ויינשטיין מודה: "סעיף היציבות במתווה הגז עלול לחשוף משפטית את ישראל"

היועץ המשפטי: "הצהרת הממשלה על התחייבות לסביבה רגולטורית יציבה היא חריגה, בעיקר בשל השילוב שבין היקף ההצהרה לבי משך הזמן הארוך שבו תחול"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"הצהרת הממשלה על התחייבות לסביבה רגולטורית יציבה היא חריגה, בעיקר בשל השילוב שבין היקף ההצהרה לבי משך הזמן הארוך שבו תחול" – כך כתב היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, בחוות הדעת המשפטית שצירף למתווה הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז.

ויינשטיין התייחס במכתבו לפסקת היציבות השנויה במחלוקת – שבמסגרת התחייבה הממשלה בפני חברות מונופול הגז לחסינות מפני שינויים מבניים, פיסקאליים ושיווקיים למשך 15 שנה, תוך כבילת ידיהן של ממשלות עתידיות – ותוך התחייבות כי חקיקה פרטית שתפר התחייבות זו תיענה בחקיקה ממשלתית נגדית.

יהודה ויינשטיין

"אכן, ההצהרה כוללת חריגים רבים המוציאים הסדרים מסוימים מתחולתה ונקודות בדיקה לאורכה. כמו כן, ניתן יהיה לפעול שלא בהתאם להצהרה זו, מכוח עקרונות המשפט המינהלי. אולם, בסיטואציות מסוימות הדבר עלול להעמיד את הממשלה בפני חשיפה משפטית", הודה ויינשטיין – אך נימק את ההתחייבות בכל זאת ב"קידום פיתוח המאגרים ומשיכת גורמים נוספים להשקעה בתחום".

ויינשטיין התייחס עוד להסכמת הממשלה לכבול במתווה את ידי רשות ההגבלים העסקיים למשך עשור – בכל הנוגע לאכיפת מונופול הגז במשק. לדבריו, חוק ההגבלים קובע כי לעתים שיקולים של ביטחון המדינה ויחסי החוץ עשויים לגבור על היבטי תחרות. "במקרה שלפנינו הציגו שורה של גורמים האמונים על ביטחונה של המדינה ועל יחסי החוץ שלה חשש ממשי כי העדר פיתרון מהיר למצב הקיים מביא להשלכות שליליות משמעותיות על יחסי החוץ ועל ביטחון המדינה", כתב במכתבו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה

FILES-US-CRYPTOCURRENCY-BANKRUPTCY-FTX

תודה רבה SBF, אתה אמנם רודף בצע ושקרן, אבל עזרת לכולנו להתפכח