הממשלה אישרה את מתווה הגז; דרעי תמך, המתנגד היחיד - אבי גבאי מכולנו

שר הכלכלה אריה דרעי לא הודיע אם יפעיל את סעיף 52 בחוק ההגבלים, ואם יכפה את המתווה ■ יו"ר ועדת הכלכלה: "כל ההצגה וכל התפאורה היא רק לכבודו של השר אריה מכלוף דרעי - הוא כמובן נלחם כאריה כדי שיפול לבסוף, ולא בכבוד, על סעיף 52"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הצעת המחליטים שנועדה לאשר את מתווה הפשרה מול מונופול הגז עלתה להצבעה לאחר כשלוש שעות של דיונים, שבהם נכח רק מיעוט השרים - לעתים אף בנוכחות חמישה שרים בלבד. בתום הדיון המקצועי שב הרכב הממשלה כולו לחדר הישיבות לצורך ההצבעה, שבסיומה הרימו ידם בעד אישור המתווה 17 שרים, מול מתנגד אחד - השר להגנת הסביבה, אבי גבאי (כולנו). שלושה שרים: משה כחלון, חיים כץ ויואב גלנט נמנעו, עקב חשש לניגוד עניינים.

גבאי אגב, חזר לישראל מחופשתו ל-24 שעות כדי להשתתף בישיבת הממשלה, ואמר בפתח הישיבה כי "אם לא יהיה שינוי ממש בנושא הביטחון האנרגטי" יצביע נגד המתווה, אם כי לא פירט את דרישותיו. לדברי גבאי, "לא אוכל להצביע בעד מתווה שלטעמי פוגע בביטחון האנרגטי. ההחלטה משנה החלטת ממשלה קודמת, המחייבת את מחזיקי תמר לחבר צינור גז נוסף, צינור שייצור גיבוי לצינור הקיים וירחיב את אספקת הגז לישראל, כך שיותר מפעלים וגם תחבורה ציבורית יוכלו להשתמש בגז, להוריד את יוקר המחיה ולצמצם את זיהום האוויר בישראל. בנוסף, ההחלטה מאפשרת יצוא טרם פיתוח מאגרים אחרים וגם כאן יש סיכון למצב בו ישראל תחסר בגז בעוד מספר שנים. סיכון שאל לנו לקחת".

נתניהו ושטייניץ בישיבת הממשלהצילום: מרק ישראל סלם

שר הכלכלה, אריה דרעי, לעומת זאת, הצביע לבסוף בעד המתווה - ושוב פיזר ערפל סביב תוכניותיו לעתיד. זאת, כשנמנע מלציין כי יעשה שימוש בסעיף 52 לחוק ההגבלים - במטרה לעקוף את סמכות הממונה על ההגבלים העסקיים ולאשר את המתווה חרף התנגדותו.

"השר דרעי הודיע לפני חודשיים שאינו מתכוון להפעיל את הסעיף בפעם הראשונה מאז חקיקתו ואין לו מה להוסיף מעבר לכך", מסר דוברו, והוסיף: "השר דרעי הצביע בעד המתווה כבר בקבינט לפני כחודשיים, כעת המתווה שופר - ולכן הצביע בעד. השר ציין כי זה הרע במיעוטו שהצוות הבין-משרדי השיג לאחר חמש שנים של אי עשייה מוחלטת".
המשמעות של אי הפעלת סעיף 52 היא נסיגת הממונה על ההגבלים העסקיים מהכרזת הסדר כובל במאגר לווייתן - אך הליך מינוי הממונה הבא מתעכב לעת עתה.

הפעלת סעיף כזה תידרש קודם בהיוועצות ועדת הכלכלה של הכנסת, שהיו"ר שלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) שמסר לאחר הצבעת הממשלה: "שידע כל שר שהצביע בעד המתווה שלא תהיה לו מחילה ולא תתקבל סליחתו על מעשיו. כל ההצגה וכל התפאורה היא רק לכבודו של השר אריה מכלוף דרעי - הוא כמובן נלחם כאריה כדי שיפול לבסוף, ולא בכבוד, על סעיף 52".

לאחר החלטת הממשלה, קיימות כמה אפשרויות: האחת - ששר הכלכלה אריה דרעי יחתום על הסעיף העוקף את הממונה על ההגבלים בעניין סמכויות הגז. השנייה - אישור הודעת ראש הממשלה על מתווה הגז במליאת הכנסת ב-2 בספטמבר 2015 ולאחר מכן דיון התייעצות עם ועדת הכלכלה באשר לשימוש בסעיף 52. אפשרות נוספות שהועלתה במשרדים הכלכליים הוא שהמתווה לא יוגש לאישור הכנסת, אלא ימונה ממונה חדש על ההגבלים שיתמוך במתווה הגז המתוקן ויחסוך את הצורך בנטילת סמכויותיו של הממונה על ההגבלים.

השר להגנת הסביבה לשעבר, אבי גבאיצילום: מרק ישראל סלם

בתחילת הישיבה, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אנחנו נעביר היום בממשלה החלטה היסטורית, לא פחות מזה, אישור מתווה הגז. ההחלטה הזאת תכניס לאזרחי המדינה, לקופת המדינה, מאות מיליארדי שקלים. הכסף הזה יילך לטובת החינוך, הבריאות, הרווחה ולצרכים לאומיים אחרים".

בפתח דבריו אמר ראש ההמשלה כי "אני רוצה לשבח את העבודה שעשה הצוות בראשות השר שטייניץ שהביא להפחתה מאוד משמעותית במחיר שהמדינה תשלם עבור הגז וגם שינויים אחרים ששיפרו מאוד את המתווה. אני מאמין שנעביר את ההחלטה ברוב גדול, ובצדק. אני לא מתרשם מהפופוליזם – זה רק פופוליזם בעיניי, אף על פי שאנשים יכולים אולי גם להאמין במה שהם אומרים, אבל המדינה זקוקה לגז. משאבי גז הולכים להיפתח באזורנו, לצערי, כך או כך, ואנחנו צריכים לדאוג שהמשאבים שלנו יעבדו בפול ווליום, בקיטור מלא. אנחנו צריכים להוציא את הגז מהים. ההחלטה הזאת היא אבן דרך חשובה. אנחנו מתגברים על המכשולים צעד אחר צעד, לא יעצרו את התהליך הזה. הגז ייצא מקרקעית הים ויגיע לאזרחי ישראל, לתעשייה בישראל ולכלכלת ישראל - לטובת אזרחי ישראל".

לדעת נתניהו, "כל בדיקה אובייקטיבית תוכיח שהמתווה הזה הוא שיפור משמעותי לעומת המצב הקיים. אבל צריך להבין עוד דבר, אי אפשר לעצור את זה. כשדבר נכון צריך להתבצע, והוא כל כך גורלי לכלכלת ישראל ולמצבה האסטרטגי של מדינת ישראל, הדבר הזה לא ייעצר. יחפשו עוד דרך לעכב, עוד תירוץ, עוד סיבה – וזה לא יעזור. המתווה הזה יעבור כך או כך, והגיע הזמן שהוא יעבור. האינטרסים האמיתיים של מדינת ישראל מחייבים את העברת המתווה הזה כמה שיותר מהר".

מטה המאבק במתווה הגז מסר בתגובה להחלטת הממשלה כי הוכח שבישראל קיים "מונופול שיש לו מדינה", לשון ההודעה. "עוצמתו הרבה של מונופול הגז הביאה חלק משרי הממשלה להצביע בעד האינטרסים של טייקוני הגז, ונגד האינטרסים של אזרחי ישראל. שרי הממשלה ככל הנראה לא קראו את פרטי מתווה מונופול הגז, כי אחרת לא היו מצביעים בעדו. ההיסטוריה תשפוט את מי שנטל חלק בהליך גיבוש והעברת מתווה מונופול הגז, וייאלץ להסביר את עמדתו בפני ועדת החקירה שתקום בעתיד לשוד הגז".

באשר להליך ההצבעה נמסר: "אזרחי ישראל יידעו להוקיר תודה לשר אבי גבאי שלמד את פרטי מתווה מונופול הגז, וחזר בבהילות מחופשה בחו"ל כדי להצביע נגדו. כך מתנהג משרת ציבור אמיתי. שרי כולנו האחרים שברחו מהצבעה, ובראשם שר האוצר משה כחלון, לא יזכו לאותו הכבוד. הצבעת השר דרעי בעד מתווה מונופול הגז היא הצבעה נגד השקופים ובעד אי שקיפות גיבוש המתווה שהוסתר מאזרחי ישראל וגובש במחשכים וללא תיעוד מלא".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) אמר לאחר ההצבעה כי "כל החלטה על מתווה הגז הקיים היא חתימה על הקרח. ממשלה בראשותי תחליט על מתווה גז הוגן והגון לאזרחי ישראל שיכלול פיקוח על המחירים ויבטא דאגה אמיתית לעתידה של מדינת ישראל".

גורם ממשלתי שנכח בדיון: "הדרג המקצועי מבין שהמתווה לא נכון. ראו זאת בשפת הגוף ובתשובות שנתנו. גם נתניהו ושטייניץ לא משוכנעים בהסכם. הם לא נראו כמו אנשים שחושבים שעשו דבר טוב. לא באמת התקיים דיון, לכולם היה ברור שהמתווה יאושר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"