנסת תומכת במתווה הגז", כך אמר הבוקר שר האנרגיה, יובל שטייניץ (ליכוד), המציג את מתווה הגז במליאת הכנסת.

שטייניץ אמר כי "במצרים התגלה גודל מאגר משמעותי מאוד אך נוצר בלבול. החברה האיטלקית הודיע כי נפח השדה הוא 30TCM וזה מטעה. מדובר בסדר גודל של לוויתן אולי יותר קטן. ידענו שהחיפושים במצרים יתחדשו, זה לא מחדל מודיעין לא לדעת את מה שהמצרים לא ידעו או חברת החיפוש לא ידעה. שבוע קודם ממשלת איטליה לא ידעה שיגלו את השדה הזה".

עוד אמר כי "לאחר אישור המתווה סוף סוף יחזרו לחפש גז וימצאו גז. זה מה שהיה צריך לקרות ולא קרה. אפשר לבכות על חלב שנשפך ואפשר ללכת קדימה. המתווה הוא טוב ויותר מטוב. מי שעומד במקום נתקע. לא לאשר את המתווה יגרום לעיכובים של שנה שנתיים ויותר. לפתוח את המתווה זה נזק למדינת ישראל".

לדבריו, "המתווה לא מקל על החברות. אם יקחו את כל מדינות ה-OECD, אנו דורשים מהחברות את הדרישות הכי קשות ודורשים מהן למכור שדות שהן גילו. אנו מטילים על החברות את המגבלות הכי קשות בכל העולם המערבי".

שטייניץ הוסיף כי "לפי הבנתי ומצפוני המתווה גדול מהפוליטיקה והוא ישפיע עשרות שנים קדימה. המדובר בהכנסות של עשרות מיליארדים ויתן ביטחון אנרגטי. הנזק שנגרם הוא עשרות מיליארדים והרווח שמצפה לנו הוא עשרות מיליארדים. אני משוכנע שהמתווה הוא נכון ושדחייתו עלולה להיות בכייה לדורות. ללא המתווה, הגז יהיה בים וזה יהיה חלם גם אם כמה מכם ירוויחו כמה כותרות".

שטייניץ הוסיף כי "ב-5 השנים האחרונות מאז היינו עסוקים בעין ספור ריבים וויכוחים בין רגולטורים שונים - האחד רצה הגדלת מסוי, השני רצה שמירה על איכות הסביבה, השלישי רצה בהגברת התחרות, הרביעי בהורדת מחירים, החמישי בפירוק המונופולים והשישי בבטחון אנרגטי. כל אחד מהרגולטורים שם דגש על הרעיון שלו אבל כל הדיונים הללו והלחצים, כולל הלחצים הציבוריים, גרמו לכך שאנו היום למעלה מ-5 שנים אחרי התגלית מסתכלים על עצמנו ושואלים עצמנו האם הפכנו למדינת הרגולטורים ומדינת חלם? יכולנו להיות עם לווייתן מניב גז ליצוא ולמדינת ישראל. יכולנו כבר לקבל מיליארדים".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הרבתה להתפרץ ולדחות את דבריו של שטייניץ. ח"כ סופה לנדבר (ישראל ביתנו), שתתמוך במתווה, קראה לשטייניץ "אתה משכנע אותנו להצביע נגד. אל תיתן לנו להצביע נגד, תרד כבר (מדוכן הנואמים במליאה - צ"ז).

במהלך הדיון קרא שטינייץ לעבר יחימוביץ' "מה שאת רוצה זה לעכב את מתווה הגז בעוד כמה שנים. באמת בואו נמתין עוד שנתיים ואז נתקע את זה. בואו נגרש עוד חברות בינלאומיות. מי צריך את נובל או וודסייד או בריטיש גז? מי צריך בכלל חברות בינלאומיות? העובדה הפשוטה היא שבקפריסין פועלות חברות בינלאומיות שמחפשות גז, וגם במצרים יש חברות בינלאומיות שמחפשות גז. רק בישראל אין כלום".

השר יובל שטייניץ במליאת הכנסת בדיון על מתווה הגז

" פארסת העברת הסמכויות היא רק קצה הקרחון לשש שנים של עצימת עיניים"

ח״כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכזת האופוזיציה: "הדאגה של הקואליציה ברורה. אין רוב בכנסת לטיפול הכושל של נתניהו בסוגיית הגז. פארסת העברת הסמכויות היא רק קצה הקרחון לשש שנים של עצימת עיניים והתנהלות שערורייתית בסוגיה כלכלית עם משמעות אדירה לציבור הישראלי".

הממשלה חזרה בה מהסיכום על דיון משולב הן במתווה הגז והן בהעברת הסמכויות ונערכת למצב שבו לא תהיה הצבעה היום על העברת הסמכויות אם לא יהיה לה רוב. גורמים בקואליציה טענו הבוקר בתגובה כי הדיון בהעברת הסמכויות יחל לאחר אישור מתווה הגז. עם זאת, הוסיפו הגורמים כי מאחר שאין רוב כעת בעד העברת הסמכויות, ייתכן שלא תהיה הצבעה והדיון בעניין יידחה.

לנתניהו אין רוב להעברת סמכויות הגז לדרעי

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקפל והחליט לפצל הבוקר את הדיון במליאת הכנסת על מתווה הגז. סוכם שיערך דיון משולב שיכלול הן את מתווה הגז והן את העברת הסמכויות של שר הכלכלה, אריה דרעי, לממשלה. מאחר שלממשלה אין רוב בכנסת להעברת סמכויותיו של דרעי - לפי שעה היא לא מעלה את הנושא להצבעה במליאה, אך ייתכן שבהמשך היום יחליט ראש הממשלה אחרת.

בדיון משולב יש לקיים הצבעות על שני הנושאים ומאחר שאין רוב להעברת הסמכויות - הדיון יפוצל. המליאה החלה בשעה 10 את הדיון במתווה הגז ובתום הדיון תערך הצבעה שבה צפוי רוב לממשלה. הדיון בהעברת הסמכויות יחל אחרי הדיון במתווה - אך לא ברור עם תתקיים הצבעה בנושא.

למעשה, הממשלה חזרה בה מהסיכום על דיון משולב הן במתווה הגז והן בהעברת הסמכויות ונערכת למצב שבו לא תהיה הצבעה היום על העברת הסמכויות, אם לא יהיה לה רוב. גורמים בקואליציה טענו הבוקר בתגובה כי הדיון בהעברת הסמכויות יחל לאחר אישור מתווה הגז. עם זאת, הוסיפו הגורמים כי מאחר שאין רוב כעת בעד העברת הסמכויות, לא מן הנמנע שלא תהיה הצבעה וייתכן שהדיון בעניין ידחה.

ההצבעה על המתווה צפויה בעוד כמה שעות, ולממשלה צפוי רוב בזכות תמיכת הקואליציה ו-4 ח"כים מישראל ביתנו שבאופוזיציה. סיעת כולנו מתכנסת הבוקר לקביעת עמדתה במתווה הגז ובהעברת הסמכויות. לפי הערכות, ינתן לח"כים חופש הצבעה בנושא מתווה הגז אך הם יחוייבו במשמעת קואליציונית לתמו בהעברת סמכויותיו של דרעי לממשלה.

נתניהו עם ליצמן במליאה, שלשוםצילום: אמיל סלמן

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש