חשיפת TheMarker |

השר והמונופול: יועץ הבחירות של כחלון עבד במקביל עבור נובל אנרג'י

בעוד ששר האוצר המיועד הבטיח לציבור הבוחרים מאבק במונופול הגז - היועץ האסטרטגי של הקמפיין שלו, ישראל בכר, הועסק במקביל על ידי מפעילת הקידוחים האמריקאית ■ בכר יעץ בעבר גם לבנימין נתניהו ולאריה דרעי ■ לשכת כחלון: "הקשר מופרך"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שר האוצר, משה כחלון, הדהים לפני חודשיים את בוחריו, כשהודיע שלא יעסוק בתקופת כהונתו בנושא הגז הטבעי, וכי יעביר את סמכויותיו בנושא לראש הממשלה, בנימין נתניהו. הודעת כחלון התקבלה בהפתעה נוכח קמפיין הבחירות שניהל, שבו "רכב" על המאבק הציבורי במונופולים במשק, לרבות מונופול הגז הטבעי.

כחלון טען כי הוא מנוע מלעסוק בנושא נוכח היכרותו הקרובה עם קובי מימון, מבעלי ישראמקו, השותפה במונופול מאגר תמר. ואולם המעבר החד שבין עמדתו הנחרצת של כחלון לפני הבחירות - לעומת בחירתו לזנוח אותה לאחריהן, עורר תמיהה.

ישראל בכרצילום: צילום מסך ערוץ 10

שינוי מפתיע זה עשוי להתפרש אחרת לאור מידע חדש שנחשף בימים האחרונים, אודות דמות מקורבת שליוותה את כחלון בתקופת הבחירות - בעוד שהיא מועסקת אז, וגם היום, על ידי מונופול הגז. ל–TheMarker נודע כי היועץ האסטרטגי ישראל בכר, מי שליווה את סיעת כולנו של כחלון במערכת הבחירות האחרונה - מועסק מזה תקופה גם על ידי מפעילת קידוחי תמר ולווייתן, נובל אנרג'י האמריקאית.

בכר אמון על עריכת סקרי דעת קהל עבור נובל, אודות הלכי הרוח בציבור הישראלי. בין היתר משתמשת החברה האמריקאית בחוות דעתו לצורך ניהול התנהלותה הציבורית.

בה בעת טיפח בכר קריירה מרשימה במערכת הפוליטית בישראל, בתור קמפיינר ועורך סקרים מבוקש. במשך חמש שנים עבד בכר כיועץ אסטרטגי עבור נתניהו, ובנה את קמפיין הבחירות של הליכוד ב–2009. ב–2012 ייעץ בבחירות ליו"ר ש"ס, אריה דרעי - אף הוא דמות בעלת משקל במהלכים האחרונים של הממשלה מול מונופול הגז.

מקורבים לכולנו טענו אתמול כי בכר שימש במהלך הקמפיין עורך סקרים בלבד, וכי כחלון נעזר במערכת הבחירות גם בפעילי מחאה חברתית.

שר האוצר משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

עם זאת, יש לציין כי אין זו נקודת הממשק היחידה שהתבררה בין כחלון לבין נובל אנרג'י - אם כי לא ישירה. כך, פורסם באחרונה כי ראש הוועדה המייעצת לכחלון על תקציב המדינה, תא"ל מהרן פרוזנפר, העניק בעבר שירותי ייעוץ לחברה האמריקאית באמצעות חברה פרטית.

"מייעץ תוך הקפדה על דיסקרטיות ואתיקה"

במערכת הבחירות האחרונות נמנה כאמור בכר על הכוורת המקצועית של כחלון. בכך הוא נחשף לחדרי החדרים של סביבת שר האוצר לעתיד. תרחיש זה מעורר חשש, נוכח החשיפה האפשרית של מונופול הגז להתרחשויות בסביבתו האינטימית של שר האוצר לעתיד. זאת, אף שעבודת בכר עם מפלגת כולנו הופסקה לאחר הבחירות.

לצד פעילותו בתחום סקרי דעת קהל, בכר שותף במשרד ייעוץ אסטרטגי יחד עם יועץ התקשורת אלי קמיר - המלווה את נובל אנרג'י מזה שנים. קמיר, לשעבר עיתונאי ויועצו הפוליטי של שאול מופז, נחשב מקורב לבכירי מערכת הביטחון וכן ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין.

לפני חצי שנה נחשף 
ב–TheMarker כי בכר וקמיר זכו בחוזי ייעוץ אסטרטגי, ללא מכרז, מחברות תשתית ממשלתיות. השניים קיבלו מחברת נתיבי ישראל (מעצ), בפטור ממכרז, שכר טרחה של 506 אלף שקל (לפני מע"מ) עבור ייעוץ אסטרטגי להנהלת מעצ, וכן ייעוץ תקשורתי עבור מחוז מרכז־דרום. בכר עצמו מספק שירותים שונים עבור נ.ת.ע בפרויקט הרכבת הקלה בגוש דן. לטענת נ.ת.ע, בכר ליווה את השקת קו האוטובוסים המקדים של הרכבת הקלה (קו מס' 1), ובוחן עבורה את תגובות הציבור להקמת קווי הרכבת הבאים.

ממשרד קמיר־בכר נמסר בתגובה כי "ישראל בכר, יועץ בכיר לאסטרטגיה ומחקר, מייעץ לחברות בארץ ובעולם תוך הקפדה על מקצועיות, דיסקרטיות, ושמירה על אתיקה מקצועית כלפי לקוחותיו".

מלשכת כחלון נמסר בתגובה כי "ישראל בכר הוא סוקר ידוע ומוערך, שהעניק שירותי סקרים למפלגת כולנו במהלך תקופת הבחירות. עם סיום קמפיין הבחירות הסתיימה ההתקשרות של מפלגת כולנו עם בכר. כל ניסיון לקשור בין הדברים הוא מופרך".

בנימין זומרצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?