העתירה ראשונה לבג"ץ נגד מונופול הגז: נדחתה הבקשה לצו ביניים שימנע את כינוס הקבינט

(עדכון) התנועה לאיכות השלטון ביקשה מבית המשפט לעצור את המו"מ מול חברות הגז ולמנוע את החלטתו הצפויה של הקבינט המדיני-ביטחוני לעקוף את סמכות הממונה על ההגבלים העסקיים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

המאבק הציבורי במשא ומתן מול חברות מונופול הגז מגיע כצפוי לערכאות שיפוטיות. התנועה לאיכות השלטון עתרה היום לבג"ץ כנגד ראש הממשלה, שרי התשתיות, האוצר והכלכלה והיועץ בבקשה למתן לעצור את המשא ומתן המתנהל מול חברות הגז ולמנוע קבלת החלטות לגביהן במישור ההגבלים העסקיים. זאת, בטענה כי הליכים אלה נעשים בהעדר סמכות, תוך עקיפת סמכויות לא חוקית של הממונה על ההגבלים העסקיים.

התנועה מבקשת מבג"ץ להוציא צו ביניים שיורה להימנע מהבאת הסדר הגז לאישור הקבינט המדיני-ביטחוני. שרי הקבינט אמורים להתכנס בחמישי הקרוב לדיון בעסקת החבילה שמתגבשת מול חברות הגז ולאשר לשר הכלכלה, אריה דרעי, לאשרה תוך עקיפת סמכויות הממונה על ההגבלים שמתנגד לה, מטעמי מדיניות חוץ וביטחון המדינה. בנוסף, מבקשת התנועה צו ביניים שיורה למדינה להימנע מלהתחייב להסדר כלשהו למול חברות הגז - עד להכרעה בעתירה, בטענה כי זה גובש בהליך נעדר סמכות ופסול.

צילום: דודו בכר

אלא ששופט בית המשפט העליון, סלים ג'ובראן, דחה את הבקשה לצו ביניים נגד כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני – ובכך לא ימנע את הדיון שמתוכנן לחמישי. ג'ובראן הקציב למדינה שבוע לתגובה לבקשה לצו ביניים ו-21 ימים למתן תגובה לעתירה.

לטענת התנועה לאיכות השלטון, מתקיימת "תמונת מצב קשה ומטרידה, שלפיה ממשלת ישראל לא מהססת להתעלם כליל מעקרון שלטון החוק, מדיני ההגבלים העסקיים, מכללי המשפט המינהלי ומכל היגיון ציבורי - והכל על מנת להבטיח את טובתו של מונופול הגז".

בתנועה מסרו עוד כי "זהו בדיוק החשש העיקרי מפני ביצור כוחו של המונופול - אם כעת מתקפלת הממשלה בפני מונופול הגז בקלות בלתי נסבלת, לא רוצה העותרת לשער כיצד תתמודד המדינה אל מול כעשור עם המונופול שיצרה במו ידיה. התנהלות זו יש לעצור לאלתר בטרם ייגרם נזק בלתי הפיך, עם כבילת מדינת ישראל להתחייבות בלתי חוקית ופוגענית למול חברות הגז".

לטענת התנועה לאיכות השלטון, ניסיונה של הממשלה לעשות שימוש ראשון בסעיף 52א לחוק ההגבלים העסקיים, ולעקוף את סמכות הממונה על ההגבלים מטעמי מדיניות חוץ או ביטחון המדינה – הוא מהלך פסול שנעשה לכאורה בניגוד לכללי מנהל תקין, תוך חוסר סבירות קיצוני. "שיקולי מדיניות החוץ והביטחון קשורים כמובן למאגרי הגז הטבעי, אך לא דורשים למנוע את הבטחת התחרות במשק הגז, וודאי שלא במידה המצדיקה מתן פטור מהוראותיו של חוק ההגבלים העסקיים", נכתב בעתירה.

לטענת התנועה, סמכות גילה להכריע האם קיים הסדר כובל במאגר לווייתן היא בעלת "אופי שיפוטי מובהק", ומכאן שחל איסור על נטילתה בידי הדרג הפוליטי. "הכורח להפעיל את סעיף 52 חייב להצביע על נסיבות כה חריגות וקיצוניות עד כי גם לא ניתן לפנות לבית הדין להגבלים עסקיים בסוגיה", נכתב בעתירה. "קיומם של שיקולים שאינם משדה התחרות – אינו יוצר לגיטימציה למעקף מערך ההגבלים העסקיים כולו".

לטענת התנועה, השימוש בשיקולי חוץ וביטחון נועד "להלבין" את ההתנהלות הממשלתית הקלוקלת, לכאורה, בנושא. בהתייחס לטיעון הממשלה לחשיבות הגיאופוליטית שביצוא הגז הישראלי - כעילה להותיר את נובל אנרג'י כמונופול - כתבה התנועה: "העותרת רואה כמובן חשיבות רבה בשמירה על היחסים עם המדינות השכנות לישראל. ואולם, אין כל סיבה שמדינות אלו יקבלו את אספקת הגז דווקא מחברת נובל אנרג'י או דלק, ולא מחברה אחרת המתחרה בהן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"