מבקר המדינה מטיל פצצה: "לדחות את הפשרה בגז לאחר פרסום דו"ח הביקורת שלי"

יוסף שפירא פנה לשר התשתיות, יובל שטייניץ, בבקשה שלא להביא את מתווה הגז לאישור הממשלה עד לאחר הגשת הדו"ח הסופי שגיבש על התנהלות הממשלה במשק הגז הטבעי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מבקר המדינה, יוסף שפירא, פנה לפני דקות אחדות אל שר התשתיות, יובל שטייניץ, בבקשה לדחות את אישור הממשלה על מתווה הפשרה מול מונופול הגז הטבעי, ולקיים את הדיון בממשלה רק לאחר שיפרסם את דו"ח הביקורת שמשרדו מכין על ההתנהלות בשוק הגז הטבעי.

"לאור העובדה שבכוונתי להעביר לך ולמבוקרים נוספים בהמשך השבוע טיוטת דו"ח מעודכנת בנושא פיתוח משק הגז הטבעי, אודה לך אם תגרום לכך שקבלת החלטת הממשלה על המתווה תיעשה לאחר פרסום הדו"ח", כתב שפירא לשטייניץ.

היות שראש הממשלה, בנימין נתניהו, התכוון להעלות את אישור המתווה לממשלה עד ל-22 ביולי - משמעות הודעת מבקר המדינה צפויה להיות דחייה משמעותית בלוח זמנים זה.

מבקר המדינה יוסף שפיראצילום: מוטי מילרוד

בדצמבר האחרון החליט שפירא לבדוק את התנהלות המדינה והרגולטורים בסוגיית הגז הטבעי, ובעיקר בהתנהלות שהביא לריכוזיות בתחום. זאת, לאחר התעלמות ממושכת של משרד המבקר משלל הפרסומים בשנים האחרונות ב-TheMarker בדבר חלוקת רישיונות הקידוח המופרזת לקבוצת דלק נובל אנרג'י, הפיקוח הלקוי על אכיפת דיני ההגבלים בחוזי הגז הנחתמים ותנאי הזיכיון התמוהים לכאורה שהוכתבו לבעלי המאגרים.

לנוכח החרפת ההשלכות של המחדל, החליט שפירא להכניס את הנושא לתוכנית העבודה של המחלקה הכלכלית במשרד ל-2015. לפיכך, בין הנושאים שנבדקו בחודשים האחרונים היו פעולת הרגולטורים ובה משרד האנרגיה בחלוקת הרישיונות, שטרי החזקה שחולקו לבעלי תמר ולווייתן וכן השלכות המונופול על מחירי הגז הטבעי לתעשייה ולצרכנים אחרים.

היום הציג צוות המשא ומתן הממשלתי את מתווה הפשרה שגובש בין הצדדים בתום חצי שנה של מגעים. שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר במסיבת העיתונאים כי "העובדה שבמאגר הגז הגדול ביותר של ישראל מתעכב כבר שנים בפיתוח שלו - היא זו שצריכה לעורר סימני שאלה. אם התגלה ב-2010, איך לא התחילו בפיתוח? אם נתעכב, ייגרמו נזקים קשים: גם בעיית היתירות האנרגטית והישענות על צינור אחד, גם תעוכב היכולת למנף את הגז אסטרטגית ומדינית, גם היכולת לספק גז למפעלים במחירים סבירים בישראל וכמובן גם ההכנסות הגדולות מהגז.

"המתווה שהגענו אליו הוא הטוב ביותר האפשרי, הריאלי. יכול להיות שיש מתווים בעולמות אידיאלים, דמיוניים - שהם אחרים. אבל אנחנו בעולם הריאלי ואנחנו צריכים שהגז יגיע לישראל. זה המתווה הטוב האפשרי שיביא סוף סוף לפיתוח שדות הגז של ישראל במהירות האפשרית ויביאו עוד חברות שיחפשו גז ונפט. אם המתווה לא יאושר, יהיה עיכוב של חודשים ואפילו שנים. רמת האמון בישראל תיפגע, והסיכוי למכירת כריש-תנין יפחת".

בתוך כך, ביום שני הקרוב תכונס ועדת הכלכלה של הכנסת לישיבה מיוחדת שבה תקיים דיון ציבורי ראשון במתווה הפשרה בגז. עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים מותנית בחובת היוועצות עם ועדת הכלכלה ויו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), כבר הצהיר היום כי "ראש הממשלה, שר האנרגיה ויצחק תשובה - יהיו הראשונים למסור עמדתם בפני חברי הוועדה".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?