טעות או הטעיה? משרד החוץ והמל"ל מסרבים להגיב על "פספוס" התגלית במצרים

בחוות הדעת שהגישו ד"ר דורי גולד ויוסי כהן לקבינט המדיני־ביטחוני לא הופיע כל איום על עסקות יצוא הגז הישראלי, וגם לא צוינה תנופת קידוחי הגז במצרים - שתוארה כניצבת ערב הישענות על גז איראני ■ השניים לא השיבו לשאלה האם הם עדיין דבקים בעמדתם

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

תגלית הגז הטבעי שעליה דיווחה ענקית הקידוחים האיטלקית Eni התקבלה בקרב הממשלה הישראלית בהפתעה. זאת, בין היתר, מכיוון שקיומו של הקידוח לחופי מצרים לא הופיע בסקירות שהגישו משרד החוץ והמטה לביטחון לאומי (מל"ל) לשרי הקבינט המדיני־ביטחוני, לפני שאלה התבקשו לאשר את קידום מתווה הפשרה מול מונופול הגז, שנשען ברובו על הצורך ביצוא גז למצרים.

כפי שנחשף ב–TheMarker, בחוות דעת שהציג מנכ"ל משרד החוץ, ד"ר דורי גולד, נטען כי "איראן הביעה נכונות למלא את החלל האנרגטי שהותירה מצרים, ולהפוך לספקית הגז של ירדן ואף של מצרים בטווח הארוך". לצדו, פירט יו"ר מל"ל ולשעבר סגן ראש המוסד, יוסי כהן, את החשיבות שבסיוע למשטרים הידידותיים במצרים ובירדן באמצעות אספקת גז כחול־לבן, ואת ה"סכנה" מפני הצפת המזרח התיכון בגז איראני זול. "מילוי צורכי מצרים יכול להביא לחיזוק השלטון והיציבות במצרים, בעוד שאי־מילויים עלול להגביר את חוסר היציבות", ציין כהן במכתבו לקבינט.

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי וקלאודיו דסקלצי, מנכ"ל ENI

שתי חוות הדעת נדרשו כדי לספק לממשלה נסיבות ביטחוניות ומדיניות שיאפשרו לעקוף את התנגדות הממונה על ההגבלים העסקיים למתווה. עקיפת סמכויות זאת אפשרית לפי סעיף 52 לחוק ההגבלים רק מטעמים של ביטחון ויחסי חוץ.

ואולם בחוות הדעת, כפי שהוצגו לציבור, לא הופיעו תוכניות הממשלה המצרית לחדש את פיתוח שדות הגז שלה, והצלחתה לשכנע משקיעים זרים לשוב לפעילות במדינה. זאת, על אף שהסכמי העקרונות שעליהם חתמו בעלי מאגרי תמר ולווייתן לייצוא הגז הם דווקא מול יצואניות גז הפועלות במצרים, והחוזים מאוימים בימים אלה ברקע התמורות בשוק הגז המצרי.

במל"ל הגדילו לעשות, ואף שללו את האפשרות כי מצרים תוכל לספק גז למתקני ההנזלה שמעוניינים לרכוש את הגז הישראלי. זאת, מבלי שהתייחסו לסיכון הנשקף לביטחון האנרגטי של ישראל כתוצאה מהיצוא המוקדם.

בשבוע שעבר פנה TheMarker אל משרד החוץ ואל מל"ל בשלוש שאלות: האחת, מדוע לא צוינה בפני שרי הקבינט התנופה שלה זכו באחרונה קידוחי הגז לחופי מצרים ותוכנית הממשל המצרי לתמרץ תעשייה זו. זאת, בייחוד לאחר שהתוכנית זכתה כבר להצלחה עם הסכמת BP לחתימה על השקעות ענק של 12 מיליארד דולר בשדות הגז הלא מפותחים של השכנה מדרום.

עוד נשאלו הגופים מתי נודע להם לראשונה על קידוח Eni המתוקשר בשדה Zohr שבצפון הדלתא במצרים; והאם הם עדיין עומדים מאחורי קביעתם כי מצרים סובלת ממחסור בגז, נדרשת לגז הישראלי ועלולה לרכוש גז איראני כחלופה.

ואולם עד לרדת הגיליון לדפוס - לא שיגרו משרד החוץ ומל"ל את תשובתם לשאלות.

אגב, המצגת שעמה הופיע גולד בפני הקבינט המדיני־ביטחוני עוררה תמיהה נוספת, כשציירה את ענף הגז הישראלי ככזה שעשוי "לחזק את מעמדה של ישראל כשחקן מרכזי בשוק הגז העולמי, ובכך לקדם את האינטרסים המדיניים והכלכליים של ישראל בעולם".

בנוסף, פרק מרכזי בנייר העמדה הזה הוקדש לדאגה לאינטרסים האמריקאיים, חרף התנהלות נתניהו, המכהן גם כשר החוץ, מול הבית הלבן בחודשים האחרונים. "חיוניותה של ארה"ב לישראל כמשענת אסטרטגית אינה מוטלת בספק, ויש לשמר יחסים אלה", נכתב בחוות הדעת, תוך טענה כי "חברי קונגרס אמריקאים הביעו אכזבה ממה שכונה על ידם 'הפרת ההסכמים על ידי ישראל עם חברת הגז האמריקאית'. נמנים עליהם ידידי אמת של ישראל בבית הנבחרים ובסנאט האמריקאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה