תשובה עשה לנתניהו תרגיל - וקיבל הבטחה למונופול גדול פי שניים

רה"מ יציג בימים הקרובים הסדר לפירוק המונופול של מאגר תמר ולהגברת הפיקוח עליו - אך מאחורי הקלעים נרקמה תוכנית מתוחכמת לבניית מונופול חזק ורווחי הרבה יותר במאגר לווייתן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עד לפני חודש עוד דנו הממשלה וחברות הגז הטבעי על תנאי פירוק המונופול. דלק ונובל אנרג'י עסקו במגננה, והפקידים המקצועיים התווכחו על אמצעי אכיפה שונים. אלא שאז נכנס לתמונה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והביא עמו תפנית: התוכנית המאתגרת לשינוי פני שוק הגז ולהשבת הריבונות הישראלית עליו נהפכה בן לילה לעסקה פנטסטית שדלק ונובל אנרג'י אפילו לא חלמו עליה.

במקום תוכנית לפירוק מונופול הגז ולהגברת הפיקוח עליו, נרקמת בימים אלה תוכנית מתוחכמת לבניית מונופול גז גדול, עוצמתי ורווחי הרבה יותר. למעשה, הממשלה מבטיחה לדלק ולנובל כי בתמורה לפירוק המונופול הנוכחי שלהן במאגר תמר - הן יוכלו להחזיק בעתיד מונופול חלופי במאגר לווייתן.

עד אז, מקווה אולי נתניהו, יבשילו תנאים נוחים יותר לסבב רגולטורי מחודש של משא ומתן בין הצדדים. לכל הפחות, יהיה זה כאב הראש של ממשלה אחרת, ולא שלו. כיצד זה נעשה?

דלק ונובל אנרג'י - שמחזיקות בכל עתודות הגז של ישראל - חויבו לדלל את אחזקותיהן (67%) במאגר היחיד שמפיק כיום גז, תמר. אלא שהן לא יידרשו לעשות זאת מיד: הממשלה תקציב להן עוד שש־שבע שנים.

במקביל, הסכימה הממשלה לדחות ל–2020 את פיתוח מאגר לווייתן, שבו מחזיקות דלק ונובל 85% מהזכויות - ובכך הבטיחה להן שקט "תחרותי" לכמה שנים. לשם מה? כדי שיוכלו למכור את כל הגז שבמאגר תמר במחיר המונופוליסטי הקיים, לפני שיעברו הלאה.

ואמנם, לקוחות הגז הגדולים שעוד נותרו במשק, ושהמתינו עד כה לכניסת לווייתן לשוק, יידרשו לחתום על חוזים - גם אם זמניים - מול מונופול תמר. הם יעשו זאת באותה רמת מחירים מונופוליסטית הקיימת כיום, לאחר שהממשלה נסוגה מהטלת פיקוח על מחיר הגז וויתרה על הורדתו בכפייה.

יתרת הגז שלא נמכר במאגר תמר (24%) תימכר למתקני הנזלה ויצוא גז בצפון מצרים. אמנם החלטת הממשלה על היצוא מלפני שנתיים אוסרת זאת - אך הממשלה תשנה כעת את החלטתה, ותסיר את חיוב בעלי תמר להמתין עד לפיתוח לווייתן קודם שייצאו גז. המדינה אף תסייע לבעלי תמר בקיזוז חבותם במס, באמצעות השתתפות ציבורית במימון הצינור למצרים, תוך תיקון נוסף שתבצע בחוק ששינסקי מ–2011. היא אף בוחנת כיום את דרישת חברות הגז לייצא גז למצרים במחיר נמוך מזה שנמכר בשוק הישראלי - אף שמדובר בפתח להברחה של משאב לאומי. כל אלה - רק כדי להאיץ את התרוקנות תמר.

כך, בסוף העשור הנוכחי, כשדלק תידרש למכור את אחזקותיה בתמר (31%) ואילו נובל תידרש לדלל את אחזקותיה מ–36% ל–25% - הן יעשו זאת בשווי מלא, לאחר שהמאגר מכר, על הנייר, את כל הגז שאצור בו - והשקעתן תמוקסם. רק לאחר שהגז בתמר ימוצה, יתפנו דלק ונובל בראש שקט לטיפול במאגר השני והגדול פי שניים שלהן - לווייתן.

הדז'ה וו של 
הממשלה הבאה

היות שהגז בתמר יימכר כולו, יעמדו הלקוחות העתידים של הגז במשק הישראלי מול מונופול חדש - לווייתן, שמאחוריו אותם פרצופים מוכרים. למה?

הסדר הפשרה שמגובש בימים אלה בממשלה לא מתייחס כלל למונופול הצפוי של לווייתן. הממונה היוצא על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, ניסה למצוא לכך פתרון, אך התפטר לאחר שנדחה, מבלי שהוצעה כל חלופה.

גילה הציע לחייב תחרות פנימית גם בלווייתן, באמצעות פיצול הגז שבו בין בעליו, כך שיתחרו זה בזה לפחות בשיווק לישראל. שותפיו של גילה לשולחן המשא ומתן, אנשי המועצה הלאומית לכלכלה (משרד ראש הממשלה) ומשרדי האוצר, התשתיות ואפילו המשפטים, שהסכימו עם גילה בתחילת הדרך, חזרו בהם לאחר שנובל טענה כי המודל שנקרא "מכר בנפרד" אינו ישים. גם אם הצדק עם נובל, במשרדי הממשלה לא הציעו כל חלופה לאכיפת המונופול העתידי של לווייתן, והעדיפו לזנוח את הטיפול בנושא.

כך, מונופול תמר יוחלף בתוך פחות מעשור על ידי מונופול לווייתן - שבעליו יהיו זהים, אך כבר עשירים יותר וחזקים יותר. דלק ונובל יישענו אז על תמחור גז גבוה שלא נשבר בהזדמנות האחרונה שהיתה בידי ממשלת ישראל ב–2015 - ואולי יצוידו גם בהתחייבות כתובה מידי אותה ממשלה, שלא תבצע שינויים רגולטוריים נוספים בשם "היציבות".

ומה באשר לכריש ותנין הקטנים, שגם בהם מחזיקות דלק ונובל? המאגרים שאוצרים 10% מכמות הגז מלווייתן - אך הממשלה משעינה עליהם את תקוותיה לשוק תחרותי? ובכן, גם עבור הסיכון הפעוט הזה רוקחים בימים אלה סם שינה. לאחר שכבר הסכימו למכור אותם בתוך כשנה - חזרו בהם תשובה ושותפיו האמריקאים, והם מבקשים כעת לסנכרן גם את המהלך הזה עם תוכניתם המתוחכמת.

באדיבות המהלך ההזוי שביצע לפני חודש נתניהו, כשהתחייב ציבורית לאשר פשרה לא חתומה - וכעת נלחץ אל הקיר - התעוררו דלק ונובל ודרשו לדחות את מכירת כריש ותנין לעוד שלוש שנים.

יצחק תשובהצילום: גדעון לוין

עד אז, הרוכשים הפוטנציאליים של המאגרים יתייאשו, השוק יובטח לתמר, הסיכוי לתחרות יחוסל, המחאה הציבורית תגווע - ורק התלות הלאומית המסוכנת של ישראל בדלק ובנובל תגבר. ממשלת ישראל העתידית תתעורר בוקר אחד בתחושת דז'ה וו: שוב מונופול אימתני, שוב אזהרות מפני איום על ריבונותה, שוב הפקעת מחירים, שוב לקוחות שבויים - ועוד ממשלה כנועה שתידרש להוביל מהלך פירוק מול אותם שחקנים, כשהתוצאה ידועה כבר מראש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל