נתניהו מתכנן תרגיל? "אישור מתווה הגז, ששינסקי 2, מע"מ 0% לחשמל ומים – בחבילה אחת"

כך דווח בערוץ הכנסת. המטרה: "לחייב" את "כולנו" להצביע בעד מתווה הגז ■ בכולנו זועמים: "ההתנהגות של הליכוד מקטינה את הנכונות שלנו לשתף פעולה עם נתניהו בנושאים שחשובים לו"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"אנשי נתניהו רוצים לתפור עסקת חבילה שתכלול הן את אישור מתווה הגז כפי שרוצה ראש הממשלה בנימין נתניהו, אישור ששינסקי 2 כפי שרוצה שר האוצר משה כחלון, ומע"מ 0% לחשמל, ומים ותחבורה ציבורית כפי שרוצה שר הכלכלה אריה דרעי - כך דווח היום בערוץ הכנסת. המטרה - להכריח את כולנו וש"ס לתמוך בכל אלה. יצוין כי דרעי מסרב לחתום על מתווה הגז.

כפי שנחשף אתמול ב-TheMarker הממשלה הגישה אמש (ד') את מתווה הגז לכנסת, אבל לא נערכה הצבעה על המתווה במליאה - שתתבצע ככל הנראה בשבוע הבא. מדובר בהחלטתה מלפני כמה שבועות של הממשלה לאישור מתווה הגז.

מאגר תמרצילום: אלבטרוס צילומי או

ההנחה של החלטת הממשלה על מתווה הגז בשולחן בכנסת תאפשר לממשלה לכנס את המליאה בפגרה בתוך 48 שעות לח"כים כדי לאשר את המתווה, וזאת, מבלי צורך לכנס את המליאה במיוחד כדי להניח את המתווה. בדרך דומה כונסה המליאה לזמן קצר ביום שני השבוע כדי להניח בפניה את חוק התקציב וההסדרים.

גורמים במפלגת כולנו הביעו תמיהה על הכוונה של אנשי נתניהו להגיש את מתווה הגז לאישור הכנסת כאשר אין רוב במליאה להעברת סמכויות של דרעי. "אם אין רוב להעברת סמכויותיו של דרעי לשטייניץ בשביל מה להגיש את מתווה הגז לאישור הכנסת", שאלו בכולנו. במפלגה זועמים על הליכוד ש"ניסה לגנוב סוסים" בוועדת הכנסת ולפצל את "סעיף ששינסקי 2" מהחוק כמו גם את הקמתה של רשות החשמל. בכולנו אמרו כי דרך התנהגות זו של הליכוד מקטינה את הנכונות של המפלגה לשתף פעולה עם נתניהו בנושאים שחשובים לו.

מצד שני בליכוד אומרים כי אם כולנו לא תשתף פעולה בגז אזי הליכוד לא ישתף פעולה באישור הרפורמות בחוק ההסדרים. שר האוצר כחלון מתעקש על חקיקת "ששינסקי 2" בעוד נתניהו ביקש כבר לפני שבועיים לפצל את ששינסקי 2 מחוק ההסדרים.

בלשכת ראש הממשלה תיכננו שבכינוס המליאה שנערך אתמול יתבקשו הח"כים לאשר את מתווה הגז. לצורך כך אף נערכו גישושים עם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, שהודיע על תמיכת סיעתו (למעט ח"כ אורלי לוי אבקסיס שהודיעה שתתנגד למתווה הגז).

בממשלה מקווים להשיג רוב בעד המתווה באמצעות תמיכת 5 ח"כים מישראל ביתנו. כמו כן, בקואליציה מבקשים למנוע חופש הצבעה בסיעת "כולנו" ולחייב את 8 מבין 10 הח"כים (למעט שר האוצר משה כחלון ושר השיכון יואב גלנט) להצביע בעד. בממשלה מבקשים להעביר את סמכויתיו של דרעי בתחום הגז לשר האנרגיה יובל שטייניץ אבל לפי שעה אין לכך רוב כי יו"ר ישראל ביתנו הודיע שיתנגד ו-3 שרים הודיעו שלא ישתתפו בהצבעה: כחלון, גלנט ושר הרווחה חיים כץ.

עם זאת, למרות התמיכה שהובעה במתווה מצד ישראל ביתנו נתניהו החליט ביום א' שלא להגיש השבוע את המתווה למליאה. גורמים בלשכת רה"מ הסבירו כי אין מה להזדרז ולהגיש את מתווה הגז לאישור המליאה לנוכח סירובו של שר הכלכלה אריה דרעי (ש"ס) ליטול את סמכויותיו של הממונה על ההגבלים.

בכנסת הושמעו גם הערכות שלפיהן לנוכח גילויי הגז במצרים, השומטות במידה רבה את הנימוקים לאישור הדחוף של הקבינט המדיני ביטחוני של מתווה הגז - הוחלט לפי שעה שלא להעלות את המתווה להצבעה.

גורמים בקואליציה אמרו אמש כי לפי שעה לא ברור מתי יועלה המתווה לאישור המליאה. לא מן הנמנע שבתקופה הקרובה יגביר רה"מ את לחציו על שר הכלכלה דרעי ליטול את סמכויותיו בתחום הגז של הממונה על ההגבלים. דרעי הודיע בשבוע שעבר על סירובו ליטול את הסמכויות גם אם המליאה תאשר את המתווה.

אפשרות אחרת שהועלתה היא לנסות ולהעביר במליאה החלטה להעברת סמכויותיו בתחום הגז של דרעי אל הממשלה כולה. הממשלה ניסתה בסוף יוני 2015 לגייס רוב במליאה בעד העברת סמכויותיו של דרעי לממשלה כולה, אבל לא הצליחה בכך בשל התנגדותו של ליברמן, שהודיע כי יתמוך במתווה אבל לא בהעברת הסמכויות.

כך או כך, מסתמן כי נתניהו לא מתכוון להמתין עד לכך שהממונה החדש על ההגבלים, לכשייבחר - יחתום על הסדר למניעת הסדר כובל של מונופול הגז. אישור ההסדר עם חברות הגז במסלול הרגיל ייארך לפי הערכות חצי שנה עד שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"