בלעדי |

סעיף ההשתקה של מונופול הגז נחשף: "כשאתה מול מונופול אתה רועד מפחד"

מדוע קולם של יצרני החשמל נעדר מהדיון על מחיר הגז? הסיבה נחשפת: סעיף בחוזי הגז של מונופול תמר, האוסר על לקוחותיו לתמוך בפיקוח מחירים ■ מקור בענף: "סעיף דרקוני" ■ שותפות תמר: "לא מתייחסים להסכמים"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

משהו מוזר קורה בשיח הציבורי שמנוהל בחודשים האחרונים סביב מחיר הגז הטבעי במשק. מכיוון אחד נשמעים קולות של חברי כנסת וארגונים חברתיים שקוראים להפחתת מחיר הגז במשק ולהטלת פיקוח עליו. מן העבר השני נשמעים קולות של חברות הגז ומשרד ראש הממשלה — שמתנגדים לכך. באף אחד משני הצדדים לא אותר קולם של אלה המושפעים יותר מהכרעה בסוגיה — הלקוחות הגדולים של הגז.

באופן פלאי, בעוד שמתווה הפשרה מול מונופול הגז מתעצב ובעוד שהוויכוח סביבו מתלהט — נעדר בחצי השנה האחרונה קולם של יצרני החשמל. זאת, אף שאלה רוכשים לא פחות מ–80% מהגז הנמכר במשק, וחשופים יותר מכל גוף אחר לעלות הגז.

הפגנה נגד מתווה הגז, החודשצילום: אלירן רובין

ראשי חברת החשמל, כמו גם מנכ"לי תחנות הכוח המתחרות בה, מילאו פיהם מים — כאילו שהם לא נדרשים לשלם למונופול 5 מיליארד דולר בשנה. אף לא אחד מהם נתפס מצוטט בנושא בעיתונים, מאז שצף נושא הפיקוח ב–2012. אף לא אחת מחברות החשמל ניגשה לשימוע הציבורי שקיימה הממשלה בנושא המתווה, בכתב או בעל פה.

הגוף היחיד שהתייצב בשבוע שעבר להופיע בפני צוות השימוע הממשלתי הוא הפורום הייצוגי שמאגד את כלל יצרני החשמל בגז. באמצעות יועצו המשפטי של הפורום הוצגה עמדה מינורית יחסית להיקפי הדיון, שהתמקדה בעיקר בהיבטים תפעוליים. התייחסות הפורום לסוגיית תמחור הגז הסתכמה בקריאה לקבוע מחיר "הוגן".

האומנם זאת הדרך שבה נוהגים יזמים כלפי האפשרות להפחית את התשומה הגדולה ביותר שהם נדרשים לשאת בה? מתי נהפכו בעלי התחנות הפרטיות OPC (החברה לישראל), דוראד, דליה, פז ונייר חדרה לביישנים?

כעת מתברר כי לא היתה זאת יד המקרה שהדירה את צרכני הגז הגדולים מהדיון המקצועי הפומבי על מחיר הגז — כי אם יד מכוונת מחושבת במיוחד. ל–TheMarker נודע כי שתיקת צרכני הגז בסוגיית תמחורו נעוצה באיסור שהוטל עליהם לכאורה להתבטא בנושא, במסגרת חוזי רכש הגז שעליהם הוחתמו בידי מונופול תמר.

מונופול הגז

"בשביל מה להסתבך? עדיף לשתוק"

התרחיש של הטלת פיקוח מחירים בשוק הגז לא נעלם מעיני לקוחות הגז וספקיו בין 2011 ל–2013. בכל אחד מחוזי הגז ה"כבדים" שנחתמו במשק בשנים אלה הוכנסה התייחסות כזו או אחרת לאפשרות של פיקוח — בעקבות חשש השותפות במאגר תמר כי פיקוח מוקדם על מחיר הגז יפגע במודל הפיננסי שהציגו לגופים המממנים.

בניגוד לטענות חברות הגז והממשלה, שלפיהן שינוי של מחיר הגז במשק הוא בגדר "הפרת חוזה" — האפשרות של הטלת פיקוח מחירים דווקא הונחה על השולחן בכל תהליכי המשא ומתן שהובילה נובל אנרג'י. ואמנם, כל אחד מהמשאים ומתנים האלה הסתיים בהסכמה על דרכי ההתמודדות עם פיקוח.

כך, בחוזה חברת החשמל צוין כי הטלת פיקוח מחירים תקנה למונופול תמר את האפשרות לבטל את עסקת האופציה להגדלת רכש הגז מהמאגר במחיר מופחת. חברת החשמל כבר חתמה מול המונופול על מימוש 80% מהאופציה. ואולם היא צפויה להתמודד בשנים הקרובות עם עודפי גז, כך שלא ברור מי יפסיד יותר מביטול אפשרי של עסקת האופציה, אם יוטל פיקוח מחירים.

בחוזים של נובל מול יצרני החשמל הפרטי נקבעו כללים אחרים למקרה של הטלת פיקוח. בין היתר כוללים אלה אפשרות לשינוי תנאים תפעוליים או גמישויות באספקה שהובטחו לצרנים. אלה ייפתחו ביום שאחרי הטלת הפיקוח למשא ומתן מחודש, שדרכו עשוי המונופול לתבוע "פיצוי" עקיף בגין גריעת הכנסותיו.

יצחק תשובהצילום: עופר וקנין

בתום התדיינויות ממושכות שקיימו בעלי תמר עם לקוחותיהם מקרב יצרני החשמל הפרטי, סוכם על הכנסת סעיף נוסף לחוזים — מעין "סעיף השתקה". לפי הסעיף, לקוחות הגז מתחייבים שלא לפעול לקידום פיקוח על מחיר הגז. למה הכוונה ב"לפעול"? התשובה לא ברורה. האם גם התבטאות בעד הטלת פיקוח נופלת תחת הגדרה אסורה זו? "בשביל מה להסתבך בוויכוח משפטי מיותר כזה? פשוט יותר לשתוק", השיב אתמול לתהייה מקור בענף החשמל.

לכאורה, איסור בכפייה על שימוש בכלים חוקיים לצורך קידום אינטרס עסקי לגיטימי — ועוד כפייה בידי מונופול — מעלה ספקות באשר לחוקיותו. "ברור שזה סעיף דרקוני", אמר אתמול מקור אחר בענף האנרגיה. "היועצים המשפטיים אמרו לנו שספק אם הוא חוקי ושהוא לא יעמוד במבחן בית משפט, אבל כשאתה עומד מול מונופול, אתה רועד מפחד".

מיציבות רגולטורית — ועד חסינות ממשלתית

"סעיף ההשתקה" הוא החמישי שנחשף סביב שוק הגז הטבעי בישראל, ושנושא ממד מטריד בכל הנוגע לשמירה על שלטון החוק ועל עצמאות הרגולטורים או עצמאות הרשויות המבצעת והמחוקקת (ראו טבלה). בין השאר, קדם לו "סעיף היציבות" שהוכנס למתווה הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז. לפי סעיף שנוי במחלוקת זה, התחייבה הממשלה כי לא תבצע שינויים במדיניות המיסוי בענף הגז והנפט ולא תכתיב בו שינויים מבניים נוספים למשך עשור. זאת, תוך התחייבות מראש להתנגד גם להצעות חוק פרטיות שיוגשו בכנסת בעניין. סעיף זה גרר ביקורת מצד מבקר המדינה והיועצת המשפטית של ועדת הכלכלה.

כמו כן נכלל במתווה סעיף שמבטיח לבעלי מאגר לווייתן "חסינות" מפני כל שינוי מבנה הבעלות בו, או חיוב בתחרות פנימית, לתקופה של עד 15 שנה. לפי המתווה, יוענק לבעלי לווייתן פטור מהסדר כובל לתקופה של עשר שנים, שלאחריה יוסמך שר התשתיות — ולא הממונה על ההגבלים העסקיים — להעניק ארכה של עוד חמש שנים לפטור.

בתוך כך, סוכם במתווה כי סמכות הממונה על ההגבלים לחייב שינויים מבניים במאגרי תמר ולווייתן, מתוקף הכרזתם מונופול — תופקע אף היא מידיו עד 2030.

צילום: צילום אלבטרוס

ב–2014 נחשף ב–TheMarker כי בשטר החזקה שהעניק משרד האנרגיה לבעלי לווייתן הופיע סעיף שלפיו שינויים רגולטורים עתידיים, שעשויים להביא ל"פגיעה כלכלית מהותית" בחזקה (מבלי לפרש את המונח) — לא ייעשו אלא לאחר שהממונה על חיפושי הנפט במשרד האנרגיה בחן את משקל האינטרס הציבורי בהם, ותוך מתן התייחסות לפגיעה בבעלי המאגר "בדרך של מענה כלכלי".

משותפות תמר נמסר בתגובה: "שותפויות הגז ימשיכו להיות מחויבות לפיתוח משק הגז הטבעי בישראל ולפיתוח מאגר לווייתן והרחבת מאגר תמר, וקמפיין ההשמצות הפוליטי שמנהל TheMarker לא ישנה זאת. איננו מתייחסים להסכמים מסחריים בתקשורת, ובוודאי שלא ניתן יד למסע ההסתה וההשמצות נגד תעשיית הגז הישראלית, ונגד הסכמי היצוא האזוריים והמעבר של התעשייה הישראלית לגז טבעי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה