הסדר הגז: ללא פיקוח מחירים, המונופול מקבל חסינות מפני פירוק

(עדכון) צוות המשא ומתן הממשלתי מול חברות מונופול הגז הטבעי הציג את מתווה הגז ■ שטייניץ: "המתווה טוב לאזרחי ישראל - הוא סביר, אבל קשה מבחינת חברות האנרגיה" ■ נתניהו: "הפופוליזם גואה סביבנו"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

צוות המשא ומתן הממשלתי מול חברות מונופול הגז הטבעי הציג היום את מתווה הפשרה שגובש בין הצדדים בתום חצי שנה של מגעים. זאת, לאחר שניסיונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאשר את קידום המתווה בלי להציגו – נכשל אמש בהעדר רוב במליאת הכנסת.

לפי המתווה הנוכחי, נובל אנרג'י ודלק ימכרו את מאגרי כריש ותנין הקטנים בתוך 14 חודשים, ובתוך שש שנים תמכור דלק את אחזקותיה במאגר תמר (31.25%), בעוד שנובל תדולל במאגר מ-36% ל-25% ותוותר על זכות הווטו. בתמורה, יוענק לחברות פטור מהסדר כובל במאגר לווייתן ל-15 שנה – שיאפשר להן להמשיך לשתף פעולה בפיתוחו – ולנובל תישאר בעלות צולבת במאגרי תמר ולווייתן. כמו כן, לא יוטל פיקוח על מחיר הגז, אלא תיקבע "תקרה זמנית", ולא ייפתחו חוזי תמר המנופחים שנחתמו במשק.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר בפתח הדברים: "העובדה שבמאגר הגז הגדול ביותר של ישראל מתעכב כבר שנים בפיתוח שלו - היא זו שצריכה לעורר סימני שאלה. אם התגלה ב-2010, איך לא התחילו בפיתוח? אם נתעכב, ייגרמו נזקים קשים: גם בעיית היתירות האנרגטית והישענות על צינור אחד, גם תעוכב היכולת למנף את הגז אסטרטגית ומדינית, גם היכולת לספק גז למפעלים במחירים סבירים בישראל וכמובן גם ההכנסות הגדולות מהגז".

"המתווה שהגענו אליו הוא הטוב ביותר האפשרי, הריאלי. יכול להיות שיש מתווים בעולמות אידיאלים, דמיוניים - שהם אחרים. אבל אנחנו בעולם הריאלי ואנחנו צריכים שהגז יגיע לישראל. זה המתווה הטוב האפשרי שיביא סוף סוף לפיתוח שדות הגז של ישראל במהירות האפשרית ויביאו עוד חברות שיחפשו גז ונפט. אם המתווה לא יאושר, יהיה עיכוב של חודשים ואפילו שנים. רמת האמון בישראל תיפגע, והסיכוי למכירת כריש-תנין יפחת".

יובל שטייניץ ובנימין נתניהוצילום: מרק ישראל סלם

"המתווה טוב למדינת ישראל ולאזרחיה, הוא סביר - אבל קשה מבחינת חברות האנרגיה. הן נאלצו לקבל על עצמן תנאים קשים מבכל מדינות OECD. מאה מיליארד דולר יגיעו לטובת אזרחי ישראל בעשורים הקרובים, המתווה ישיג את פירוק המונופול בתוך מספר שנים, הוא יאפשר לספק גז במחירים סבירים".

"המתווה קשה לחברות כי הוא מטיל על החברות שלוש מגבלות שלא מוטלות באף מדינת OECD: מגבלת יצוא, מגבלת מחיר ומגבלת בעלות.

"אנחנו המדינה היחידה פרט לארה"ב שגבילה יצוא, קובעת תקרה למחיר הגז ומוציאה חברות שקדחו מתגליות שגילו. אלה דרישות שחברות הגז נאלצו להתפשר איתן ששום מדינה שמפיקה גז בעולם המערבי לא נדרשה לעמוד בהן".

כך נראה הסדר הגז - ומהם היתרונות והחסרונות

שנשאל שטייניץ לגבי קביעת הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, כי יש לפצל את הבעלות במאגר לווייתן, אמר: "יכולנו לפרק את לווייתן גם ל-10 גורמים, אבל זה לא ריאלי, כי המאגר לא היה מפותח ולא היינו משיגים תחרות. אנחנו צריכים קודם לדאוג שמאגר לווייתן יפותח.

"כל עוד יש רק תמר, אין תחרות. לכן, מי שבאמת רוצה לקדם תחרות צריך להציב תנאים שמאפשרים את פיתוח לווייתן כך שיוכל להתחרות בתמר. עם זאת, קבענו שאם לא תושג תחרות אמיתית נוכל להכריח אותם להתחרות אחד בשני במאגר לווייתן. אני מעריך מאוד את פרופ' גילה, אבל חושב שרגולטור שמתפטר צריך לעזוב את תפקידו, ולא להישאר בכיסאו"

הצגת המתווה התקיימה בלשכתו של שטייניץ, בנוכחות יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, יו"ר רשות הגז אלכסנדר ורשבסקי, ראש מינהל רישוי אוצרות הטבע יוסי וירצבורגר ופרופ' איתן ששינסקי. לאחר הצגת המתווה הוא יפורסם לשימוע ציבורי שייארך שלושה שבועות.

מתווה הפשרה שיוצג אינו המתווה המקורי שגובש בין הצוות הממשלתי לחברות הגז ושהוצג להן בפברואר השנה. את מקומו תפס חודשיים לאחר מכן מתווה מרוכך יחסית שבגינו התפטר מתפקידו הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה.

הבוקר התקיים דיון בהתנהלותו של הצוות הממשלתי שדן בחודשים האחרונים בגיבוש מתווה הגז בוועדה לביקורת המדינה בכנסת - הצוות לא ערך פרוטוקולים או הקלטות של ישיבותיו. מנכ"ל משרד מבקר המדינה אלי מרזל כי "בצוות כל כך בכיר שעוסק בנושא כל כך משמעותי מן הראוי שיהיה פרוטוקול מפורט על מנת שנוכל לבקר את קבלת ההחלטות". יו"ר הועדה לענייני ביקורת המדינה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) מתחה ביקורת על כך ואמרה כי מדובר בטריליון שקל ולא ייתכן שלא קיימים פרוטוקולים לדיונים של החלטות קריטיות בעניין המתווה"

נתניהו: "הפופוליזם גואה סביבנו"

בפתח פגישתו עם שר החוץ של איטליה, פאבלו ג'נטילוני, אמר היום ראש הממשלה נתניהו: "היום אנחנו מציגים אחרי שנים של דיונים את המתווה המפורט שגיבשנו בעניין הוצאת הגז מהמים. הוא יוצג בפני כל אזרחי ישראל, בפני העולם כולו. המתווה הזה מפרק את מונופול הגז והוא יכניס מאות מיליארדי שקלים לקופת המדינה, לרווחה, לבריאות, לחינוך, לצרכים רבים אחרים של אזרחי ישראל.

"הפופוליזם גואה סביבנו. אף אחד לא בדק באופן מעשי את המתווה הזה ועכשיו תהיה אפשרות לעשות זאת. אני אף פעם לא נכנע לפופוליזם. עשיתי הרבה רפורמות שהצילו את כלכלת ישראל מול התנגדות עזה, והיום בפרספקטיבה של עשר שנים, חמש-עשרה שנה, אפשר לשפוט כיצד כלכלת ישראל זינקה מעלה, וכלכלות אחרות שלא עשו את הרפורמות האלה ולא פעלו כפי שאנחנו פעלנו ונכנעו לפופוליזם - כיצד הן התערערו, חלקן על סף קריסה, ואני יכול לומר גם שבחלקן הגז נשאר מתחת לאדמה. אסור שזה יקרה פה. אני סומך על השכל הישר של אזרחי ישראל ואני מצפה לאחריות מנציגי הציבור. אנחנו נעשה הכל כדי שהגז ייצא מהמים".

סיכומי הדיונים של צוות הגז ("צוות קנדל")

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר