בלעדי |

הפצצה המתקתקת של חברת החשמל: תשלם לתמר 4 מיליארד שקל על גז שאינה זקוקה לו

דרישת מונופול תמר מלקוחותיו להתחייב מראש לתשלום של עד 80% מחוזי הגז היתה מסוכנת ■ הירידה בביקוש לחשמל במשק תפסה את חברת החשמל חסרת אונים, עם מחויבות לרכוש גז שהיא לא צריכה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ההשלכות של הדרישות הדרקוניות בחוזים שהכתיב מונופול הגז של תמר במשק עשויות לפגוש את צרכני החשמל בישראל כבר בשנה הבאה - ובממדי ענק. ל–TheMarker נודע כי מ–2016 תיאלץ חברת החשמל לרכוש ממאגר תמר גז בכמויות גדולות - אף שלא תזדקק להן. זאת, מכיוון שהתחייבה בפני המונופול לרכש מינימלי של גז על בסיס תחזית אופטימית מדי לביקושי חשמל במשק. לפי הערכות, חברת החשמל עשויה לשלם 200–300 מיליון דולר מדי שנה על גז שלא תצרוך מתמר, החל ב–2016 וכלה בסוף 2019 - כלומר 0.8–1.2 מיליארד דולר לכל התקופה (3–5 מיליארד שקל).

חברת החשמל מחפשת בשבועות האחרונים אחר דרכים להתמודד עם ההתחייבות או להשתחרר מכבליה. בין היתר, על ידי הכשרת אפיקים לשיווק של הגז המיותר לגורמים אחרים - או לפתיחה במשא ומתן מחודש מול מונופול תמר. כך, למשל, עשויה כניסת יצרני חשמל פרטי להפחית בחבות הרכישה של חברת החשמל - אך אפשרות זו נתקלה בקשיים שהערימו בעלי תמר.

חנוכת היחידה לייצור חשמל בעזרת גז ברמת חובב, ב-2011

בחודשים האחרונים הועבר המידע אודות העניין למשרדי הממשלה ולרשויות הרגולטוריות הרלוונטיות. ואולם באופן תמוה, לא נכלל הטיפול בכך במתווה הפשרה שגיבשה הממשלה מול מונופול הגז.

יתרה מכך, חברות המונופול - דלק, נובל אנרג'י, ישראמקו ואלון גז - צפויות להרוויח אף יותר בזכות התחייבות חברת החשמל. זאת, מכיוון שהממשלה התירה להן לכאורה לנצל את הגז העודף שברשותן, למכור אותו ללקוחות אחרים - ובכך להרוויח פעמיים.

המונופול קם - חובת הרכישה הוכפלה

הבור התזרימי שעמו תידרש חברת החשמל להתמודד כבר בתוך חודשים נוצר בעקבות הסכמתה לשיעור Take or Pay גבוה יחסית — כלומר שיעור הגז בחוזה שעליו אמור הלקוח לשלם בכל מקרה, גם אם לא צרך את הגז.

כששוק הגז בישראל היה תחרותי, היה שיעור זה כ–40%. ואולם עם הפיכתו לשוק מונופוליסטי ב–2009, זינק שיעור ה–TOP שקבע מונופול תמר במשק, והגיע כיום ל–80%. שיעור גבוה כזה מבטיח לספק הגז עלויות מימון נמוכות יחסית - בזכות התחייבות לתזרים קבוע וגבוה יחסית. מנגד, הוא מגביל מאוד את גמישות הלקוחות בכלל — ויצרני החשמל בפרט - וחושף אותם לסיכונים גבוהים שמתומחרים בחשבון החשמל הציבורי.

חשש זה אומת על ידי משרד האוצר, שהודה כי מדובר בכשל שוק מהותי. עם זאת, האוצר נסוג מכוונתו לתקן את העיוות במסגרת המשא ומתן שנוהל בחודשים האחרונים מול חברות הגז - וכעת, גולגל תפוח האדמה הלוהט חזרה לכיס הציבורי.

חוזה הגז המקורי שעליו חתמו שותפות תמר וחברת החשמל ב–2012 כלל מכירה של 42.5 מיליארד מ"ק (BCM) גז במשך 15 שנה. במסגרת חוזה בסיס זה, התחייבה חברת החשמל לשלם בחמש השנים הבאות עבור רכש של 3.5 BCM, בשיטת TOP.

בצד הסכם בסיס זה, ניתנה לחברת החשמל אופציה חד־צדדית להכפלת כמות הגז הנרכש ל–99 BCM בסך הכל. המימוש פוצל לשני שלבים. באפריל 2013 הודיעה חברת החשמל כי בחרה לממש אופציה ראשונה להגדלת כמות הגז שאותה תרכוש עד 2020. במסגרת מימוש אופציה זו, גדל שיעור ה–TOP — וכעת נדרשה חברת החשמל לשלם עבור רכש שנתי מינימלי של 5 BCM.

אלא שאז התברר כי תנאי השוק צפויים "להכות" במהלך העסקי שביצעה החברה. בניגוד לתחזיות חברת החשמל בדבר גידול רציף של כ–3% בביקוש — שבעקבותיו נגזר גידול גם בכמויות הגז שלהן זקוקה החברה — התברר בשנתיים האחרונות כי המשק דורך במקום, וכי קצב צריכת הגז נמוך בלפחות 10% מתחזיות משרד התשתיות.

הסיבות לכך נעו בין מזג אוויר נוח יחסית בקיץ, תולדה של האטה במגזר התעשייתי — או כניסה מאסיבית של ייצור חשמל פרטי, שממנו העדיף מונופול החשמל להתעלם. כך או כך, חברת החשמל "נתקעה" עם התחייבות לרכישת 5 BCM גז בשנה עד לסוף 2019 — שעשויה לרדת לכ–4.5 BCM, עם הפעלת תחנות כוח פרטיות — אף שבפועל, חברת החשמל צפויה לצרוך 3–3.5 BCM בלבד.

מצוקה זו תיהפך לקריטית ב–2016, ככל הנראה, מכיוון שהשנה אמורה להיכנס לפעולה תחנת הכוח הפרטית דליה אנרגיות — שצפויה לגרוע 850 מגה־ואט מייצור החשמל בחברת החשמל, ולהגדיל את רכש הגז המיותר.

מציאות זו לא נעלמה מעיני רשות הגז, שהזהירה לפני שנה כי חברת החשמל צוברת עודפי גז, ואף ציינה כי עודפי הרכישה של החברה צפויים לגדול בשנים הקרובות. ברשות התירו לחברה למכור עודפי גז — אך כנראה שהעריכו אותם בחסר. כך, העריכה רשות הגז כי בין 2015 ל–2018 תיאלץ החברה להתמודד עם עודפי גז של כ–2 BCM בלבד.

באפריל האחרון הודיעה החברה על מימוש חלקי של האופציה השנייה שבה החזיקה — להגדלת הרכש מתמר ב–2020–2028. לאור מצב השוק, הודיעה הפעם החברה על מימוש 25% מהאופציה בלבד — וקבעה את שיעור ה–TOP בשנים אלה על 3 BCM בלבד. כך, למעשה, תידרש החברה לצלוח איכשהו את הבור שאליו נקלעה ב–2016–2019.

למכור גז על בסיס מקום פנוי

העיוות בחוזה הגז של חברת החשמל מול מונופול תמר לא נעצר בכך. התחייבות חברת החשמל לרכש גז מוגבר עוררה בעבר את התנגדות יצרני החשמל הפרטי, שטענו כי החברה פועלת להתחייבות מופרזת כדי לתפוס את מרבית קיבולת הצינור הבודד מתמר לחוף — ולחסום יתרות גז או קיבולת שישמשו את מתחריה העתידיים.

דרישת היצרנים הפרטיים להגביל את היקף ה–TOP של חברת החשמל לא נענתה — אך בה בעת, התירה רשות הגז למונופול להמשיך ולשווק גז גם אם אין בהכרח ודאות כי יהיה לו מקום בצינור.

מדובר בחוזים על בסיס אספקה מזדמנת (interruptible), שבמסגרתם מובטח לכאורה גז על בסיס מקום פנוי בצינור. כך, יוכלו בעלי מאגר תמר לצמצם לפי שיקול דעתם את אספקת הגז שלה התחייבו בחוזים מבלי לפצות את הלקוחות בגין הגז החסר. זאת אם היקף אספקת הגז יעלה על הקיבולת המוגבלת בצינור ההולכה הבודד.

היות שלצרכני הגז במשק לא נותרה ברירה, רובם חתמו על חוזים אלה — מתוך תקווה שלא ייאלצו להתמודד עם מגבלת הצינור בעתיד. רשות החשמל חייבה את המונופול להעניק הנחה בשיעור 10% בחוזים אלה — אך חברות הגז התעלמו מהדרישה.

כך למעשה עשוי מונופול תמר להרוויח פעמיים: גם מתשלום בעבור גז עודף שלא ייצרך על ידי חברת החשמל — וגם מחוזי גז עודפים על כמות שמעבר לקיבולת הנתונה. במלים אחרות, את אותה כמות גז עודפת יכולים בעלי תמר למכור פעמיים, על חשבון צרכני החשמל.

לפני חודשיים, ערב כינונה של הממשלה החדשה, הודיעה מפעילת קידוח תמר, נובל אנרג'י האמריקאית, ללקוחות המאגר להיערך לתרחיש של אספקת גז מזדמנת, לקראת הפעלת סעיף האספקה הלא מובטחת בחוזי הגז שעליהם חתמו. הודעה זו התקבלה במשרד התשתיות בהפתעה — היות שלא צפו כל מחסור בקיבולת הצינור, בין היתר נוכח עודפי הגז של חברת החשמל.

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי "נושא ה–Take or Pay מטופל בחברה לטובת לקוחותיה. מכיוון שמדובר בנושאים עסקיים, נעדיף שלא להתייחס לכך בשלב זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט