פרסום ראשון |

נקמת הגז: נתניהו ושטייניץ הדיחו את יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן

כך ייעשה לרגולטורית שהעזה להתנגד למונופול הגז: שר האנרגיה ימנה לאורית פרקש-הכהן מחליף בתוך שבועיים – ללא מכרז – והיא תידרש לסיים את תפקידה עד סוף השנה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, הודחה מתפקידה. את ההחלטה על כך קיבל היום אחר הצהריים הקבינט החברתי-כלכלי, בלחץ ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האנרגיה, יובל שטייניץ – חרף התנגדות עזה מצד שר האוצר משה כחלון, ראשי אגף התקציבים במשרד והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט.

לפי החלטת הקבינט, שטייניץ ימנה בתוך 14 יום את מחליפה של פרקש-הכהן, בהליך מזורז – וללא מכרז. המחליף, שישמש תחילה בתפקיד מנהל ההקמה של "רשות החשמל החדשה" – יתפוס את מקומה של פרקש-הכהן כיו"ר הרשות החל ב-1 בינואר 2016.

אורית פרקש-הכהן, יו"ר רשות החשמל

בכך, תהיה פרקש-הכהן לרגולטור השני שמסיים את תפקידו על רקע התנגדותו למתווה הפשרה מול מונופול הגז – לאחר התפטרות הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה.

פרקש-הכהן עוררה זעם רב במשרד ראש הממשלה והאנרגיה, לאחר ש"העזה" בדצמבר האחרון להזהיר מפני השלכות תמחור הגז המונופוליסטי על תעריף החשמל הביתי, ולאחר שסירבה לאשר את חוזי הגז המנופחים לכאורה שחתם מונופול תמר במשק.

בעקבות כך, הודרה רשות החשמל מצוות המשא ומתן הממשלתי מול חברות הגז – בעוד שבמקביל, החלו נתניהו ושטייניץ ללחוץ על ביטול עצמאותה הסטאטוטורית של רשות החשמל, ועל הכפפתה לשר האנרגיה.

על אנשי האוצר הופעל מכבש לחצים מצד שטייניץ לאשר את הקמתה של רשות חשמל חדשה, שתמזג לתוכה את מינהל החשמל במשרד האנרגיה – בעוד שזו תוכפף למשרד.

הוויכוחים הבין-משרדיים הנמשכים הביאו אתמול לדחיית הדיון בעניינה של הרשות בקבינט להיום – כאשר נתניהו ושטייניץ מפתיעים כשברגע האחרון החליטו לכלול בנוסח ההחלטה את סעיף ההדחה לכאורה - חרף מחאות הדרגים המקצועיים שהוסו בדיון.

בתוך כך, נודע כי בשבועות האחרונים גיששה לשכת שטייניץ בקרב כמה גורמים בענף האנרגיה, בעבר ובהווה, בדבר האפשרות כי יתפסו את מקומה של פרקש-הכהן – עוד לפני החלטת הממשלה. לפי שעה, מסתמן כי אחד המועמדים המובילים לתפקיד הוא סגן הממונה לשעבר על התקציבים, שאול מרידור, שעבד תחת שטייניץ בתקופתו כשר אוצר.

שטייניץ עצמו דחה היום בתוקף את "הפרשנות הפרסונלית שניתנה לרפורמה ברשות החשמל", כלשונו. לדבריו, "מדובר ברפורמה חשובה, שמאחדת בין רשות החשמל למינהל החשמל, וכמו רוב הרפורמות מסוג זה, היא כוללת בחירת יו"ר חדש שיוביל את גיבוש הרפורמה והגוף החדש לאחר כניסת הרפורמה לתוקף". באשר להדחתה בפועל של פרקש-הכהן מסרה לשכת השר כי הוא "מעריך את עבודתה המקצועית, ומתכוון להמשיך לעבוד איתה בשיתוף פעולה מלא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"