פרשנות |

בקרוב: מרכז הליכוד יקבע איך ייראה חשבון החשמל שלכם

רשות החשמל העזה להציג את המחיר שישלם צרכן החשמל - אם מחיר הגז הטבעי לא יפוקח ■ העונש לא איחר להגיע

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

באפריל חשף TheMarker כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתעתד להחיות את רעיון הקמתה של רשות אנרגיה ממלכתית. שש שנים לאחר כישלון הניסיון האחרון להקימה, דחפה לשכת נתניהו להקמת רשות שתרכז את סמכויות הרישוי בענפי החשמל והגז הטבעי תחת קורת גג אחת, תסדיר את חלוקת הסמכויות בינה לבין הדרג הפוליטי ותעמיד רגולטור־על מקצועי אחד בענף, שממילא סובל מעודף מושכים בחוטים.

מדובר ביוזמה מוצדקת וראויה. רשות אנרגיה תאפשר סוף־סוף ראייה הוליסטית ואסטרטגית אחת בשני ענפים הקשורים זה בזה בעבותות, ושמשליכים זה על זה במישרין. כך אולי יגבר התיאום החסר שעליו העיד בשבוע שעבר מבקר המדינה, ואולי ייפתרו המחלוקות השכיחות בין מינהל החשמל ורשות הגז שבמשרד האנרגיה, לבין רשות החשמל, שזוכה לעצמאות סטטוטורית מכוח חוק.

אורית פרקש הכהןצילום: עופר וקנין

ואמנם, בהסכם הקואליציוני שעליו חתמו סיעות הליכוד וכולנו, סוכם על תמיכה באיחוד רשויות הגז והחשמל לרשות אחת, תוך סגירת מינהל החשמל. זאת, כששר האנרגיה יופקד על המדיניות בענף ואילו הרשות תעסוק ברגולציה ובסוגיה הרגישה של קביעת התעריפים.

תרחיש זה נראה אידיאלי, כל עוד רשות האנרגיה החדשה תישאר מקצועית, עצמאית ונטולת פניות. אלא ששרי האנרגיה לדורותיהם, לרבות האחרונים - עוזי לנדאו, סילבן שלום ויובל שטייניץ - ראו בגחמה זו שנולדה במשרד האוצר ניסיון לשאוב מסמכויותיהם ולרוקן את משרדם מתוכן, לטובת רשות א־פוליטית שתייתר אותם.

שרי האנרגיה בעבר סיכלו את חזון הקמת רשות - כל עוד לא יובטח כי זו תוכפף אליהם ישירות. ואמנם, שאלת עצמאותה של הרשות זכתה בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכולנו למענה חלקי.

השר יובל שטייניץ, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

מצד אחד, נכתב כי הרשות תפעל "תחת שר האנרגיה" (גם אם לא בכפיפה). מאידך, צוין כי תפעל לפי מודל רשות המים - רשות שלה שמורה עדיין עצמאות מקצועית וסמכות בלבדית לקביעה א־פוליטית של תעריפים.

"דולר במחיר הגז שווה מיליארד שקל בשנה"

מאז כינונה של הממשלה גיבשו משרדי האנרגיה והאוצר הבנות בדבר חלוקת הסמכויות בין הרשות העתידית לבין שר האנרגיה. בידי השר נשמרה הסמכות לקבוע מדיניות ולחלק רישיונות. בידי הרשות נותרה הסמכות הבלבדית לקבוע תעריפים ורגולציה.

אמיר לויצילום: עופר וקנין

אלא שלפני כשבועיים חלה תפנית במשא ומתן הפנים־ממשלתי. לדברי גורמים בממשלה, שטייניץ החל ללחוץ על הגדלת מנעד סמכויותיו - על חשבון עצמאות הכרעותיה של רשות האנרגיה העתידית. זאת, דווקא בעת שבה הוכיחה הרשות כמה חשוב גוף רגולטורי שאינו כפוף לדרג הפוליטי.

כך, בעוד שרשות הגז יישרה קו עם עמדת הדרג הפוליטי ו"שכחה" את ההתניות שקבעה לפני שנתיים ליצוא הגז; בעוד שמשרד המשפטים התכופף ו"שכח" את השלכות קיומו של מונופול אימתני על עורק החמצן של המשק; ובעוד שרשות ההגבלים העסקיים הושלכה בצד הדרך לאחר שסירבה לשתף פעולה עם מתווה הגז - היתה זו רשות החשמל שנותרה לעמוד על שלה.

הרשות סירבה לאשר את חוזי הגז האחרונים שעליהם חתם מונופול תמר בטענה כי נופחו ולכן יכבידו על תעריף החשמל; יו"ר הרשות, אורית פרקש־הכהן, זעקה בוועדת הכלכלה של הכנסת כי המשמעות של הפחתת דולר במחיר הגז שוות ערך לחיסכון שנתי של מיליארד שקל בהוצאות החשמל; הרשות היא שהזמינה את חוות הדעת של היועץ האיטלקי סרג'יו אסקארי, שלפיה תשואת מאגר תמר נעה כיום סביב 22%–23%, ותפחת ל–18% גם במחיר גז של 4.4 דולרים ליחידת חום - שמשמעותו חיסכון של 50 מיליארד שקל מסך ההוצאה על גז במשק עד 2030; ומליאת הרשות היא גם זו שאישרה בשבוע שעבר הפצת חוות דעת שפורטת את תשלום היתר של ציבור צרכני החשמל, לפי תרחישי פיקוח שונים.

אבי ליכטצילום: אמיל סלמן

"נדרש טיפול ממשלתי דחוף, בדרגים הגבוהים ביותר של מקבלי ההחלטות, בכשל החמור במבנה שוק אספקת הגז בישראל", כתבה לפני חצי שנה פרקש־הכהן לנתניהו ולשר האנרגיה דאז, שלום. "חוזי הגז צפויים להשפיע בשיעור משמעותי על תעריף החשמל לציבור בעשורים הבאים, על יוקר המחיה, על מידת התחרותיות וכושר היצוא של התעשייה בישראל - וכן על היכולת לבנות משק חשמל תחרותי", הוסיפה. ככל הידוע, נתניהו ושלום לא השיבו על המכתב.

"הפרת אינטרס צרכני"

פעילות אקטיבית זו היתה כמובן לצנינים בעיני הדרג הפוליטי, שחתר לעסקה מהירה מול מונופול הגז. זאת, מבלי להזכיר את המתקפות שהובילו גם חברות הגז נגד הרשות והעומדת בראשה.

גם רשות הגז לא שתקה לנוכח החתירה תחת אמינות הנתונים שסיפקה. באופן חריג היא פירסמה חוות דעת משלה, שטענה כי רשות החשמל "נעדרת הבנה מקצועית" - אף שבדיעבד התברר כי הצדק היה דווקא עם הרגולטור הא־פוליטי.

אלא שתגובת הממשלה היתה, מן הסתם, הדרת רשות החשמל מצוות המשא ומתן הממשלתי מול חברות מונופול הגז, כדי שלא תפריע. זאת, ברוח "מהפכת המשילות" וקיפוד ראשיהם של פקידים סוררים.

המהלך גרר התייחסות בדו"ח מבקר המדינה האחרון, שלפיו כינתה הרשות ביולי את הדרתה "ליקוי", תוך שהיא מעלה חשש מחוצף ל"הפרת האינטרס הצרכני".

לאחר מסירת תגובה זו, הואצו בממשלה המהלכים לשאיבת סמכויות רשות האנרגיה העתידית, להכפפתה למדיניות הפוליטית של משרד האנרגיה - ולמעשה, להפיכתה לזרוע פוליטית לכל דבר. כך, בהיעדר התערבות מצד שומרי הסף - הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט - תובטח לעתיד סתימת פיות בנוגע להשלכות הצרכניות של כניעה לספקי גז, תיפגע האובייקטיביות שבקביעת תעריפי החשמל והגז במשק, ותובטח חשיפתם של התעריפים להטיות המונופולים בחשמל ובגז, שגישתם ללשכות השרים קלה יותר.

לפני כשש שנים, כשנימק השר לנדאו את רצונו לשאוב חזרה אליו את סמכויות רשות החשמל, טען כי אלה הופקעו מלכתחילה מחשש להטיה פוליטית בימי מרכז הליכוד העליזים. באומץ לב הודה לנדאו כי "הפוליטיקאים הרוויחו זאת ביושר", אך הבטיח כי הזמנים השתנו.

התנהלות הממשלה בחצי השנה האחרונה, האופן שבו ניהלה את המשא ומתן מול מונופול הגז והאופן המוזר שבו היא מבקשת לגונן בכל מחיר על התוצר הלקוי שניפקה, מרמזים כי אמנם הזמנים השתנו, אך נהפכו מסוכנים יותר. לכן, ההליך החשוב של טוויית רשות האנרגיה החדשה מדיף ריח רע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"