אחריות לאומית |

פלוג, כחלון ושפירא משרטטים לנתניהו קווים אדומים

פלוג ראתה את גורלם של רגולטורים סוררים, אך יישרה קו עם כחלון ושפירא לגבי האיומים האסטרטגיים שהמתווה לא פותר וניצבה גם למול התנהגותו הבלתי אחראית של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שלטענתו, נהנה מגיבויו של נתניהו

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ד"ר קרנית פלוג היא לא פרופ' סטנלי פישר. לא יהיה זה הוגן להשוות את מעמדה הציבורי ואת משקל אמרותיה בעולם הפוליטי לאלה של קודמה בתפקיד. שלא כמו פישר, שהתייצב בינואר 2011 בנחרצות לימין ועדת ששינסקי ושם אז סוף לחיבוטיו של ראש הממשלה - פלוג לא תתייצב מול בנימין נתניהו, ולא רק משום שהיא זקוקה להגנתו מפני יוזמות הרפורמה של שר האוצר, משה כחלון.

גם פלוג ויועציה קוראים עיתונים. גם הם עדים לתיאורי התזת ראשם של רגולטורים סוררים. לכן, ולמרבה האכזבה, הסתפקה פלוג בתיאורים עמומים ומרומזים על מתווה "סביר", ועל "נסיבות שנוצרו". זאת, מבלי שציינה את מחיר ההשלמה עם מונופול גז זר, את שינוי ההחלטה שקיבלה הממשלה, בתמיכת בנק ישראל, על יצוא הגז (2013) - ומבלי שהצטרפה לביקורת על ויתור ריבונות ישראל למשך 10–15 השנים הבאות (סעיף היציבות).

ראש הממשלה נתניהו והנגידה פלוג, 2014צילום: חיים צח / לע"מ

אגב, באשר להוזלת מחיר הבסיס של הגז במשק - לא היתה כל סיבה לצפות להתערבות פלוג. מאז ומעולם הזהיר בנק ישראל מפני סבסוד המשאב, צידד גם במיסוי השימוש בו ולטש עיניים לניהול קרן ההשקעות של רווחי מכירתו.

בשני קווים אדומים אחרים, לעומת זאת, כן היה צריך לצפות להתערבות בנק ישראל, וזו אמנם הגיעה. הראשון הוא החשש האקוטי מפני אי־אספקת גז. כפי שהוסבר שוב ושוב, מתווה הפשרה מול המונופול לא נותן מענה לספקות הכבדים שמרחפים מעל פיתוחו במועד של מאגר לווייתן. חמור מכך, הוא מתיר יצוא מוקדם של גז מהמאגר היחיד שעומד כיום לרשות המשק, תמר, ובסתירה לעמדת כל גורם ממשלתי מקצועי רק לפני שנתיים.

בנק ישראל לא מתעלם מהפגיעה הפוטנציאלית בביטחונה האנרגטי של ישראל. נגידת הבנק חוברת לכחלון, לחברו לסיעה, השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, ולמבקר המדינה, יוסף שפירא, ומתנה את תמיכתה במתווה בקביעת אבני דרך אפקטיביות לפיתוח מאגר לווייתו, כלומר הצבת סנקציות ברורות לכל עיכוב בפיתוח המאגר כבר בשנה הקרובה, ולא ב–2019. זאת, לרבות עצירת יצוא הגז, הנחת תשתית נוספת לחוף בכפייה או פיקוח מחירים זמני, ולו כדי שישראל לא תעמוד אז בפני שוקת שבורה ותלות באיש מקצוע בודד. וכל אלה, לצד תמרוץ בעלי המאגר האדישים - דלק ונובל אנרג'י - לפתחו, אף שאינם להוטים לקרב את המשק לעידן של תחרות.

שטייניץ, נתניהו ופישרצילום: פלאש 90

מיישרת קו עם 
הדרגים המקצועיים

הקו האדום השני הוא בשאלת ההתמודדות עם מציאות מונופוליסטית בשוק הגז, ביום שלאחר כישלון התחרות המובטחת במתווה, או לאחר שייוודע על עיכוב חיבורם של מאגרי גז נוספים על תמר. גם כאן מצטרפת פלוג לאוצר ולשפירא בקריאה לכונן מנגנון פיקוח ממשלתי על מחיר הגז, באופן שימנע תמחור לא מרוסן במציאות של תלות בתמר בלבד. כאן היא גם רומזת לקריאה העולה מדו"ח מבקר המדינה האחרון - לאפשר את השלמת עבודתה של ועדת הפיקוח על מחירי הגז, שהוקפאה בהוראת הדרג הפוליטי בדצמבר האחרון.

בכך, מיישרת פלוג קו עם עמידתם העיקשת של הדרגים המקצועיים, בכל הנוגע לאיומים האסטרטגיים שלא נענו במתווה המוצע. על אף אמרותיה החלביות, פלוג דואגת לחזית אחידה מול התנגדותו הבלתי אחראית של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שלטענתו, נהנה מגיבויו של נתניהו.

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי