פרשנות |

המחיר הכבד שישלם נתניהו על התבוסה הלילית בכנסת

ראש הממשלה וצוותו שרויים בפאניקה היות שדחיית ההצבעה תביא לשינוי מתווה הפשרה מול מונופול הגז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחוז אמוק. ב-96 השעות האחרונות מאז ששר הכלכלה, אריה דרעי, שיבש את התוכנית לאישור הפשרה מול מונופול הגז – נתניהו וצוותו לא פסחו על אף פעלול משפטי או תרגיל פוליטי בניסיון להתגבר על המכשולים שלא פוסקים לצוץ בדרכם למחטף הכלכלי הגדול בתולדות ישראל.

הממונה על ההגבלים העסקיים מתנגד? נפעיל סעיף נשכח בחוק שמאפשר לשר הכלכלה לעקוף אותו; שר הכלכלה חושש? נכנס עבורו את הקבינט המדיני-ביטחוני; שר הכלכלה בכל זאת מתנגד? נעביר סמכויותיו לממשלה; החוק מחייב את אישור הכנסת? נבהיל את חברי המליאה להצבעה יממה לאחר כינוס הממשלה; חברי הכנסת רוצים לדעת על מה הם אמורים להצביע? נשהה את פרסום סעיפי הפשרה, ונקצר את השימוע הציבורי לשבועיים; הם מתעקשים לדעת? נורה ליועצים המשפטיים לנצור לשונם; שרים נמנעים מהצבעה מחשש לניגוד עניינים? נפעיל משמעת קואליציונית ונאיים עליהם בפיטורים; היועץ המשפטי של הכנסת מגבה אותם? נגיש חוות דעת משפטית נגדית; ליברמן מתנגד? נקנה אותו בהבטחה לתקצוב פנסיה לעולים; עדיין אין רוב בכנסת? נדחה את ההצבעה לאישון ליל ונראה את האופוזיציה דבקה בהתנגדותה; לא מתייאשים? נו טוב, נחזור ללחוץ על שר הכלכלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו

אי אפשר שלא להשתאות לנוכח הדבקות הקנאית של נתניהו במטרה שהציב לעצמו, ולנוכח החתירה הכוחנית והעיקשת של צוותו לרצות את הבוס. לו רק היו מפנים עשירית מהמאמצים שהשקיעו בימים האחרונים לטובת המשא ומתן העקר שהתנהל בארבע השנים האחרונות מול מונופול הגז – הם לבטח היו מניחים על השולחן מתווה טוב יותר מזה שגובש.

ובכל זאת, מדוע נתניהו לא מרים ידיים? מדוע התעקש לכנס את מליאת הכנסת 24 שעות לאחר הדיון בממשלה? מדוע השעין מלוא כובד משקלו דווקא על הצבעה הלילה – ובכל מחיר? ובכן, הסיבה לכך היא שאין לו ברירה.

נתניהו דרש לקיים את ההצבעה בכנסת במהירות כדי שלא יידרש לחשוף את מתווה הפשרה לפני כינוס חברי המליאה – אז יסתכן בביקורת ציבורית קשה ובחשיפה לעתירות משפטיות. אלא שלמן הרגע שבו הועלתה ההצבעה לסדר היום – אין דרך חזרה. נתניהו לא יכול היה להרשות לעצמו לסגת ממנה או לדחות אותה, היות שהמשמעות האוטומטית תהיה שינוי ודאי של מתווה הפשרה.

מאחר שלא הצליח לגבש רוב כעת – נתניהו יידרש "לשלם" בעבור רוב בסיבוב הבא. והתשלום חייב יהיה להיות גזירת קופון ציבורי לטובת אחד המתנגדים למתווה – בדמות שינוי אחד מסעיפיו.

מאגר תמרצילום: אלבטרוס – צילומי

כחלון, למשל, שלח בימים האחרונים את השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, לרמוז כי המחיר של סיעת "כולנו" יהיה מחיר גז מפוקח לתעשייה ומגבלות על הייצוא. יאיר לפיד הבהיר כי יסתפק בפיקוח מחירים – אף שסיכל מהלך כזה בעת כהונתו כשר אוצר.

כל שינוי כזה יחייב את פתיחת ההבנות שגובשו מול חברות הגז ואת החזרה לשולחן המשא ומתן מולן. במציאות כזו, יובקע הפתח הדרוש להנהגת מקצה שיפורים כולל במתווה, ונתניהו יצפה כיצד שריו ויריביו הפוליטיים נגררים למירוץ פייסבוקי אחר הטבעת מה שיותר תיקונים על שם כל אחד.

לפני שבועיים פירסם TheMarker כי גורמים ממשלתיים התחייבו בפני חברות הגז לסיים את גיבוש הרגולציה החדשה בענף עד סוף יולי. בהעדר הצבעה הלילה, ייזכר נתניהו לא רק כראש ממשלה שזנח את האינטרס הציבורי והתפשר על מתווה חלש שתוקן על אפו וחמתו – אלא גם כמי שלא ידע לספק לאמריקאים את הסחורה, ובזמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים