"ערפו לאורית את הראש. זה מטורף. נהפכנו למדינת חושך"

יו"ר רשות החשמל לשעבר, אמנון שפירה, נסער מהדחתה של מחליפתו אורית פרקש-הכהן, ונזכר כיצד ניסתה ב-2011 ממשלת נתניהו להדיחו לאחר שסירב לייקר את החשמל: "שטייניץ אמר לי: 'אתה מצוין, אבל יש אילוצים'"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"ההחלטה להדיח אותי מתפקידי כיו"ר רשות החשמל מעבירה לפקידי ציבור מסר ברור: עליכם לפעול בהתאם להוראות השר, גם כשהחוק דורש מכם שיקול דעת עצמאי, אחרת — תודחו ממשרתכם". את הדברים האלה לא אמרה אתמול יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש־הכהן, לאחר שהודחה מתפקידה על ידי הממשלה, ברקע התנגדותה למתווה הפשרה מול מונופול הגז הטבעי.

במלים אלה הזהיר לפני חמש שנים קודמה של פרקש־הכהן בתפקיד, אמנון שפירה, מפני השלכות ההמלצה של שר האנרגיה דאז, עוזי לנדאו, ושל שר האוצר דאז, יובל שטייניץ — להדיחו. זאת, בעקבות ביקורת שמתח שפירה נגד מעורבות הדרג הפוליטי במשק החשמל, ולאחר שהתעקש להוריד את תעריף החשמל במשק — חרף דרישתו של לנדאו שלא להפחיתו.

ח"כ אורית פרקש־הכהן, לשעבר יו"ר רשות החשמל

"אין לי דה־ז'ה־וו — כי במקרה שלי הליך ההדחה היה מסודר, בהתאם לחוק משק החשמל שמאפשר זאת", אמר אתמול שפירה ל–TheMarker. "אני זוכר את טקס הפרידה מחיים שני (מנכ"ל האוצר, א"ב), שם עלה שטייניץ לדבר, ונפרד מ'האנשים המצוינים' שעוזבים את המגזר הציבורי, שם כלל גם את שמי. לאחר שירד, שאלתי אותו: 'אתה לא מתבייש?', והוא ענה לי: 'אני יודע שאתה מצוין, אבל תראה, יש אילוצים'".

"במקרה הנוכחי, ערפו לאורית את הראש, ואני לא בטוח שזה חוקי. הכנסת היא שמאשרת את חוק ההסדרים, ולכן עד שיאושר — חוק משק החשמל הוא הרלוונטי, ושר האנרגיה הוא לא הבוס של רשות החשמל. לא ייתכן שעל בסיס חוק שעדיין לא חוקק מדיחים יו"ר".

גם נסיבות ההדחה הפעם לא מזכירות לך נשכחות?

צילום: אמיל סלמן

"השר לנדאו לא רצה שתעריף החשמל יירד. זה מה שהתחיל את הליך ההדחה שלי. היות שידע כי לא יוכל להדיח אותי על כך, הוא חיפש סיבות מהיקב ומהגורן. לעומת זאת, אורית, כשקיבלה את ההחלטה שלא להכיר בחוזי הגז של מונופול תמר — עשתה זאת בתמיכת הממשלה, וכשנפתח השימוע הציבורי למתווה הגז — היא הביעה את דעתה באשר להשפעתו על משק החשמל.

"אם היא לא היתה מביעה דעה — היה צריך לפטר אותה, כי מעלה בתפקידה. אם היא הביעה דעה שלא היו מרוצים ממנה — אז מה? מפטרים על כך שעשתה את תפקידה? זו מדינת חושך. חד וחלק. אם אתה לא יס־מן — אז אתה לא יכול לעבוד בממשלה".

שטייניץ טוען כי המטרה היא בסך הכל הקמת רשות־על חדשה שתוכפף אליו.

"איחוד רשויות טוב למשלם המסים ולמשק. אבל כשנודע על ההדחה, הסתבר שהכל סיפורים. כשרבים על איפה תשב רשות החשמל, אז הכוונה לא מקצועית, לא נועדה לשפר את הליכי הפיתוח וההסדרה — ולכן התוצאה היא הכנסת המשק לחושך, לשליטה מוחלטת של פוליטיקאים כמו אצל שליטי אפריקה: או שאתה אתי או שאני יורה בך".

לשר לא צריכה להיות יכולת לקבוע מדיניות?

"השר יכול להכפיף את הרשות למדיניות כבר היום, אבל קודם הוא צריך לקבוע מדיניות. הבעיה היא שהשרים לא מייצרים מדיניות — ולחלל הזה נכנסת רשות החשמל. 'לא אמר לי מה לעשות, אז אני קובע את ההסדרות'. ברגע שהשר יעשה את תפקידו הוא ממילא ישלוט במשק".

מה המשמעות של הכפפת רשות החשמל לדרג הפוליטי?

"כשהגיעו לישראל הסוקרים מטעם OECD כדי לבחון את קבלת ישראל לחבר המדינות, התקשרו אלי ממשרד האוצר ואמרו לי לשדר מציאות של רשות עצמאית. ואמנם, כל מה שהחבר'ה האלה שאלו אותי היה על מידת העצמאות שלי. איך נמדדת עצמאות? בשני פרמטרים: האם שר או ממשלה יכולים לפסול החלטה שלך, והאם התקציב שלי נפרד. על שתי השאלות השבתי אז בשלילה, ותראה מה קורה היום. לפי חוק ההסדרים, השר יוכל לבטל מהלך של הרשות ותקציבה יהיה שעון על תקציב משרד האנרגיה.

"הליך ההדחה הזה רע מאוד לממשלה. גם אם היה על בסיס מקצועי, אסור שזה ייצא ככה. אני מופתע מאוד מההתנהלות של נתניהו. בשעתו הוא נלחם כדי למנוע מקרה של רגולטור מפוטר ולצייר זאת כגמר קדנציה. זהו יום עצוב, ואני מקווה שהגז הוא לא הסיבה היחידה לכך — כי אחרת נהפך למדינת חושך, וזה כבר מסוכן מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"