כך נראה הסדר הגז שמפרסמת המדינה - ומהם היתרונות והחסרונות

נובל אנרג'י ודלק ימכרו את מאגרי כריש ותנין הקטנים בתוך 14 חודשים, ובתוך שש שנים תמכור דלק את אחזקותיה במאגר תמר, בעוד שנובל תדולל במאגר מ-36% ל-25% ותוותר על זכות הווטו

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מתווה הפשרה שמציגה היום המדינה אינו המתווה המקורי שגובש בין הצוות הממשלתי לחברות הגז ושהוצג להן בפברואר השנה. את מקומו תפס חודשיים לאחר מכן מתווה מרוכך יחסית שבגינו התפטר מתפקידו הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה.

לפי המתווה הנוכחי, נובל אנרג'י ודלק ימכרו את מאגרי כריש ותנין הקטנים בתוך 14 חודשים, ובתוך שש שנים תמכור דלק את אחזקותיה במאגר תמר (31.25%), בעוד שנובל תדולל במאגר מ-36% ל-25% ותוותר על זכות הווטו. בתמורה, יוענק לחברות פטור מהסדר כובל במאגר לווייתן – שיאפשר להן להמשיך לשתף פעולה בפיתוחו – ולנובל תישאר בעלות צולבת במאגרי תמר ולווייתן. כמו כן, לא יוטל פיקוח על מחיר הגז, אלא תיקבע "תקרה זמנית", ולא ייפתחו חוזי תמר המנופחים שנחתמו במשק.

הנה כמה מהנקודות העיקריות של התוכנית הממשלתית לטיפול במונופול הגז, כפי שהיא מוצגת היום - וכפי שניתן להסבירה מנקודת המבט של האינטרס הציבורי.

ראש הממשלה נתניהו והשר לענייני מודיעין שטייניץצילום: מרק ישראל סלם

פרק השינוי המבני

דלק תמכור אחזקותיה במאגר תמר (31.25%) בתוך שש שנים

יתרון: החלשת המונופול באמצעות פירוק השותפות בין דלק לנובל אנרג'י האמריקאית במאגר הגז היחיד כיום בישראל, והגדלת הסיכוי לתחרות עתידית כלשהי בין מאגרי תמר ולווייתן.

חיסרון: הרחקת מועד המכירה לשש שנים מקצצת בעצם את התקווה לתחרות. עד אז, דלק ונובל ימכרו את כל עתודות הגז בתמר כמונופול, ואז ישובו לשתף פעולה במאגר לווייתן, כמונופול חדש, שבו יחזיקו ב–85% מהזכויות גם בעתיד.

נובל אנרג'י תדלל את אחזקותיה בתמר מ-36% ל-25% ותוותר על זכות וטו

יתרון: נובל לא תהיה בעלת המניות הגדולה במאגר ותופקע מידיה היכולת לשלוט במהלכים העסקיים של השותפות האחרות במאגר; הותרת נובל בתמר תמנע לכאורה התנגשות משפטית ממושכת שעשויה לעכב את המשך פיתוח מאגרי הגז לחופי ישראל (לווייתן, כריש ותנין).

חיסרון: לדילול מניות של מפעיל קידוח אין משמעות מהותית - ודאי שלא בעוד 6 שנים. הותרת נובל בתמר ובלווייתן - כבעלת מניות וכמפעילה - תיצור בעלות צולבת שלה בשני המאגרים הגדולים במשק, תמר ולווייתן, תסכן את התחרות העתידית בין המאגרים ותנציח את התלות האסטרטגית של ישראל בחברה פרטית וזרה.

דלק ונובל ימכרו את מאגרי כריש ותנין בתוך 14 חודשים

יתרון: צמצום מוטת הפעילות המונופול; דריסת רגל ראשונה של מתחרה בשוק הגז הישראלי.

צילום: גיל יוחנן

חיסרון: חברות הגז מנסות ברגע האחרון להאריך את מועד המכירה כך שהתחרות תסוכל; כמו כן, נפח הגז במאגרים נאמד בכ–10% מזה שבלווייתן, וכלל אינו ודאי. ללא השלמת גז מלווייתן, לא יהיה בכך די ליצירת תחרות אמיתית.

השותפות בלווייתן יקבלו חסינות מתחרות פנימית - ל-15 שנה

יתרון: שמירת אופציה להתמודדות עם המונופול המסתמן של לווייתן, לאחר מיצוי הגז בתמר.

חיסרון: תחרות פנימית בעוד 15 שנה - מעט מדי ומאוחר מדי. הוראת התחרות מותנית בהליך משא ומתן מחודש מול דלק ונובל, שיימצאו אז בעמדה חזקה יותר מול המדינה. כמו כן, המודל נפסל כבר בידי נובל אנרג'י בנימוקים טכניים, וזו שיכנעה בכך גם גורמי ממשל ישראליים.

פרק תמחור הגז

לא יוטל פיקוח מנדטורי על מחיר הגז - ולא ייפתחו חוזים חתומים

יתרון: הימנעות מהתנגשות משפטית ממושכת עם נובל ודלק שעשויה לעכב את המשך פיתוח מאגרי הגז לחופי ישראל.

חיסרון: השלמה נדירה בעולם עם מונופול לא מפוקח, ועוד על משאב קיומי; ללא פתיחת חוזי הענק שעליהם חתם מונופול תמר מול יצרני החשמל תג המחיר הגבוה של הגז יונצח לעשרות שנים, וכך גם תנאי אספקתו הדרקוניים.

התקרה למחיר הגז תוגבל לשש שנים ותיגזר מממוצע המחירים כיום בשוק

יתרון: הימנעות מהתנגשות משפטית ממושכת עם נובל ודלק שעשויה לעכב את המשך פיתוח מאגרי הגז לחופי ישראל; אור ירוק למתעניינים החדשים בשוק הישראלי, שנרתעו מהכוונה להפחית את התשואה האפשרית בו.

חיסרון: השינוי המבני המוצע לא מבטיח תמחור תחרותי של הגז, ולכן נדרשת הותרת התקרה למחיר לתקופה ארוכה הרבה יותר; הישענות על רמת התמחור הנוכחית - סביב 5.5 דולרים ליחידת חום - מנציחה את הרנטה המונופוליסטית שנגבית כיום מלקוחות הגז ומציבור צרכני החשמל בהיקף של לפחות מאות מיליוני שקלים בשנה.

ההצמדה של מחיר התקרה תחושב לפי הממוצע של ההצמדות בשוק

יתרון: הימנעות מהתנגשות משפטית ממושכת עם נובל ודלק שעשויה לעכב את המשך פיתוח מאגרי הגז לחופי ישראל.

חיסרון: מחיר הגז ימשיך להאמיר באופן לא פרופורציונלי לגידול בעלויות התפעול של המאגרים.

פרק הפקת הגז

דחיית הפיתוח של מאגר לווייתן לאוגוסט 2019

יתרון: הימנעות מהתנגשות משפטית ממושכת עם נובל ודלק שעשויה לעכב את המשך פיתוח מאגרי הגז לחופי ישראל.

חיסרון: דחייה של שנתיים בפתרון סוגיית התלות המסוכנת בצינור גז בודד לחוף; לחץ על לקוחות גז חדשים לחתום בינתיים, בלית ברירה, על חוזים מול מונופול תמר, עוד לפני התחרות; ויתור על קלף מרכזי של הממשלה לנוכח הפרת תנאי הזיכיון שחייב את פיתוח המאגר עד מארס 2018.

יוקדם יצוא הגז ממאגר תמר - לפני חיבור לווייתן לחוף

יתרון: הזדמנות לממש חוזה בהיקף מיליארדי דולרים מול חברה ספרדית שמחזיקה במתקן יצוא גז מושבת במצרים, והקדמת הכנסות ממס הנובעות מכך לקופת המדינה, בהיקף של עד מיליארד שקל.

חיסרון: איבוד מנוף הלחץ היחיד שבידי המדינה לפיתוחו המהיר של לווייתן; שבירת הקביעה הממשלתית כי תמר הוא מאגר אסטרטגי שאין לייצא ממנו גז עד לפיתוח מאגר נוסף תוך סיכון הביטחון האנרגטי הלאומי; סיכון בהגדלת היצוא על חשבון מכסת הגז ששוריינה לשימוש מקומי.

המדינה תשתתף בעלות הנחת צינור גז מתמר למצרים

יתרון: הצינור עשוי לשרת גם את הקיבולת החסרה בצנרת לישראל, וכן לשמש בעבורה גיבוי בעתיד; לישראל אינטרס גיאופוליטי בסיוע לממשלת מצרים.

חיסרון: קיזוז בהכנסות המדינה ממס תוך שבירת מגבלה עקרונית בחוק מיסוי רווחי נפט (חוק ששינסקי), שנועדה למנוע מימון ציבורי לפרויקטי יצוא עתירי הון.

הפרוטוקול המלא של דיוני הגז

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר