השלכות קטסטרופליות |

רפובליקת בננות ברשות החשמל: נתניהו מצפצף על בג"ץ ועל הציבור

הרפורמה שאושרה בממשלה כדי לכבות את רשות החשמל במתכונתה הנוכחית נשענת על כרעי תרנגולת ■ אפילו אם צריך היה להדיח את יו"ר רשות החשמל אורית פרקש־הכהן - קשה לראות כיצד הדחה במסגרת רפורמה תעמוד בבג"ץ

עידו באום
עידו באום
עידו באום
עידו באום

בשוק החשמל היו לא מעט אנשים שחיככו ידיים בהנאה לשמע החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האנרגיה, יובל שטייניץ, להדיח את יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן. כרגולטורית של שוק חשמל, היא היתה אחראית בראש ובראשונה על תעריף החשמל. בחברת החשמל יש גורמים שטענו כי התעריפים שהכתיבה לחברה אינם הוגנים; בחברות החשמל הפרטיות האשימו אותה על שהיטיבה עם חברת החשמל על חשבונן בגלל חששותיה מהגרעון של חברת החשמל; שותפויות הגז האשימו אותה בפופוליזם ובהתנהלות לא מקצועית. ויש מי שטוען שאם כולם כועסים — זה אומר שפרקש־הכהן דווקא היתה בסדר.

בואו נניח שלא כך. בואו נניח שהגיע הזמן להעיף את הרגולטורית הסוררת. אפילו אם היה צריך להדיח אותה — זו לא הדרך. אם תוגש עתירה לבג"ץ קשה יהיה להצדיק את ההדחה. תמוה מדוע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לא הסביר לראש הממשלה כמה שערורייתית סדרת ההחלטות שקיבל בכל הקשור לאסדרת משק החשמל.

ח"כ אורית פרקש־הכהן, לשעבר יו"ר רשות החשמל

וינשטיין ידע מה עומד להתרחש; צלצולי אזהרה הושמעו בפניו. המשנה ליועץ לעניינים כלכליים־פיסקאליים, עו"ד אבי ליכט, לא הופתע ממהלך ההדחה בעת דיוני הממשלה. היו לא מעט רפורמות שהיועץ הוציא מחוק ההסדרים בנימוקים שונים. הרפורמה במשק החשמל היתה צריכה להיות אחת מהן, ולא ברור מדוע וינשטיין וליכט נתנו לה לעבור.

קודם כל, עוד לפני פרקש־הכהן, הרפורמה ברשות החשמל כל כך חפוזה ומנוגדת למינהל תקין, שאין הצדקה לגונן עליה בבג"ץ במתכונתה הנוכחית. רפורמה בפיקוח על משק החשמל פשוט לא יכולה להיעשות בהינף קולמוס של חוק ההסדרים ללא עבודת מטה מסודרת, דיונים, ובחינת חלופות. המעבר מרשות עצמאית לרשות הנשלטת על ידי הדרג הפוליטי הוא שינוי שצריך לגבות, לנמק ולהצדיק. הבעיה היא שאין לו הצדקה. להיפך, הרשות הנוכחית שמושמדת עכשיו קמה לאור המלצות של שתי ועדות מקצועיות ודיוני חקיקה מקיפים, שקבעו שיש צורך להקים גוף עצמאי. לכן, נראה כי ההצדקה היחידה לשינוי היא הרצון של נתניהו ושטייניץ להעיף את פרקש־הכהן, ולהבטיח שהבא אחריה לא יקבל רעיונות עצמאיים מדי.

עכשיו הופכת הרשות מעצמאית ליחידה במשרד האנרגיה. חשוב לדעת: לא התקיימה עבודת מטה ממשלתית מקיפה קודם להחלטה על רפורמה מבנית ברשות החשמל, שכוללת בהזדמנות חגיגית זו גם את הדחת היו"רית. יו"ר הרשות, אשר מונה עד כה בחוק בהסכמה של שרי האוצר והאנרגיה יחדיו, יתמנה רק על ידי שר האנרגיה, ללא מכרז או ועדת איתור, ויהיה חייב לו את כסאו.

אפילו אם יש הצדקה לשינוי, בג"ץ כבר קבע יותר מפעם אחת שחוק ההסדרים לא יכול להיות כלבויניק לכל רפורמה. זהו חוק שיידון בחופזה וללא העמקה, ללא דיון ציבורי רציני, בגלל שממילא צפויה משמעת קואליציונית בהצבעה עליו. בג"ץ הגדיר את השימוש הסיטונאי בחוק ההסדרים להעברת רפורמות כצעד בעייתי מבחינה דמוקרטית. נתניהו, כפי שפורסם, מצפצף.

חוץ מזה, מבנה רשות החשמל כלל לא קשור באופן הדוק לתקציב המדינה. הגישה המקובלת במישור המשפטי היא כי מוצדק לשזור בחוק ההסדרים רק רפורמות בעניינים במישרין בעניינים המשפיעים במישרין על תקציב המדינה. וזו עוד אינדיקציה לכך שכל התבשיל לא נולד ממניעים ענייניים, אלא כדי לנפנף את היו"רית החוצה.

יש המאשימים את פרקש־הכהן באחריות לתנודתיות הרבה במחירי החשמל. יכול להיות שיש אמת בכך, אך אובדן עצמאות רשות החשמל יגרום לתנודתיות לא פחות מדאיגה. בעיני חברות דירוג אשראי בינלאומיות, רשות חשמל לא עצמאית היא חיסרון שעלול לפגוע בדירוג האשראי בגיוסי חוב של חברות בתחום הזה.

תקדים מסוכן

ועכשיו לעניין האישי, אשר למעשה אינו אישי בכלל. מה קורה פה? הממשלה לא מרוצה מעמדות של רגולטור ולכן היא מחליטה על רפורמה מבנית, הקמת גוף חדש והדחת מי שעמד בראש הגוף הישן? ממתי מדיחים ראש רשות בחוק ההסדרים? השלכות הרוחב של אישור המהלך הן קטסטרופליות. קשה להיזכר במקרה שבו הודח ראש רשות כלשהי במסגרת העברת הרשות ממשרד למשרד, או במסגרת שינוי מבני. זהו תקדים מסוכן: יידע כל ראש רשות וכל רגולטור שמחר תוכל הממשלה לבטל את הגוף בראשו הוא עומד או פשוט להחליף אותו.

הממשלה החליטה גם למנות "מנהל הקמה", בכפוף לשר האנרגיה, שיקים את הרשות החדשה. ההחלטה הזו אינה עומדת בשום קריטריון חוקי של מינוי ראש רשות ממשלתית. בוודאי לא ברשות שמתיימרת להיות עצמאית. ההחלטה קובעת כי המינוי ייעשה על ידי שר האנרגיה, וכי מנהל ההקמה יהיה יו"ר הרשות החדשה, במינוי לחמש שנים שניתן להאריכו לחמש שנים נוספות. שמעתם על מכרז? על ועדת איתור? אולי בממשלה יודעים שהמכרזים בשירות המדינה ממילא תפורים, אז בשביל מה לבזבז זמן בהליכי סרק.

נתניהו בישיבת הממשלה השבועצילום: רויטרס

נתניהו מצפצף על מערכת הבלמים והאיזונים הדמוקרטיים, ועמה הוא מצפצף גם על הציבור. יכול להיות שפרקש־הכהן צריכה ללכת הביתה, אבל אם כך ייראה סוף הדרך שלה — הדחתה הופכת אותנו לרפובליקת בננות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות