בג"צ ידון בשימוע המזורז למתווה הגז: "נגמרו ימי המחשכים והמחטפים"

הח"כים שלי יחימוביץ', איתן כבל, תמר זנדברג והארגונים החברתיים עתרו לבג"צ בבקשה לדחות ל-45 יום את מועד הגשת השגות הציבור למתווה: "סד הזמנים בלתי הגיוני"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

השימוע הציבורי המזורז שקבעה הממשלה לצורך הגשת ההסתייגויות למתווה הפשרה המתגבש מול חברות מונופול הגז מגיע לערכאות שיפוטיות. חברי הכנסת שלי יחימוביץ', איתן כבל (המחנה הציוני) ותמר זנדברג (מרצ), לצד הפורום הישראלי לאנרגיה, עמותת צלול והתנועה לאיכות השלטון, עתרו היום לבג"צ נגד הליך השימוע, בבקשה להאריך את הזמן שהוקצב על ידי הממשלה לשימוע מ-21 יום ל-45 יום – ולהתחיל את מניין ימי השימוע רק לאחר שיימסרו לציבור כלל המסמכים הרלוונטיים לגיבוש המתווה.

עתירה זו מיתווספת לעתירה מוקדמת שהגישה לפני שלושה שבועות התנועה לאיכות השלטון נגד כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני במטרה לאשר את הפקעת סמכויות הממונה על ההגבילם העסקיים, דיויד גילה.

ח"כ שלי יחימוביץ'צילום: אמיל סלמן

"המשא ומתן עם חברות הגז, מומחיהן, עורכי הדין והיחצ"נים שלהן נערך חודשים ושנים, וכלל פגישות רבות והתכתבויות אינסופיות", נימקה יחימוביץ' את העתירה. "מופרך ולא צודק שדווקא נציגי הציבור יידרשו לעמוד בסד זמנים בלתי הגיוני ובלתי אפשרי, ועוד בלי הכלים היקרים שחברות הגז מצוידות בהן ללא מגבלות – כמו עורכי הדין הטובים בעולם, מומחים מטעם, לוביסטים ויחצ"נים בתקשורת ונגישות אדירה לחברי הממשלה".

את העתירה כתבו עורכי הדין גלעד ברנע וחגי קלעי – וזו הוגשה לאחר שפניות חברי הכנסת לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, לא נענו.

כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, הוסיף: "צר לי שאנחנו נאלצים לפנות לבית המשפט כדי לקבל את מה שאמור להיות ברור מאליו, אלא אם כן יש לממשלה מה להסתיר".

זנדברג הוסיפה כי: "ככל שנמשכים הדיונים אנחנו למדים עד כמה החברות הפרטיות היו חלק קרדינלי מהדיונים, השתתפו ברובם וזכו לאוזן קשבת מתמדת, בעוד הציבור לא זכה לאותו היחס ולא קיבל ייצוג הולם. נגמרו ימי המחשכים והמחטפים".

יעל כהן-פארן, מנכ"לית הפורום הישראלי לאנרגיה, מסרה: "המגבלות שהוטלו על הציבור בהגשת התנגדות למתווה מלמדות על היעדר תום לב והיעדר כוונה אמיתית להיות קשובים להערות הציבור ולהטמיע אותן. לדוגמא: בעוד שהמתווה עצמו כלל 26 עמודים 23 עמודי הסבר, ו-86 עמודי פרוטוקולים – הוקצו לציבור 10 עמודי תגובה, מגבלה שלא חלה על חברות הגז שהגישו מאות מסמכים במשך שישה חודשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית