הישג לציבור: מתווה הגז נשלח למקצה שיפורים - נדחתה ההצבעה בכנסת

בישיבה לילית שנערכה בלשכת ראש הממשלה סוכם על צורך בתיקון המתווה - בעיקר בסוגיות מחיר הגז ומועד פיתוח מאגר לווייתן ■ המשנה ליועמ"ש הבהיר כי לא ניתן יהיה לאשר שינויים בחופזה ■ חברות הגז זומנו לפגישת עדכון בהתפתחויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בפעם השנייה בתוך חודש שוב נדחתה ברגע האחרון הצבעת שרי הממשלה וחברי הכנסת על אישור מתווה הפשרה מול מונופול הגז הטבעי. בתום ישיבה בת שעתיים שנערכה הלילה בלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוחלט שלא להביא ברביעי בבוקר את המתווה לאישור הממשלה והכנסת.

הסיבה לכך נעוצה בהבנה שהתגבשה במהלך הימים האחרונים בממשלה בדבר הצורך בתיקון המתווה שהוצג לציבור. זאת, לאחר שמשרדי הממשלה יגיעו ביניהם להסכמות סופיות באשר לטיב התיקונים – ולאחר שהשינויים המתוכננים ידונו עם חברות הגז, שזומנו כבר להיום לפגישת עדכון עם צוות המשא ומתן הממשלתי.

נתניהו, בתחילת החודשצילום: אמיל סלמן

מדובר בראש ובראשונה בתיקון מנגנון תמחור הגז במשק - ובפתרון הנדרש לחוסר הוודאות סביב מועד פיתוח מאגר לווייתן.

במהלך הישיבה הלילה, הביע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, הסתייגות מהטמעת השינויים בחופזה, והציע לדחות את ההצבעות המתוכננות לנוכח לוח הזמנים הקצר שנותר עד לדיון ברביעי. עצתו התקבלה על ידי נתניהו ושר האנרגיה, יובל שטייניץ, שהודיע כי "החליט בעצה אחת עם ראש הממשלה לדחות את אישור המתווה בממשלה ובכנסת, על מנת לאפשר הליך סדור של דיון ואישור בממשלה".

את הטריגר לדחיית ההצבעה סיפק אגף התקציבים במשרד האוצר, שהניח על שולחן צוות המשא ומתן הממשלתי שתי דרישות של הרגע האחרון. האחת, להנמכת התקרה שנקבעה במתווה למחיר הגז בחוזים העתידיים מ-5.4 דולר לכ-5 דולר ליחידת חום. השנייה - הטלת סנקציות על בעלי מאגר לווייתן, אם לא יעמדו במועד הקבוע במתווה לפיתוח המאגר - יולי 2019. בין היתר, על ידי הטלת פיקוח מחירים במשק. כמו כן, נדונה תוכנית תמיכה ממשלתית בבעלים החדש של מאגרי כריש-תנין הקטנים, לרבות הבטחת חוזי רכישה של גז.

גז טבעי - אוניות וכלי קידוח צילום: רויטרס

דרישות אלה, שלא נדונו לעומקן, ממילא לא גובשו עדיין מבחינה משפטית ומקצועית - ולכן הטמעתן נדרשה בזמן נוסף. כמו כן, הן נתקלו בהתנגדות מצד המועצה הלאומית לכלכלה ומשרד האנרגיה.

תחת סד הזמנים שהכתיב נתניהו, בחנה הממשלה בימים האחרונים אפשרויות עקיפות לאישור המתווה - למשל, על ידי הצבעה על נוסח כללי שלו, או הותרת סעיפים "פתוחים" בו לעדכון מאוחר יותר.

לבסוף, בלית ברירה, לנוכח הביקורת הקשה שצפה נגד המתווה, הן בהליך השימוע המזורז שערכה הממשלה וגם בין חוגי הקואליציה, הוחלט לדחות את ההצבעה על המתווה.

הכנסת יוצאת לפגרת קיץ

לפי שעה, אין כל אינדיקציה לגבי הבאת מועד המתווה המתוקן להצבעה - מאחר שהכנסת תצא ביןפ חמישי לפגרת הקיץ. עם זאת, גורמים בממשלה ציינו כי אין כל כוונה למשוך את ההכרעה בנושא עד אחרי החגים, אלא לנסות ולסכם על נוסח סופי בהקדם האפשרי, ולהביאו לדיון פגרה מיוחד.

כך או כך, החלטת הממשלה הלילה מהווה מכה קשה לחברות הגז - ובראשן הנהנית המרכזית מהמתווה, נובל אנרג'י האמריקאית, שכבר הודיעה כי "מבחינתה המשא ומתן הסתיים". החברות ייפגשו היום עם נציגי הממשלה כדי להתעדכן בהחלטה אמש, תחת הנחיית נתניהו לנסות ולהגיע מולן למתווה בהסכמה.

"ניצחון גדול לציבור"

בתגובה לעצירת אישורו של מתווה הגז, אמרה ח"כ שלי יחימוביץ' כי מדובר ב"ניצחון גדול לציבור, שהציל את המדינה מביזה של משאביה במחירים מופקעים על חשבון הציבור".
לדברי יחימוביץ', "נתניהו ושטייניץ הבינו שהמתווה הנוכחי לא רק שלא יוביל לתחרות, אלא יגרום לדחייה בפיתוח המאגרים, יותיר את הממשלה חסרת הגנה וכלי אכיפה ורגולציה אל מול מונופול הגז, ויפגע קשות במשק. את המתווה החדש יש לגבש בשקיפות, תוך שיתוף אמיתי של הציבור. הוא חייב להוביל לתחרות אמיתית במשק, לכלול פיקוח על המחירים והבטחת עצמאותה האנרגטית של ישראל".

מטה מאבק הגז בירך אף הוא על הדיון הנוסף במתווה, וקרא לנצל את ההזדמנות לדיון ציבורי פתוח. "אזרחי ישראל ראויים לדיון אמיתי בנושא הכלכלי החשוב ביותר בשני העשורים האחרונים, המשפיע על דורות קדימה. צוות המשא ומתן הממשלתי שפעל ללא הסדרה חוקית, כפי שנכתב בדו"ח מבקר המדינה, ושגיבש את מתווה מונופול הגז ביחד עם טייקוני הגז - צריך להיות מפורק, ובמקומו צריך להקים ועדה ציבורית שקופה שתפעל לפי חוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים