"הישראלים ייקנסו ב-7.3 מיליארד שקל" - הדו"ח הדרמטי שהוביל להדחתה של אורית פרקש

רשות החשמל נגד מתווה הגז: "אם יאושר - החשמל יתייקר ב-6%, והגז ב-30%" ■ מונופול תמר הקפיץ את עלות הגז של חברת החשמל ב-13.5 מיליארד שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"השליטה המונופוליסטית של קבוצת בעלות אחת כל מאגרי הגז לעשורים הקרובים הביאה להחמרה בתנאי ההסכמים למכירת גז ומחיריהם – למשך שני העשורים הבאים - באופן שפוגע ברווחת צרכני החשמל וביכולת לפתח תחרות במשק החשמל בישראל. ככל שהמתווה הממשלתי לא יבטיח כי הסכמי הגז החדשים במשק לא ימשיכו להתבסס על מנגנוני הצמדה חריגים, וככל שלא ימנע התחייבויות עודפות לרכישת כמויות גז – תונצח עלייה עקבית ודאית של מחירי הגז לציבור, במנותק מהמתרחש בשוקי הגז בעולם, בניגוד למקובל ובלא כל הצדקה כלכלית" – במילים אלה פותחת רשות החשמל את התייחסותה לטיוטת מתווה הפשרה שגיבשה הממשלה מול מונופול הגז הטבעי.

המסמך החריף כולל ביקורת קשה על ליקויים שאיתרה הרשות בגיבוש המתווה, תוך ציון הסכנות שנשקפות לציבור צרכני החשמל אם אמנם יתקבל. המסמך אושר במליאת רשות החשמל כבר לפני שלושה שבועות. אף שמדובר בהחלטת מליאה שאמורה להיות פומבית, פרסומה נמנע עד כה בהוראת משרד האנרגיה. זאת, בעוד שבמקביל, פועל שר האנרגיה, יובל שטייניץ, להפקעת סמכויות רשות החשמל באמצעות חוק ההסדרים למשק – וכן להדחתה של יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, מתפקידה.

ח"כ אורית פרקש־הכהן, לשעבר יו"ר רשות החשמל

לטענת הרשות, היעדר הטיפול המשמעותי בחוזי הגז העתידיים במשק, כפי שאמנם עולה ממתווה הפשרה - יביא לזינוק של 30% במחיר הגז במשק עד ל-2030. זאת, בשל הנצחת מנגנון ההצמדה הבעייתי שמבטיח את המשך האמרת מחיר הגז – ולא בוטל במסגרת המתווה.

התוצאה של זינוק זה במחיר הגז תהיה "קנס" שבו יחויב ציבור צרכני החשמל בישראל בסך של לפחות 7.3 מיליארד שקל (מהוונים ל-2030) – שמשמעותו העלאת תעריף החשמל במשק ב-6%. זאת, מזהירה הרשות, נוסף על החשש כי עם אישור המתווה המקל, יפנו אליה יצרני חשמל פרטי שחוזיהם נפסלו בעבר – בטענה כי הם מנופחים – ואז תידרש הרשות לדון בהם מחדש ולאשרם, תוך העמסת עלויות נוספות על תעריף החשמל.

"העלות השנתית העודפת תלך ותאמיר ככל שתקופת הסכמי הגז תתקדם", מזהירה רשות החשמל. "ב-2021 לבדה ישלם ציבור צרכני החשמל עלות עודפת של כמיליארד שקל בשנה בגין מחירי הגז, בשל אי הטיפול בהם. ב-2025 תאמיר העלות העודפת שבה יישא הציבור ל-1.3 מיליארד שקל בשנה".

בנימין נתניהו (מימין) ויובל שטייניץ עם תרשים של מחירי הגז, בישיבת הממשלהצילום: אמיל סלמן

עוד מגלה רשות החשמל, כי אם חברת החשמל היתה חתומה כיום על הסכם העקרונות שהציעו לה בעלי מאגר תמר עוד ב-2009, לפני שנהפכו למונופול ו"שיפצו" את החוזה כלפי מעלה – היו נחסכים מהציבור הישראלי עד ל-2030 תשלומים עודפים של לא פחות מ-13.5 מיליארד שקל.

באשר להטלת פיקוח מחירים "נוקשה", סביב 3.5 דולרים ליחידת חום, שתתבסס על תשואה של 12% בלבד לבעלי המאגר – הרי שזו היתה חוסכת לציבור 22 מיליארד שקל. ואולם, הרשות ציינה כי אינה מצדדת בחלופה זו "מחשש להרתעת משקיעים".

לטענת רשות החשמל, העלויות העודפות שציינה הן המינימליות, במידה שעמדתה לא תתקבל ומחירי הגז בחוזים יישארו ללא טיפול, אך לא בכך מסתכמת הסכנה: "הרשות מבקשת להדגיש בפני מקבלי ההחלטות כי לאחר אישור טיוטת מתווה הגז, יהיה זה קשה עד בלתי אפשרי מצד המדינה לתקן או לטפל בסוגיה האמורה", הזהירו.

אזהרה זו נומקה בסעיף החסינות שהובטח לחברות הגז – אך גם בעובדה שדלק תמכור את אחזקותיה במאגר תמר על בסיס תזרים ההכנסות שמובטח מהחוזים הקיימים. "בכך ייסתם הגולל הלכה למעשה על היכולת להתערב בעתיד בהסכמים אלה. אי הטיפול באמור לעיל, הוא שעלול להרתיע משקיעים נוספים בתחום קידוחי הגז בישראל, בשל העצמת כוחו הכלכלי של מונופול הגז", נכתב.

"לא ברור מדוע הממשלה שינתה דעתה"

בהתייחסותה למתווה הגז, מעבירה רשות החשמל ביקורת מרומזת על דרך התנהלות צוות המשא ומתן הממשלתי מול חברות הגז – שממנו הודרה הרשות – ואף "עוקצת" את אגף התקציבים במשרד אוצר.

סילבן שלום ויצחק תשובהצילום: משה בנימין

במארס האחרון שיגר הממונה על התקציבים, אמיר לוי, מכתב אל הרשות – בשם הצוות – ובו גיבה את ההחלטה שלא לאשר את שלושת חוזי הגז המנופחים שהכתיב בשנה האחרונה מונופול תמר (במחיר של 5.75 דולרים ליחידת חום). זאת, לטובת קביעת תקרה למחיר הגז – הזהה למחיר האופציה שבה מחזיקה חברת החשמל.

מדובר במחיר בסיס של 5.35 דולרים ליחידת חום, שמוצמד לשליש מדד אמריקאי (CPI) – ובכך שומר על יציבות יחסית. לעומתו, חוזה העוגן של חברת החשמל מוצמד למדד אמריקאי + 1% - כך שכבר ב-2021 יאמיר ל- 6.53 דולרים ליחידת חום. זאת, בעוד שמחיר הגז של האופציה יגיע באותה שנה ל-5.54 דולרים ליחידת חום בלבד.

כך גם יאמיר מחיר הגז הבסיסי של חברת החשמל עד 2030 בכ-30% לסביבת 7 דולרים ליחידת חום - לעומת עלייה של 9% בלבד שירשום מחיר האופציה עד לשנה זו, אז ינוע סביב 5.8 דולרים ליחידה בלבד. כאמור, בתרחיש עסקים כרגיל יתייקר החשמל ב-6% - לעומת העלאת תעריף של 1.75% בלבד לפי הצעת רשות החשמל.

ואמנם, לוי דרש באחרונה כי ב"מקצה השיפורים" שייעשה למתווה תיקבע אופציית חברת החשמל כתקרה למחיר הגז בחוזים העתידיים. כפי שנחשף הבוקר ב-TheMarker, דרישה זו נדחתה על ידי שטייניץ והמועצה הלאומית לכלכלה. זאת, לטובת אימוץ מחיר הגז של יצרני החשמל הפרטי כתקרה.

הכוונה היא למחיר בסיס של 5 דולרים ליחידת חום, שצפוי לרדת בסוף השנה ל-4.7 דולרים – אך מוצמד לרכיב הייצור של חברת החשמל. רכיב זה בעצמו מוצמד בחלקו לחוזה הגז הבעייתי של החברה, לצד הצמדה למדד הישראלי ולמחיר הפחם. לפי חישובי רשות החשמל, ב-2021 צפוי גם מחיר זה להגיע לרף גבוה של 6.45 דולרים ליחידת חום.

אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצרצילום: מיכל פתאל

"עיון בטיוטת המתווה מעלה כי אין בו טיפול ממשי במחירי הגז לטווח ארוך ובתנאיהם. זאת, בניגוד לעמדת צוות המשא ומתן ממארס", תהתה רשות החשמל. "לא ברור איזה שינוי נסיבות התרחש מאז מועד מכתב זה שמצדיק את שינוי העמדה הממשלתית ביחס להסכמי הגז שתמכה בהחלטת רשות החשמל", הוסיפו שם בעוקצנות.

אגב, ברשות החשמל מזהירים כי הותרת ההצמדות על כנן תביא למחיר גז ממוצע של יותר מ-6 דולרים ליחידת חום ב-2021 – כך שגם ה"חלונות" בחוזי תמר שמאפשרים פתיחת חוזים או מחירים לקראת שנה זו יתייתרו – מכיוון שהמחיר הממוצע באותה עת בשוק לא יתמרץ כל הוזלה.

"טיוטת המתווה נחזית כמכשירה את מנגנוני ההצמדה החריגים הנכללים בהסכמי הגז, שנפסלו על ידי רשות החשמל בשנה האחרונה, ובאופן שעלול לשבש את יכולת חברת החשמל לתקן את הסכמי הגז שלה באופן מסחרי וחופשי בנקודת הפתיחה הצפויה ב-2021", נכתב עוד. "מחירי הגז יתייקרו באופן מזדחל, אך עקבי, בשני העשורים הבאים במנותק מהמתרחש בשוקי העולם- גם אם מחירי הגז העולמי יוזלו".

"למרות ההטבות הכלכליות – אין במתווה סנקציות"

ברשות החשמל קוטלים את המנגנון שלפיו ספקי הגז יידרשו להציג ללקוחות בישראל את חוזי הייצוא שלהם – ויאפשרו להשוותם למשך שלוש שנים. "חלון הזמן לחתימה על החוזה קצר יחסית; מנגנון זה כולל ייצוא לשווקים בשוק המקומי של מדינות אגן הים התיכון – שגם הן שבויות בידי מונופול תמר; ומנגנון זה תלוי בעיקר בפיתוח מאגר לווייתן בלוח הזמנים המתוכנן, דבר שאינו ודאי", העיר דו"ח הרשות.

משכך, לפי עמדת הרשות, ללא כל קשר לשינויים המבניים המוצעים בשוק הגז לפי המתווה, חייבת הממשלה לקבוע כי תקרת מחיר הגז במשק עבור החוזים שנחתמו מ-2014 תהיה זהה למחיר האופציה של חברת החשמל – וזאת כדי למנוע הנצחה של עלייה נמשכת במחירי הגז, וכדי לאפשר תחרות במשקי החשמל והגז.

"קביעת המחיר של חוזים חדשים לפי ממוצע הכנסות תמר כיום, תביא לכך ששווי המאגרים שיימכרו יתומחר לפי מגמת המחירים הקיימת. כתוצאה מכך, ספקי גז חדשים אשר ייכנסו לשוק יתקשו להציע מחירים נמוכים יותר בעתיד", מזהירה הרשות.

"קביעת מחיר ראוי להסכמי הגז עד למכירת מאגרי כריש-תנין היא זו שתייצר מנוף הכרחי להורדת מחירי הגז במשק, במועד הפחתת הכמויות בהסכמי היצרנים הפרטיים ובמועד פתיחת המחיר בהסכם חברת החשמל המתוכנן לסוף העשור. בנוסף, אם אכן ייקבע מחיר נמוך יותר להסכמים החדשים בשוק – מכירת כריש-תנין תתבסס על מחיר גז נמוך בעד 20% בסוף העשור. כך, הספקים שירכשו את המאגרים יוכלו להציע מחירי גז נמוכים במועד פתיחת ההסכמים מבלי לפגוע בהחזר ההשקעה".

ואולם הביקורת שמתחה הרשות על המתווה לא נשמרה בגבולות מחיר הגז. "טיוטת המתווה המוצע איננה כוללת כל סנקציה כלפי ספקי הגז בגין אי עמידה במועדים למימוש ההתחייבויות המופיעות במתווה ובכלל זה ביחס להתחייבויות שכבר נקבעו בהחלטות ממשלה קודמות ולא כובדו – כמו ההתחייבות להנחת צינור נוסף לחוף בישראל מתמר – חרף מתן הטבות כלכליות משמעותיות" – חזרה רשות החשמל על האזהרות שנשמעו גם מפי מבקר המדינה, יוסף שפירא ונגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג.

"הרשות מדגישה את החשיבות הרבה בהבטחת אמינות הספקת הגז, באמצעות הקמת צינור נוסף, הקמת מאגר לאחסון גז והבטחת הלחץ המתאים בצינור. שכן המחיר של הפרעות בהספקת הגז לתחנות כוח הוא גבוה במיוחד", נכתב עוד.

כמו כן, מאירה רשות החשמל זרקור על העדר הטיפול בחובת הרכישה שמעוגנת בחוזי תמר – גם אם הגז לא נצרך בפועל. העלות העודפת שחישבה למשק, מבהירה הרשות, לא כוללת עלויות עקיפות שנובעות ממנגנון יקר זה (2 מיליארד שקל בשנה) – ואף לא מחסמי המימון הגבוהים שהם מקימים על יצרני חשמל פרטי חדשים.

לאור כל אלה, קוראת רשות החשמל לממשלה לתקן את מתווה הפשרה מול מונופול הגז בשלוש נקודות עיקריות: לאסור על כל חוזה חדש שנחתם מאז 2014 לכלול מנגנוני הצמדה צמודי מדד פלוס/מינוס 1% - ולקבוע תחתה הצמדה לסל מחירי גז בשווקים דומים בחו"ל; לקבוע תקרה שנתית מרסנת ברמת מחיר האופציה של חברת החשמל; וכן להשהות את התחייבות הכמות הדרקונית (take or pay) שבה נושאים לקוחות תמר לפחות עד לתחילת אספקת הגז ממאגרים נוספים.

מצדו השני של המתרס, תקף איגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז את רשות החשמל: "מדובר ברשות שגרמה נזק אדיר למשק החשמל ולציבור – ומנסה כעת לגרום נזק נוסף למשק הגז הטבעי", נמסר מהאיגוד. "הגז מתמר הוזיל את עלויות ייצור החשמל ב-21 מיליארד שקל בשנתיים האחרונות, ורק בשל ניהול כושל של רשות החשמל לא הגיע החיסכון לצרכנים. חוות הדעת המגמתיות והלא מקצועיות של הרשות פוגעות בכלכלת ישראל ואזרחיה. אנו תקווה שמאבק על תפקיד לא יגרום לפגיעה באזרחים".

בתגובה לפרסום דו"ח רשות החשמל מסר מטה המאבק בגז כי "הדו"ח מוכיח שהמונופול האימתני שנוצר במשק הגז גובה מחיר כבד מאזרחי ישראל ומהכלכלה הישראלית כולה. במקום שתגליות הגז הישראליות יביאו לשגשוג, מחירי הגז והאנרגיה חוזרים ומתייקרים בניגוד גמור למתרחש בעולם. אזרחי ישראל לא יסכימו לשמש מעכשיו ולשנים קדימה כפרה חולבת עבור תאגידי מונופול הגז. על הממשלה להפעיל את סמכויותיה וריבונותה מול המונופול, ולגבש מדיניות שמשרתת את אזרחי ישראל".

ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה בתגובה כי "הדו"ח הוא סטירה מצלצלת בפניה של ממשלת יוקר המחיה המתחפשת לממשלה חברתית. הדו"ח שהוסתר הביא להדחתה של יו"ר הרשות משום שחשף במערומיה ממשלה שמשליכה סוכריות זולות לציבור, אבל בפועל משרתת את טייקוני הגז. כל ניסיון של נתניהו, שטייניץ, כחלון ודרעי להפריד את סוגיית הגז מסוגיית התקציב נידון לכישלון, וכל הטבה מדומה שתחולק לציבור היא בדיחה לעומת המיליארדים שנשלם אך ורק כדי להעשיר את נובל ואת תשובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"