פרשנות |

הסוס הטרויאני בהסכם הגז - ולמה הסתיר אותו נתניהו מהכנסת

אם חברי הכנסת היו יודעים על הסוס הטרויאני בנוסח הפשרה, לעולם לא היו מצביעים בעד נטילת סמכויותיהם לעשור – ומסירת זכות וטו פרלמנטרית לידי הרשות המחוקקת החדשה של דלק ונובל אנרג'י

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הפשרה הממשלתית מול מונופול הגז לא השתנתה בהרבה מאז שפורסמה כאן לפני חודשיים. ההקלות ביצוא הגז נודעו לפני שבועיים, הנסיגה מפיקוח מחירים — לפני שבוע, ובימים האחרונים נחשפו יתרת ההקלות וההטבות שהובטחו לבעלי מאגרי הגז.

במלים אחרות, עיקרי תוכנית הממשלה לשינוי פני ענף הגז הטבעי כבר קיבלו פומבי, ואיש לא הופתע למשמע הפרטים במסיבת העיתונאים הדרמטית לכאורה אתמול.

מדוע לפיכך נמנע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מלהציג את עיקרי המתווה כבר בשבוע שעבר, לאחר שממילא נחשפו בפני חברי הקבינט המדיני־ביטחוני? מדוע צעד בעיניים פקוחות אל מלכודת החשדנות והקונספירציה — גם במחיר קבורת המתווה כולו? התשובה לכך נעוצה, כנראה, בסעיף שלא היה ידוע עד כה — "סעיף היציבות".

צילום: אמיל סלמן

הסכמת צוות המשא ומתן הממשלתי לכבילת ידי הרשות המבצעת למשך עשור, להענקת חסינות פרלמנטרית לחברות פרטיות ולהפקעת סמכויותיו של הממונה על ההגבלים העסקיים — ואולי גם של בית הדין להגבלים — היא מהלך יוצא דופן ביותר.

הגם שניתן להבין את דרישתן של חברות הגז לוודאות רגולטורית — ואמנם יש צורך בוודאות כזו למי שעומד ערב השקעה של כ–6 מיליארד דולר — קשה להימנע מתיאור מרחיק לכת של התחייבות ממשלתית מוקדמת לוותר על ריבונותה של מדינה, ועוד מול מונופול מוכרז.

לא ברור מדוע עוד לפני שמיצה את מהלכיו נגד מונופול פרטי זר שמחזיק בצינור החמצן של המשק, ועוד לפני שתיקן את העיוותים הקשים שגרם ניצול כוחו המונופוליסטי בתמחור הגז — מחליט ראש הממשלה לכבול את ידי הממשלות הבאות, פן יעזו לתקן את שגיאותיו בהמשך.

באיזו סמכות מתחייב נתניהו להעניק חסינות למונופול מתהווה? כיצד הוא מתחייב לשלול את חופש ההצבעה של חברי הממשלה הבאה, אם ירצו לתמוך בהצעת חוק זו או 
אחרת?

לא בכדי הסתיר נתניהו את המתווה המוצע מעיני חברי הכנסת, לפני שביקש את אישורם להפקיע את סמכויות הממונה על ההגבלים. אם היו יודעים על הסוס הטרויאני שמופיע במתווה שגיבש, לעולם לא היו מצביעים בעד נטילת סמכויותיהם — ומסירת זכות וטו פרלמנטרית בידיהן של דלק ונובל אנרג'י.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה